REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Regionalne Programy Operacyjne trzecim filarem wsparcia inwestycji przedsiębiorców (cz. II)

Dariusz Jędrzejewski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Z uwagi na odrębność każdego Województwa i Programu Operacyjnego terminy konkursów w poszczególnych regionach nie są zbieżne, przez co dla przedsiębiorców jawi się szansa na dofinansowanie różnych przedsięwzięć w różnych rejonach kraju w różnym czasie.

Podlaskie - Letnie wsparcie przedsiębiorczości

REKLAMA

REKLAMA

W chwili obecnej jeszcze na Podlasiu trwa nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji planowanych do realizacji przez mikroprzedsiębiorstwa, a zakończy się 7 czerwca. W jego ramach do rozdysponowania jest prawie 20 mln PLN. Minimalna kwota wsparcia wynosi 30 tyś. PLN, a górnych ograniczeń w tym wypadku nie ma. Wyjątek stanowią inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym, gdzie kwota wydatków kwalifikowanych nie może przekroczyć 8 mln PLN. Maksymalna kwota wsparcia dla projektu wynosi 500 tyś PLN, a beneficjenci mogą liczyć na wsparcie rzędu 70% albo 50% w przypadku firm transportowych lub wystąpienia pomocy de minimis.

Bieżący konkurs (w ramach Działania 1.4.1. RPO) zakłada udzielanie pomocy jedynie na nową inwestycję, czyli inwestycję w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne związane z rozbudową przedsiębiorstwa, utworzeniem nowego, dywersyfikacją produkcji i usług, czy zasadniczą zmianą procesu produkcyjnego. Podobnie, jak w przypadku Mazowsza nową inwestycja nie jest taka, która prowadzi jedynie do odtworzenia zdolności produkcyjnych lub skupia się na nabyciu udziałów lub akcji przedsiębiorcy.

Na przełomie II i III kwartału planowane jest ogłoszenie rozpoczęcia rundy aplikacyjnej w ramach Działania 1.4.2. RPO, w ramach której o wsparcie będą mogły wystąpić podmioty małe i średnie. Zakres możliwych inwestycji jest identyczny, jak w przypadku Działania 1.4.1.. Różnice, wynikające z wielkości przedsiębiorstwa, dotyczą wysokości wsparcia. Minimalna wartość projektu dla tej grupy podmiotów wynosi 100 tyś. PLN, a intensywność wsparcia wynosi 70% i 60% odpowiednio dla małych i średnich przedsiębiorstw. Maksymalny poziom wsparcia dla nich nie będzie mógł natomiast przekroczyć 4 mln PLN. Alokacja środków na daną rundę zostanie podana w ogłoszeniu konkursowym.

Zachodniopomorskie - wiosenne przesilenie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W ostatnim tygodniu maja kończy się nabór dla zachodniopomorskich mikroprzedsiębiorców na rozszerzenie zakresu działalności gospodarczej (Działanie 1.1.1.), dywersyfikację produkcji i sposobu świadczenia usług, finansowanie zasadniczych zmian sposobów świadczenia usług lub uruchomienie działalności nowopowstałego podmiotu. Na dofinansowanie mogą liczyć projekty zlokalizowane na terenie Województwa Zachodniopomorskiego, których całkowita wartość nie przekracza 200 tyś. PLN.

Minimalna wartość projektu nie może być mniejsza niż 20 tyś, PLN (a kosztów kwalifikowanych 20 tyś. PLN), natomiast maksymalna - 8 mln PLN. Projekty jednak nie będą aż tak kosztowne, ponieważ maksymalna ich wartość to 1 mln PLN. Łączna kwota środków przeznaczonych na konkurs wynosi 15 mln PLN. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi w tym wypadku 60% kosztów kwalifikowanych, a w przypadku branży transportowej 40%.

Z analogicznym naborem dla siebie małe i średnie przedsiębiorstwa będą musiały czekać do czerwca, kiedy to zostanie dla nich ogłoszony nabór w ramach Działania 1.1.2. Będą one mogły realizować inwestycje rozszerzające zakres działalności gospodarczej, zdywersyfikować gamę produktów i usług, czy też realizować działania zogniskowane na dokonywanie zasadniczych zmian produkcyjnych i usługowych. Priorytetowo traktowane tu będą przedsięwzięcia mające na celu tworzenie nowych miejsc pracy i te zlokalizowane na obszarach o szczególnie niekorzystnej sytuacji społeczno-gospodarczej.

Wartości dofinansowanych projektów nie będą mogły być niższe niż 40 tyś. PLN i wyższe niż 8 mln PLN. Maksymalna wartość dofinansowania będzie mogła jednak wynieść tylko 2 mln PLN. Małe przedsiębiorstwa będą mogły liczyć na 60% dofinansowania, średnie na 50%, a firmy z branży transportowej na 40%.

Łódzkie pod znakiem B+R i dywersyfikacji usług

W Łódzkiem przedsiębiorcy także będą mogli uzyskać wsparcie z dwóch źródeł, ponieważ podzielono tam unijne środki na projekty podnoszące konkurencyjność i innowacyjność przedsiębiorstw (Działanie 3.2. RPO) oraz wspierające w nich rozwój prac B+R (Działanie 3.3. RPO).

Celem pierwszego z nich jest wspieranie inwestycji polegających na modernizacji przedsiębiorstw, wsparcie ich zaplecza infrastrukturalnego. Dzięki temu w ramach naborów przedsiębiorcy będą mogli finansować m. nn. bezpośrednie inwestycje w przedsiębiorstwach mające na celu dywersyfikację produkcji, czy przedsięwzięcia w zakresie transportu intermodalnego, w zależności od naboru.

Na dofinansowanie będą mogły liczyć szczególnie mikroprzedsiębiorstwa, ale także partnerstwa małych i średnich firm.

W łódzkim Centrum Obsługi Przedsiębiorcy od 20 kwietnia do końca maja można składać wnioski o dofinansowanie projektów dotyczących transportu intermodalnego. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 50% całkowitych kosztów kwalifikowanych, podobnie jak minimalny wkład własny beneficjenta. Maksymalna wartość projektów w zakresie transportu multimodalnego wynosi przy tym aż 20 mln PLN. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na październik bieżącego roku.

Oprócz tego jeszcze na wiosnę (maj - czerwiec) rozpocznie się pierwszy nabór do projektów finansujących rozwój prac B+R w przedsiębiorstwach (drugi zaplanowano na jesień). O dofinansowanie będą się tu mogły starać małe i średnie przedsiębiorstwa, ich partnerstwa (w tym także te uwzględniające jednostki naukowe i takież konsorcja). Poza sztandarowym rodzajem projektów polegających na zakupie i wdrożeniu wyników prac B+R, dofinansowane będą także same wdrożenia projektów celowych, zakup środków trwałych związanych z badaniami oraz certyfikacja w zakresie zgodności z normami produktu lub świadczonej usługi.

Opolskie - nakierowane na innowacje

W województwie Opolskim przedsiębiorcy mogą aplikować o dofinansowanie dwóch rodzajów projektów, w ramach Działania 1.1.2, finansującego projekty inwestycyjne oraz 1.3.2., w ramach którego można aplikować o wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach. Pierwsze z nich ma na celu aktywne wspieranie zatrudnienia poprzez stymulowanie i rozwój mikroprzedsiębiorstw oraz zwiększanie konkurencyjności mikroprzedsiębiorstw Opolszczyzny poprzez unowocześnianie ich oferty. Dofinansowanie mogą uzyskać trzy rodzaje projektów:

1.    Osoby fizyczne zamierzające założyć działalność gospodarczą i utworzyć mikroprzedsiębiorstwo;

2.    Mikroprzedsiębiorstwa realizujące projekty rozwojowe związane z budową i remontem infrastruktury, zakupem środków trwałych i unowocześnieniem wyposażenia oraz zakupem wartości niematerialnych;

3.    Mikroprzedsiębiorstwa korzystające z usług doradczych zogniskowanych na wprowadzenie innowacyjności i zwiększanie konkurencyjności.

Tak zestawiony pakiet możliwości określa jednocześnie zakres beneficjentów do mikroprzedsiębiorstw oraz osób fizycznych planujących założyć tę formę działalności gospodarczej. Osoby fizyczne mogą liczyć na dofinansowanie rzędu co najmniej 40 tyś. PLN i do 80 tyś. PLN. Pomoc dla funkcjonujących już przedsiębiorstw będzie mieściła się w przedziale pomiędzy 20 tyś., a 550 tyś. PLN.

Celem Działania 1.3.2. jest natomiast poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez wsparcie inwestycji prowadzących do wzrostu innowacyjności podmiotów. W tym wypadku aplikować mogą wszystkie podmioty z grupy MSP oraz grupy i zrzeszenia przedsiębiorstw. Poziom dofinansowania uzależniony jest od wielkości podmiotu, i tak projekty innowacyjne w mikroprzedsiębiorstwach mogą liczyć na wsparcie od 550 tyś. do 7,5 mln PLN. W przypadku pozostałych firm dolna granica obniżona została do 200 tyś. PLN. Także w tym wypadku na dofinansowanie mogą liczyć 3 rodzaje projektów:

1.    Dotyczące realizacji nowej i innowacyjnej inwestycji w środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane z utworzeniem lub rozbudową przedsiębiorstwa;

2.    Inwestycje związane z wdrożeniem rozwiązań innowacyjnych włącznie z zakupami środków trwałych niezbędnych do prowadzenia prac B+R w przedsiębiorstwach;

3.    Związane z wdrożeniem systemów teleinformatycznych. W przypadku małych firm oraz mikroprzedsiębiorstw wsparcie będzie udzielane firmom działającym ponad rok.


Dariusz Jędrzejewski

Specjalista ds. Funduszy Unijnych

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA