Kategorie

Regionalne Programy Operacyjne trzecim filarem wsparcia inwestycji przedsiębiorców (cz. II)

Dariusz Jędrzejewski
inforCMS
Z uwagi na odrębność każdego Województwa i Programu Operacyjnego terminy konkursów w poszczególnych regionach nie są zbieżne, przez co dla przedsiębiorców jawi się szansa na dofinansowanie różnych przedsięwzięć w różnych rejonach kraju w różnym czasie.

Podlaskie - Letnie wsparcie przedsiębiorczości

Reklama

W chwili obecnej jeszcze na Podlasiu trwa nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji planowanych do realizacji przez mikroprzedsiębiorstwa, a zakończy się 7 czerwca. W jego ramach do rozdysponowania jest prawie 20 mln PLN. Minimalna kwota wsparcia wynosi 30 tyś. PLN, a górnych ograniczeń w tym wypadku nie ma. Wyjątek stanowią inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym, gdzie kwota wydatków kwalifikowanych nie może przekroczyć 8 mln PLN. Maksymalna kwota wsparcia dla projektu wynosi 500 tyś PLN, a beneficjenci mogą liczyć na wsparcie rzędu 70% albo 50% w przypadku firm transportowych lub wystąpienia pomocy de minimis.

Bieżący konkurs (w ramach Działania 1.4.1. RPO) zakłada udzielanie pomocy jedynie na nową inwestycję, czyli inwestycję w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne związane z rozbudową przedsiębiorstwa, utworzeniem nowego, dywersyfikacją produkcji i usług, czy zasadniczą zmianą procesu produkcyjnego. Podobnie, jak w przypadku Mazowsza nową inwestycja nie jest taka, która prowadzi jedynie do odtworzenia zdolności produkcyjnych lub skupia się na nabyciu udziałów lub akcji przedsiębiorcy.

Na przełomie II i III kwartału planowane jest ogłoszenie rozpoczęcia rundy aplikacyjnej w ramach Działania 1.4.2. RPO, w ramach której o wsparcie będą mogły wystąpić podmioty małe i średnie. Zakres możliwych inwestycji jest identyczny, jak w przypadku Działania 1.4.1.. Różnice, wynikające z wielkości przedsiębiorstwa, dotyczą wysokości wsparcia. Minimalna wartość projektu dla tej grupy podmiotów wynosi 100 tyś. PLN, a intensywność wsparcia wynosi 70% i 60% odpowiednio dla małych i średnich przedsiębiorstw. Maksymalny poziom wsparcia dla nich nie będzie mógł natomiast przekroczyć 4 mln PLN. Alokacja środków na daną rundę zostanie podana w ogłoszeniu konkursowym.

Zachodniopomorskie - wiosenne przesilenie

Reklama

W ostatnim tygodniu maja kończy się nabór dla zachodniopomorskich mikroprzedsiębiorców na rozszerzenie zakresu działalności gospodarczej (Działanie 1.1.1.), dywersyfikację produkcji i sposobu świadczenia usług, finansowanie zasadniczych zmian sposobów świadczenia usług lub uruchomienie działalności nowopowstałego podmiotu. Na dofinansowanie mogą liczyć projekty zlokalizowane na terenie Województwa Zachodniopomorskiego, których całkowita wartość nie przekracza 200 tyś. PLN.

Minimalna wartość projektu nie może być mniejsza niż 20 tyś, PLN (a kosztów kwalifikowanych 20 tyś. PLN), natomiast maksymalna - 8 mln PLN. Projekty jednak nie będą aż tak kosztowne, ponieważ maksymalna ich wartość to 1 mln PLN. Łączna kwota środków przeznaczonych na konkurs wynosi 15 mln PLN. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi w tym wypadku 60% kosztów kwalifikowanych, a w przypadku branży transportowej 40%.

Z analogicznym naborem dla siebie małe i średnie przedsiębiorstwa będą musiały czekać do czerwca, kiedy to zostanie dla nich ogłoszony nabór w ramach Działania 1.1.2. Będą one mogły realizować inwestycje rozszerzające zakres działalności gospodarczej, zdywersyfikować gamę produktów i usług, czy też realizować działania zogniskowane na dokonywanie zasadniczych zmian produkcyjnych i usługowych. Priorytetowo traktowane tu będą przedsięwzięcia mające na celu tworzenie nowych miejsc pracy i te zlokalizowane na obszarach o szczególnie niekorzystnej sytuacji społeczno-gospodarczej.

Wartości dofinansowanych projektów nie będą mogły być niższe niż 40 tyś. PLN i wyższe niż 8 mln PLN. Maksymalna wartość dofinansowania będzie mogła jednak wynieść tylko 2 mln PLN. Małe przedsiębiorstwa będą mogły liczyć na 60% dofinansowania, średnie na 50%, a firmy z branży transportowej na 40%.

Łódzkie pod znakiem B+R i dywersyfikacji usług

W Łódzkiem przedsiębiorcy także będą mogli uzyskać wsparcie z dwóch źródeł, ponieważ podzielono tam unijne środki na projekty podnoszące konkurencyjność i innowacyjność przedsiębiorstw (Działanie 3.2. RPO) oraz wspierające w nich rozwój prac B+R (Działanie 3.3. RPO).

Celem pierwszego z nich jest wspieranie inwestycji polegających na modernizacji przedsiębiorstw, wsparcie ich zaplecza infrastrukturalnego. Dzięki temu w ramach naborów przedsiębiorcy będą mogli finansować m. nn. bezpośrednie inwestycje w przedsiębiorstwach mające na celu dywersyfikację produkcji, czy przedsięwzięcia w zakresie transportu intermodalnego, w zależności od naboru.

Na dofinansowanie będą mogły liczyć szczególnie mikroprzedsiębiorstwa, ale także partnerstwa małych i średnich firm.

W łódzkim Centrum Obsługi Przedsiębiorcy od 20 kwietnia do końca maja można składać wnioski o dofinansowanie projektów dotyczących transportu intermodalnego. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 50% całkowitych kosztów kwalifikowanych, podobnie jak minimalny wkład własny beneficjenta. Maksymalna wartość projektów w zakresie transportu multimodalnego wynosi przy tym aż 20 mln PLN. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na październik bieżącego roku.

Oprócz tego jeszcze na wiosnę (maj - czerwiec) rozpocznie się pierwszy nabór do projektów finansujących rozwój prac B+R w przedsiębiorstwach (drugi zaplanowano na jesień). O dofinansowanie będą się tu mogły starać małe i średnie przedsiębiorstwa, ich partnerstwa (w tym także te uwzględniające jednostki naukowe i takież konsorcja). Poza sztandarowym rodzajem projektów polegających na zakupie i wdrożeniu wyników prac B+R, dofinansowane będą także same wdrożenia projektów celowych, zakup środków trwałych związanych z badaniami oraz certyfikacja w zakresie zgodności z normami produktu lub świadczonej usługi.

Opolskie - nakierowane na innowacje

W województwie Opolskim przedsiębiorcy mogą aplikować o dofinansowanie dwóch rodzajów projektów, w ramach Działania 1.1.2, finansującego projekty inwestycyjne oraz 1.3.2., w ramach którego można aplikować o wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach. Pierwsze z nich ma na celu aktywne wspieranie zatrudnienia poprzez stymulowanie i rozwój mikroprzedsiębiorstw oraz zwiększanie konkurencyjności mikroprzedsiębiorstw Opolszczyzny poprzez unowocześnianie ich oferty. Dofinansowanie mogą uzyskać trzy rodzaje projektów:

1.    Osoby fizyczne zamierzające założyć działalność gospodarczą i utworzyć mikroprzedsiębiorstwo;

2.    Mikroprzedsiębiorstwa realizujące projekty rozwojowe związane z budową i remontem infrastruktury, zakupem środków trwałych i unowocześnieniem wyposażenia oraz zakupem wartości niematerialnych;

3.    Mikroprzedsiębiorstwa korzystające z usług doradczych zogniskowanych na wprowadzenie innowacyjności i zwiększanie konkurencyjności.

Tak zestawiony pakiet możliwości określa jednocześnie zakres beneficjentów do mikroprzedsiębiorstw oraz osób fizycznych planujących założyć tę formę działalności gospodarczej. Osoby fizyczne mogą liczyć na dofinansowanie rzędu co najmniej 40 tyś. PLN i do 80 tyś. PLN. Pomoc dla funkcjonujących już przedsiębiorstw będzie mieściła się w przedziale pomiędzy 20 tyś., a 550 tyś. PLN.

Celem Działania 1.3.2. jest natomiast poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez wsparcie inwestycji prowadzących do wzrostu innowacyjności podmiotów. W tym wypadku aplikować mogą wszystkie podmioty z grupy MSP oraz grupy i zrzeszenia przedsiębiorstw. Poziom dofinansowania uzależniony jest od wielkości podmiotu, i tak projekty innowacyjne w mikroprzedsiębiorstwach mogą liczyć na wsparcie od 550 tyś. do 7,5 mln PLN. W przypadku pozostałych firm dolna granica obniżona została do 200 tyś. PLN. Także w tym wypadku na dofinansowanie mogą liczyć 3 rodzaje projektów:

1.    Dotyczące realizacji nowej i innowacyjnej inwestycji w środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane z utworzeniem lub rozbudową przedsiębiorstwa;

2.    Inwestycje związane z wdrożeniem rozwiązań innowacyjnych włącznie z zakupami środków trwałych niezbędnych do prowadzenia prac B+R w przedsiębiorstwach;

3.    Związane z wdrożeniem systemów teleinformatycznych. W przypadku małych firm oraz mikroprzedsiębiorstw wsparcie będzie udzielane firmom działającym ponad rok.


Dariusz Jędrzejewski

Specjalista ds. Funduszy Unijnych

 

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  23 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  ARiMR: ostatnie dni na złożenie wniosków m.in. ws. premii dla młodych rolników

  Jeszcze do 28 czerwca można składać wnioski na inwestycje w ekosystemy leśne, z kolei do końca czerwca jest czas, aby starać się o premie dla młodych rolników i dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej - przypomina ARiMR.

  Jak branża handlowa może wykorzystać analitykę danych?

  Ponad połowa wiodących producentów oraz dystrybutorów już wykorzystuje analitykę danych i sztuczną inteligencję, a trzy czwarte z nich osiąga dzięki tym działaniom wymierne korzyści. Po co analizować dane w handlu?

  Peugeot 2008 [TEST]: mały, miejski lew dorósł!

  Peugeot 2008 jest miejskim crossoverem. Niech jednak ten tytuł Was nie zmyli. Bo auto jest bardziej dojrzałe, niż mogłoby się wydawać!

  Co może zrobić pracodawca, kiedy pracownik jest dłużnikiem?

  Biorąc pod uwagę statystyki, co dziesiąty Polak ma długi, a większość z nich to osoby w wieku produkcyjnym, które na co dzień pracują. Pracownik dłużnik może być dla firmy dużym problemem. Jak sobie z nim poradzić?

  Niezapłacone faktury wpływają na kondycję firmy

  60 proc. firm w pandemii skarży się, że ich kontrahenci nie płacą w terminie faktur. Dodatkowo 44 proc. wskazuje, że odbiorcy w ostatnich trzech miesiącach w ogóle nie uregulowali należności za otrzymane towary czy wykonane usługi.

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie. No i jest problem...

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie? Kierowcę czeka wizyta w wydziale komunikacji, stacji kontroli pojazdów i znowu wydziale komunikacji.

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić auto?

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić czy używane auto nie jest obciążone prawami osób trzecich? Są na to tak naprawdę trzy sposoby.

  Jak zgłosić informację o porzuconych odpadach?

  Informację o porzuconych odpadach, niebezpiecznych czy komunalnych może zgłosić przez stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Zgłoszenia można dokonać anonimowo.

  Jakich pracowników poszukuje branża logistyczna?

  Polski sektor e-commerce należy obecnie do najbardziej dynamicznie rosnących rynków europejskich. Wraz z rozwojem branży widać rosnące zapotrzebowanie na konkretne zawody. Kto jest potrzebny najbardziej?

  Pandemia oszczędziła rynek fundacji

  Fundacje w Polsce wciąż nieźle się trzymają. Rocznie sądy rejestrują ponad 2 tys. nowych organizacji. Eksperci zwracają też uwagę na to, że rynek ten jest u nas dobrze wyważony i nawet pandemia nie zmieniła tego stanu rzeczy.

  280 tys. zł dotacji dla firm na przygotowanie dokumentacji

  Od początku czerwca przyjmowane są wnioski o wsparcie w II rundzie konkursu Granty na Eurogranty. Firmy, które planują realizację projektu z dofinansowaniem mogą otrzymać nawet 280 tys. zł na przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Kiedy upływa termin składania wniosków?

