REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Regionalne Programy Operacyjne trzecim filarem wsparcia inwestycji przedsiębiorców (cz. II)

Dariusz Jędrzejewski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Z uwagi na odrębność każdego Województwa i Programu Operacyjnego terminy konkursów w poszczególnych regionach nie są zbieżne, przez co dla przedsiębiorców jawi się szansa na dofinansowanie różnych przedsięwzięć w różnych rejonach kraju w różnym czasie.

Podlaskie - Letnie wsparcie przedsiębiorczości

REKLAMA

REKLAMA

W chwili obecnej jeszcze na Podlasiu trwa nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji planowanych do realizacji przez mikroprzedsiębiorstwa, a zakończy się 7 czerwca. W jego ramach do rozdysponowania jest prawie 20 mln PLN. Minimalna kwota wsparcia wynosi 30 tyś. PLN, a górnych ograniczeń w tym wypadku nie ma. Wyjątek stanowią inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym, gdzie kwota wydatków kwalifikowanych nie może przekroczyć 8 mln PLN. Maksymalna kwota wsparcia dla projektu wynosi 500 tyś PLN, a beneficjenci mogą liczyć na wsparcie rzędu 70% albo 50% w przypadku firm transportowych lub wystąpienia pomocy de minimis.

Bieżący konkurs (w ramach Działania 1.4.1. RPO) zakłada udzielanie pomocy jedynie na nową inwestycję, czyli inwestycję w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne związane z rozbudową przedsiębiorstwa, utworzeniem nowego, dywersyfikacją produkcji i usług, czy zasadniczą zmianą procesu produkcyjnego. Podobnie, jak w przypadku Mazowsza nową inwestycja nie jest taka, która prowadzi jedynie do odtworzenia zdolności produkcyjnych lub skupia się na nabyciu udziałów lub akcji przedsiębiorcy.

Na przełomie II i III kwartału planowane jest ogłoszenie rozpoczęcia rundy aplikacyjnej w ramach Działania 1.4.2. RPO, w ramach której o wsparcie będą mogły wystąpić podmioty małe i średnie. Zakres możliwych inwestycji jest identyczny, jak w przypadku Działania 1.4.1.. Różnice, wynikające z wielkości przedsiębiorstwa, dotyczą wysokości wsparcia. Minimalna wartość projektu dla tej grupy podmiotów wynosi 100 tyś. PLN, a intensywność wsparcia wynosi 70% i 60% odpowiednio dla małych i średnich przedsiębiorstw. Maksymalny poziom wsparcia dla nich nie będzie mógł natomiast przekroczyć 4 mln PLN. Alokacja środków na daną rundę zostanie podana w ogłoszeniu konkursowym.

Zachodniopomorskie - wiosenne przesilenie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W ostatnim tygodniu maja kończy się nabór dla zachodniopomorskich mikroprzedsiębiorców na rozszerzenie zakresu działalności gospodarczej (Działanie 1.1.1.), dywersyfikację produkcji i sposobu świadczenia usług, finansowanie zasadniczych zmian sposobów świadczenia usług lub uruchomienie działalności nowopowstałego podmiotu. Na dofinansowanie mogą liczyć projekty zlokalizowane na terenie Województwa Zachodniopomorskiego, których całkowita wartość nie przekracza 200 tyś. PLN.

Minimalna wartość projektu nie może być mniejsza niż 20 tyś, PLN (a kosztów kwalifikowanych 20 tyś. PLN), natomiast maksymalna - 8 mln PLN. Projekty jednak nie będą aż tak kosztowne, ponieważ maksymalna ich wartość to 1 mln PLN. Łączna kwota środków przeznaczonych na konkurs wynosi 15 mln PLN. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi w tym wypadku 60% kosztów kwalifikowanych, a w przypadku branży transportowej 40%.

Z analogicznym naborem dla siebie małe i średnie przedsiębiorstwa będą musiały czekać do czerwca, kiedy to zostanie dla nich ogłoszony nabór w ramach Działania 1.1.2. Będą one mogły realizować inwestycje rozszerzające zakres działalności gospodarczej, zdywersyfikować gamę produktów i usług, czy też realizować działania zogniskowane na dokonywanie zasadniczych zmian produkcyjnych i usługowych. Priorytetowo traktowane tu będą przedsięwzięcia mające na celu tworzenie nowych miejsc pracy i te zlokalizowane na obszarach o szczególnie niekorzystnej sytuacji społeczno-gospodarczej.

Wartości dofinansowanych projektów nie będą mogły być niższe niż 40 tyś. PLN i wyższe niż 8 mln PLN. Maksymalna wartość dofinansowania będzie mogła jednak wynieść tylko 2 mln PLN. Małe przedsiębiorstwa będą mogły liczyć na 60% dofinansowania, średnie na 50%, a firmy z branży transportowej na 40%.

Łódzkie pod znakiem B+R i dywersyfikacji usług

W Łódzkiem przedsiębiorcy także będą mogli uzyskać wsparcie z dwóch źródeł, ponieważ podzielono tam unijne środki na projekty podnoszące konkurencyjność i innowacyjność przedsiębiorstw (Działanie 3.2. RPO) oraz wspierające w nich rozwój prac B+R (Działanie 3.3. RPO).

Celem pierwszego z nich jest wspieranie inwestycji polegających na modernizacji przedsiębiorstw, wsparcie ich zaplecza infrastrukturalnego. Dzięki temu w ramach naborów przedsiębiorcy będą mogli finansować m. nn. bezpośrednie inwestycje w przedsiębiorstwach mające na celu dywersyfikację produkcji, czy przedsięwzięcia w zakresie transportu intermodalnego, w zależności od naboru.

Na dofinansowanie będą mogły liczyć szczególnie mikroprzedsiębiorstwa, ale także partnerstwa małych i średnich firm.

W łódzkim Centrum Obsługi Przedsiębiorcy od 20 kwietnia do końca maja można składać wnioski o dofinansowanie projektów dotyczących transportu intermodalnego. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 50% całkowitych kosztów kwalifikowanych, podobnie jak minimalny wkład własny beneficjenta. Maksymalna wartość projektów w zakresie transportu multimodalnego wynosi przy tym aż 20 mln PLN. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na październik bieżącego roku.

Oprócz tego jeszcze na wiosnę (maj - czerwiec) rozpocznie się pierwszy nabór do projektów finansujących rozwój prac B+R w przedsiębiorstwach (drugi zaplanowano na jesień). O dofinansowanie będą się tu mogły starać małe i średnie przedsiębiorstwa, ich partnerstwa (w tym także te uwzględniające jednostki naukowe i takież konsorcja). Poza sztandarowym rodzajem projektów polegających na zakupie i wdrożeniu wyników prac B+R, dofinansowane będą także same wdrożenia projektów celowych, zakup środków trwałych związanych z badaniami oraz certyfikacja w zakresie zgodności z normami produktu lub świadczonej usługi.

Opolskie - nakierowane na innowacje

W województwie Opolskim przedsiębiorcy mogą aplikować o dofinansowanie dwóch rodzajów projektów, w ramach Działania 1.1.2, finansującego projekty inwestycyjne oraz 1.3.2., w ramach którego można aplikować o wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach. Pierwsze z nich ma na celu aktywne wspieranie zatrudnienia poprzez stymulowanie i rozwój mikroprzedsiębiorstw oraz zwiększanie konkurencyjności mikroprzedsiębiorstw Opolszczyzny poprzez unowocześnianie ich oferty. Dofinansowanie mogą uzyskać trzy rodzaje projektów:

1.    Osoby fizyczne zamierzające założyć działalność gospodarczą i utworzyć mikroprzedsiębiorstwo;

2.    Mikroprzedsiębiorstwa realizujące projekty rozwojowe związane z budową i remontem infrastruktury, zakupem środków trwałych i unowocześnieniem wyposażenia oraz zakupem wartości niematerialnych;

3.    Mikroprzedsiębiorstwa korzystające z usług doradczych zogniskowanych na wprowadzenie innowacyjności i zwiększanie konkurencyjności.

Tak zestawiony pakiet możliwości określa jednocześnie zakres beneficjentów do mikroprzedsiębiorstw oraz osób fizycznych planujących założyć tę formę działalności gospodarczej. Osoby fizyczne mogą liczyć na dofinansowanie rzędu co najmniej 40 tyś. PLN i do 80 tyś. PLN. Pomoc dla funkcjonujących już przedsiębiorstw będzie mieściła się w przedziale pomiędzy 20 tyś., a 550 tyś. PLN.

Celem Działania 1.3.2. jest natomiast poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez wsparcie inwestycji prowadzących do wzrostu innowacyjności podmiotów. W tym wypadku aplikować mogą wszystkie podmioty z grupy MSP oraz grupy i zrzeszenia przedsiębiorstw. Poziom dofinansowania uzależniony jest od wielkości podmiotu, i tak projekty innowacyjne w mikroprzedsiębiorstwach mogą liczyć na wsparcie od 550 tyś. do 7,5 mln PLN. W przypadku pozostałych firm dolna granica obniżona została do 200 tyś. PLN. Także w tym wypadku na dofinansowanie mogą liczyć 3 rodzaje projektów:

1.    Dotyczące realizacji nowej i innowacyjnej inwestycji w środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane z utworzeniem lub rozbudową przedsiębiorstwa;

2.    Inwestycje związane z wdrożeniem rozwiązań innowacyjnych włącznie z zakupami środków trwałych niezbędnych do prowadzenia prac B+R w przedsiębiorstwach;

3.    Związane z wdrożeniem systemów teleinformatycznych. W przypadku małych firm oraz mikroprzedsiębiorstw wsparcie będzie udzielane firmom działającym ponad rok.


Dariusz Jędrzejewski

Specjalista ds. Funduszy Unijnych

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  REKLAMA

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA