REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Regionalne Programy Operacyjne trzecim filarem wsparcia inwestycji przedsiębiorców (cz. II)

Dariusz Jędrzejewski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Z uwagi na odrębność każdego Województwa i Programu Operacyjnego terminy konkursów w poszczególnych regionach nie są zbieżne, przez co dla przedsiębiorców jawi się szansa na dofinansowanie różnych przedsięwzięć w różnych rejonach kraju w różnym czasie.

Podlaskie - Letnie wsparcie przedsiębiorczości

REKLAMA

REKLAMA

W chwili obecnej jeszcze na Podlasiu trwa nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji planowanych do realizacji przez mikroprzedsiębiorstwa, a zakończy się 7 czerwca. W jego ramach do rozdysponowania jest prawie 20 mln PLN. Minimalna kwota wsparcia wynosi 30 tyś. PLN, a górnych ograniczeń w tym wypadku nie ma. Wyjątek stanowią inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym, gdzie kwota wydatków kwalifikowanych nie może przekroczyć 8 mln PLN. Maksymalna kwota wsparcia dla projektu wynosi 500 tyś PLN, a beneficjenci mogą liczyć na wsparcie rzędu 70% albo 50% w przypadku firm transportowych lub wystąpienia pomocy de minimis.

Bieżący konkurs (w ramach Działania 1.4.1. RPO) zakłada udzielanie pomocy jedynie na nową inwestycję, czyli inwestycję w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne związane z rozbudową przedsiębiorstwa, utworzeniem nowego, dywersyfikacją produkcji i usług, czy zasadniczą zmianą procesu produkcyjnego. Podobnie, jak w przypadku Mazowsza nową inwestycja nie jest taka, która prowadzi jedynie do odtworzenia zdolności produkcyjnych lub skupia się na nabyciu udziałów lub akcji przedsiębiorcy.

Na przełomie II i III kwartału planowane jest ogłoszenie rozpoczęcia rundy aplikacyjnej w ramach Działania 1.4.2. RPO, w ramach której o wsparcie będą mogły wystąpić podmioty małe i średnie. Zakres możliwych inwestycji jest identyczny, jak w przypadku Działania 1.4.1.. Różnice, wynikające z wielkości przedsiębiorstwa, dotyczą wysokości wsparcia. Minimalna wartość projektu dla tej grupy podmiotów wynosi 100 tyś. PLN, a intensywność wsparcia wynosi 70% i 60% odpowiednio dla małych i średnich przedsiębiorstw. Maksymalny poziom wsparcia dla nich nie będzie mógł natomiast przekroczyć 4 mln PLN. Alokacja środków na daną rundę zostanie podana w ogłoszeniu konkursowym.

Zachodniopomorskie - wiosenne przesilenie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W ostatnim tygodniu maja kończy się nabór dla zachodniopomorskich mikroprzedsiębiorców na rozszerzenie zakresu działalności gospodarczej (Działanie 1.1.1.), dywersyfikację produkcji i sposobu świadczenia usług, finansowanie zasadniczych zmian sposobów świadczenia usług lub uruchomienie działalności nowopowstałego podmiotu. Na dofinansowanie mogą liczyć projekty zlokalizowane na terenie Województwa Zachodniopomorskiego, których całkowita wartość nie przekracza 200 tyś. PLN.

Minimalna wartość projektu nie może być mniejsza niż 20 tyś, PLN (a kosztów kwalifikowanych 20 tyś. PLN), natomiast maksymalna - 8 mln PLN. Projekty jednak nie będą aż tak kosztowne, ponieważ maksymalna ich wartość to 1 mln PLN. Łączna kwota środków przeznaczonych na konkurs wynosi 15 mln PLN. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi w tym wypadku 60% kosztów kwalifikowanych, a w przypadku branży transportowej 40%.

Z analogicznym naborem dla siebie małe i średnie przedsiębiorstwa będą musiały czekać do czerwca, kiedy to zostanie dla nich ogłoszony nabór w ramach Działania 1.1.2. Będą one mogły realizować inwestycje rozszerzające zakres działalności gospodarczej, zdywersyfikować gamę produktów i usług, czy też realizować działania zogniskowane na dokonywanie zasadniczych zmian produkcyjnych i usługowych. Priorytetowo traktowane tu będą przedsięwzięcia mające na celu tworzenie nowych miejsc pracy i te zlokalizowane na obszarach o szczególnie niekorzystnej sytuacji społeczno-gospodarczej.

Wartości dofinansowanych projektów nie będą mogły być niższe niż 40 tyś. PLN i wyższe niż 8 mln PLN. Maksymalna wartość dofinansowania będzie mogła jednak wynieść tylko 2 mln PLN. Małe przedsiębiorstwa będą mogły liczyć na 60% dofinansowania, średnie na 50%, a firmy z branży transportowej na 40%.

Łódzkie pod znakiem B+R i dywersyfikacji usług

W Łódzkiem przedsiębiorcy także będą mogli uzyskać wsparcie z dwóch źródeł, ponieważ podzielono tam unijne środki na projekty podnoszące konkurencyjność i innowacyjność przedsiębiorstw (Działanie 3.2. RPO) oraz wspierające w nich rozwój prac B+R (Działanie 3.3. RPO).

Celem pierwszego z nich jest wspieranie inwestycji polegających na modernizacji przedsiębiorstw, wsparcie ich zaplecza infrastrukturalnego. Dzięki temu w ramach naborów przedsiębiorcy będą mogli finansować m. nn. bezpośrednie inwestycje w przedsiębiorstwach mające na celu dywersyfikację produkcji, czy przedsięwzięcia w zakresie transportu intermodalnego, w zależności od naboru.

Na dofinansowanie będą mogły liczyć szczególnie mikroprzedsiębiorstwa, ale także partnerstwa małych i średnich firm.

W łódzkim Centrum Obsługi Przedsiębiorcy od 20 kwietnia do końca maja można składać wnioski o dofinansowanie projektów dotyczących transportu intermodalnego. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 50% całkowitych kosztów kwalifikowanych, podobnie jak minimalny wkład własny beneficjenta. Maksymalna wartość projektów w zakresie transportu multimodalnego wynosi przy tym aż 20 mln PLN. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na październik bieżącego roku.

Oprócz tego jeszcze na wiosnę (maj - czerwiec) rozpocznie się pierwszy nabór do projektów finansujących rozwój prac B+R w przedsiębiorstwach (drugi zaplanowano na jesień). O dofinansowanie będą się tu mogły starać małe i średnie przedsiębiorstwa, ich partnerstwa (w tym także te uwzględniające jednostki naukowe i takież konsorcja). Poza sztandarowym rodzajem projektów polegających na zakupie i wdrożeniu wyników prac B+R, dofinansowane będą także same wdrożenia projektów celowych, zakup środków trwałych związanych z badaniami oraz certyfikacja w zakresie zgodności z normami produktu lub świadczonej usługi.

Opolskie - nakierowane na innowacje

W województwie Opolskim przedsiębiorcy mogą aplikować o dofinansowanie dwóch rodzajów projektów, w ramach Działania 1.1.2, finansującego projekty inwestycyjne oraz 1.3.2., w ramach którego można aplikować o wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach. Pierwsze z nich ma na celu aktywne wspieranie zatrudnienia poprzez stymulowanie i rozwój mikroprzedsiębiorstw oraz zwiększanie konkurencyjności mikroprzedsiębiorstw Opolszczyzny poprzez unowocześnianie ich oferty. Dofinansowanie mogą uzyskać trzy rodzaje projektów:

1.    Osoby fizyczne zamierzające założyć działalność gospodarczą i utworzyć mikroprzedsiębiorstwo;

2.    Mikroprzedsiębiorstwa realizujące projekty rozwojowe związane z budową i remontem infrastruktury, zakupem środków trwałych i unowocześnieniem wyposażenia oraz zakupem wartości niematerialnych;

3.    Mikroprzedsiębiorstwa korzystające z usług doradczych zogniskowanych na wprowadzenie innowacyjności i zwiększanie konkurencyjności.

Tak zestawiony pakiet możliwości określa jednocześnie zakres beneficjentów do mikroprzedsiębiorstw oraz osób fizycznych planujących założyć tę formę działalności gospodarczej. Osoby fizyczne mogą liczyć na dofinansowanie rzędu co najmniej 40 tyś. PLN i do 80 tyś. PLN. Pomoc dla funkcjonujących już przedsiębiorstw będzie mieściła się w przedziale pomiędzy 20 tyś., a 550 tyś. PLN.

Celem Działania 1.3.2. jest natomiast poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez wsparcie inwestycji prowadzących do wzrostu innowacyjności podmiotów. W tym wypadku aplikować mogą wszystkie podmioty z grupy MSP oraz grupy i zrzeszenia przedsiębiorstw. Poziom dofinansowania uzależniony jest od wielkości podmiotu, i tak projekty innowacyjne w mikroprzedsiębiorstwach mogą liczyć na wsparcie od 550 tyś. do 7,5 mln PLN. W przypadku pozostałych firm dolna granica obniżona została do 200 tyś. PLN. Także w tym wypadku na dofinansowanie mogą liczyć 3 rodzaje projektów:

1.    Dotyczące realizacji nowej i innowacyjnej inwestycji w środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane z utworzeniem lub rozbudową przedsiębiorstwa;

2.    Inwestycje związane z wdrożeniem rozwiązań innowacyjnych włącznie z zakupami środków trwałych niezbędnych do prowadzenia prac B+R w przedsiębiorstwach;

3.    Związane z wdrożeniem systemów teleinformatycznych. W przypadku małych firm oraz mikroprzedsiębiorstw wsparcie będzie udzielane firmom działającym ponad rok.


Dariusz Jędrzejewski

Specjalista ds. Funduszy Unijnych

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

Współpraca z agencją SEO - przewodnik

Jak wygląda współpraca z agencją SEO? Co obejmuje? Jak jest rozliczana? Oto przewodnik.

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie?

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne? Kto może ubiegać się o świadczenie interwencyjne? 

Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!

REKLAMA

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

REKLAMA