  Nawet 100 tys. zł dla rolników poszkodowanych w pożarze

  Minister Grzegorz Puda podjął decyzję o udzieleniu pomocy rolnikom poszkodowanym w pożarze we wsi Nowa Biała w Małopolsce. Jaka pomoc zostanie przyznana? Kto otrzyma wsparcie?

  Zgubiłem numer PKK. Co zrobić w takiej sytuacji?

  Zgubiłem numer PKK. Jak go odzyskać? No i tu pojawia się spory problem, bo kandydata na kierowcę czeka... No właśnie co?

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - jak wpłynie na ceny mieszkań?

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG). Czy ceny mieszkań będą nadal rosły? Czy wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, postępująca inflacja, rosnące koszty budowy i zakupu gruntów, czy opóźnienia w wydawaniu decyzji administracyjnych przełożą się na dalszy wzrost cen na rynku mieszkaniowym? O ile w tym roku mogą zdrożeć mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę - za co odpowiada właściciel mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę. Najemcy dość często powodują szkody wykraczające poza lokal. Ucierpieć może mieszkanie sąsiada albo część wspólna budynku. Kto odpowiada za te szkody?

  Sprzedaż części używanych na oku fiskusa. Ruszają kontrole.

  Sprzedaż części używanych na celowniku skarbówki. Powód? Wielu sprzedawców albo nie zarejestrowało nawet firmy, albo zaniża dochody ze sprzedaży.

  Działka rekreacyjna - na co zwracać uwagę przy zakupie

  Działka rekreacyjna. Na rynku nieruchomości zapanował boom na działki rekreacyjne. Warto wiedzieć na co zwracać uwagę przy zakupie, aby się nie naciąć. Wzmożone zainteresowanie sprawiło, że ceny w tym segmencie rynku poszybowały w górę. Duża konkurencja wśród nabywców i presja na szybką decyzję mogą spowodować, że źle ulokujemy swoje oszczędności. Aby ograniczyć ryzyko związane z zakupem działki rekreacyjnej warto się do niego wcześniej przygotować. Przede wszystkim należy wiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby inwestycja była trafiona.

  Ile elektryk przejedzie na rezerwie?

  Firma Edmunds sprawdziła, jaki dystans może pokonać samochód elektryczny, gdy komputer pokładowy pokazuje, że mają 0 km zasięgu.

  Rzucił korporację, założył start-up, wrócił do niej z płaczem

  Popularnością cieszą się wciąż kolejne historie przedstawiające osoby, które rzuciły pracę w korporacji, założyły własny start-up i osiągnęły sukces. Statystycznie jest to jednak dość niewielki odsetek – reszta kończy na skraju depresji i wraca z podwiniętym ogonem do pracodawcy, by zacząć spłacać długi.

  Modernizacja gospodarstw rolnych - można składać wnioski

  Wnioski o wsparcie modernizacji gospodarstw rolnych będzie można składać do 19 sierpnia - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi m.in. o rozwój produkcji prosiąt, mleka krowiego, bydła mięsnego i nawadniania w gospodarstwie.

  Zwolnienie ze składek ZUS - wnioski do 30 czerwca br.

  Do 30 czerwca tego roku można składać wnioski o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy 9.0. - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kto może złożyć wniosek?

  Jak pandemia wpłynęła na lukę płatniczą w firmach? [BADANIE]

  Paradoksalnie pandemia ma także pozytywny wpływ na przedsiębiorców, którzy zwiększyli swoją świadomość na temat konsekwencji opóźnionych płatności. Widmo zbliżającej się recesji zmotywowało ich, by zająć się nieco bardziej aktywnie problemem zatorów płatniczych.

  Ile pieniędzy trafia do budżetu państwa z branży hazardowej?

  Rynek hazardowy tylko w 2020 roku odprowadził do budżetu z tytułu podatku od gier i dopłat na fundusze celowe ok. 3,5 mld złotych. Czy Państwo jednak w pełni wykorzystuje potencjał polskiej branży?

  Którzy pracodawcy wybiorą hybrydowy model pracy?

  Czynniki, które sprzyjają szybszemu przejściu na system hybrydowy w firmach, to między innymi długość stosowanych standardowo na polskim rynku umów najmu oraz pewien zakres elastyczności, który zaczął być powoli wdrażany w niektórych firmach jeszcze przed pandemią.

  Czym jest project management w firmie?

  Project management to pole działania i odpowiedzialności wielu osób w tym sponsora, kierownika projektu oraz uczestników projektu - mówi Włodzimierz Makowski.