| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Firma jednoosobowa w Austrii

Firma jednoosobowa w Austrii

Polacy w Austrii mają prawo do zakładania samodzielnej działalności gospodarczej na zasadzie samozatrudnienia bez żadnych ograniczeń.


Austriacka ustawa o prowadzeniu działalności gospodarczej wyróżnia działalność swobodną i działalność reglamentowaną, np. usługi budowlane, gdzie uzyskanie austriackiej zgody na prowadzenie działalności jest bardzo skomplikowane. Austriackie przepisy dają przedsiębiorcy rożne formy, w jakich może być prowadzona działalność gospodarcza, m.in. w ramach mikroprzedsiębiorstwa (Einzelunternehmen), którego szczególnym przykładem jest jednoosobowa działalność gospodarcza (nazywana Ein-Personen-Unternehmen EPU lub też Gewerbe), w formie spółki osobowej (jawnej, cywilnej, komandytowej), w formie spółki kapitałowej (sp. z o. o. lub S.A.), w formie spółki zarobkowej, w ramach wolnego zawodu lub fundacji. Polacy najczęściej wybierają jednoosobową działalność gospodarczą, tzw. Gewerbe.

Niezależnie od powodu naszego pobytu na terenie Austrii w ciągu 3 dni od daty przyjazdu musimy spełnić wymogi meldunkowe. Niedopełnienie ich grozi grzywną w wysokości ponad 600 euro. W przypadku osób mających zamiar otworzyć na terenie Austrii samodzielną działalność gospodarczą, co wiąże się z pobytem dłuższym niż 3 miesiące, procedury są bardziej skomplikowane niż przy meldunku na okres krótszy niż 3 miesiące. Przyszli przedsiębiorcy powinni wystąpić o zaświadczenie meldunkowe w centralnym urzędzie meldunkowym danego landu. Nim udamy się do urzędu, warto ze strony www.helpgv.at/linkhelp/besucher/db/Formularauswahl pobrać i wydrukować formularz karty meldunkowej (Meldenzettel). Jeżeli lokal, w którym mamy zamiar się zameldować, jest przez nas wynajmowany, na formularzu musi również widnieć podpis właściciela mieszkania i jego numer telefonu. Przy składaniu wniosku o zaświadczenie meldunkowe należy okazać:

• dowód posiadania zabezpieczenia finansowego; trzeba zakładać 850-900 euro na miesiąc;

• ważny dowód osobisty lub paszport i dwa zdjęcia paszportowe;

• ubezpieczenie zdrowotne (najczęściej Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego);

• jeżeli mamy być zameldowani u rodziny, potrzebne będą dane personalne, telefon oraz podpis naszego gospodarza.

W Austrii, podobnie jak w Niemczech, przepisy dotyczące zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej wyróżniają dwa podstawowe rodzaje działalności: wolną od wszelkich ograniczeń i reglamentowaną. Zawody z pierwszej grupy nie podlegają żadnym ograniczeniom. Nie są potrzebne świadectwa potwierdzające kwalifikacje - wystarczą umiejętności w danym zawodzie. Na liście zawodów w grupie A jest około 900 zawodów. Można się z nią zapoznać na stronie Federalnego Ministerstwa Gospodarki, Rodziny i Młodzieży www.bmwfj.gv.at. Jeżeli to, co chcemy robić, mieści się w grupie zawodów A, do podjęcia działalności wystarczy rejestracja w urzędzie miejskim, w wydziale do spraw gospodarczych (Bezirksverwaltungsbehorde). Po rejestracji otrzymamy tzw. Gwerbeschein - dokument poświadczający fakt, że jesteśmy austriackim przedsiębiorcą.

Opisy zawodów grupy A mają charakter hasłowy i mogą się różnić w poszczególnych landach. Dlatego warto o szczegóły pytać w lokalnych izbach gospodarczych. Ich adresy można znaleźć na stronie www.wko.at.

Grupa B obejmuje 82 zawody. Aby prowadzić działalność w oparciu o nie, wymagane są świadectwa kwalifikacji zdobytych w Polsce lub Austrii. Kwalifikacje zdobyte w kraju trzeba potwierdzić w Federalnym Ministerstwie Gospodarki, Rodziny i Młodzieży. Dokumenty muszą być przetłumaczone na język niemiecki przez tłumacza przysięgłego i potwierdzone przez polskie Ministerstwo Edukacji lub Związek Rzemiosła Polskiego. Jeżeli nie możemy okazać się świadectwem kwalifikacji, powinniśmy złożyć osobiście oświadczenie o posiadaniu stosownych kwalifikacji i dołączyć do niego świadectwa pracy, ukończonych kursów i szkoleń, dyplomy i potwierdzenie opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Ministerstwo Gospodarki i Izba Gospodarcza zweryfikują te dokumenty.

Lista zawodów w grupie B jest ustalana ustawowo i jest identyczna we wszystkich krajach związkowych.

Istnieją jeszcze grupy zawodów B1 i B2. Pierwsza obejmuje 21 zawodów, w których wymagane są dodatkowe kwalifikacje i praktyka (Teilgewerbe). Zalicza się do niej np. przeróbki krawieckie, montaż mebli, naprawę obuwia, roboty ziemne, dorabianie kluczy. Grupa B2 to działalność podlegająca dodatkowym wymogom prawnym (Rechtskraftgewerbe). Wymagane są odpowiednie kwalifikacje i certyfikat wiarygodności. W tej grupie jest m.in. działalność ochroniarska, elektronik, kierownik budowy, kominiarz, cieśla, handel materiałami pirotechnicznymi. Za potwierdzenia kwalifikacji zawodowych grozi kara do 3600 euro.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, regulującymi kwestie działalności gospodarczej, austriackim przedsiębiorcą może zostać tylko osoba pełnoletnia i posiadająca zdolność do czynności prawnych. Działalności gospodarczej nie może zarejestrować osoba, która:

• została skazana przez sąd za oszustwa w interesach i działania na szkodę wierzycieli;

• została skazana przez sąd za inne czyny karalne na ponad 3 miesiące pozbawienia wolności i nadal figuruje z tego powodu w kartotece karnej krajowego rejestru skazanych;

• została skazana przez sąd za posiadanie/handlowanie narkotykami, a do czasu wykreślenia z rejestru skazanych nie może prowadzić działalności;

• została skazana na karę pieniężną wyższą od 726 euro lub na karę pozbawienia wolności za oszustwa podatkowe, przemyt, wykroczenia przeciwko austriackiemu monopolowi (alkohol, papierosy, paliwa) i od skazania nie minęło 5 lat;

• w stosunku do danej osoby toczy się postępowanie upadłościowe.

Z uwagi na te wymagania Polacy, rejestrując firmę w Austrii, muszą przedstawić zaświadczenie o niekaralności. Będzie nim przetłumaczony i poświadczony w Polsce wyciąg z polskiego rejestru karnego o niekaralności, nie starszy niż 3 miesiące. Oprócz poświadczenia o niekaralności będziemy musieli przedstawić:

• adres siedziby firmy, na który może być przesyłana urzędowa korespondencja;

• dokładne określenie profilu działalności;

• datę planowanego rozpoczęcia działalności;

• świadectwo kwalifikacji - przy działalności reglamentowanej;

• ważny paszport (dowód osobisty).

Po zarejestrowaniu firmy w urzędzie miejskim otrzymamy dokument Gewerbeschein poświadczający fakt, że jesteśmy austriackim przedsiębiorcą. Po zarejestrowaniu firmy w urzędzie miejskim należy dokonać zgłoszenia w instytucji odpowiedzialnej za ubezpieczenia społeczne Sozialversicherungsanstalt der gewerblichen Wirtschaft, następnie zarejestrować ją w urzędzie skarbowym, gdzie firma będzie się rozliczała z podatku VAT (Umsatzsteuer) i osiąganych dochodów.

Lista regulowanej działalności gospodarczej w Austrii zgodnie z § 94 Ustawy o działalności gospodarczej

1. Arbeitsvermittlung - pośrednictwo pracy

2. Augenoptik (Handwerk) - optyk (rzemiosło)

3. Bäcker (Handwerk) - piekarz (rzemiosło)

4. Bandagisten; Orthopädietechnik; Miederwarenerzeugung (verbundenes Handwerk) - bandażysta i technik ortopedyczny (działalność zbliżona do rzemiosła)

5. Baumeister, Brunnenmeister - murarz i studniarz

6. Bestattung - usługi pogrzebowe

7. Bodenleger (Handwerk) - parkieciarz (rzemiosło)

8. Buchbinder; Etui-und Kassenttenerzeugung; Kartonagewarenerzeugung (verbundenes Handwerk) - introligator; w tym wyrób etui i kaset i opakowań kartonowych (działalność zbliżona do rzemiosła)

9. (ist entfallen) - skreślono

10. Chemische Laboratorien - prowadzenie laboratoriów chemicznych

11. Dachdecker (Handwerk) - dekarz (rzemiosło)

12. Damenkleidermacher; Herrenkleidermacher; Wäschewarenerzeugung (verbundenes Handwerk) - krawiectwo damskie i męskie, bieliźniarstwo (działalność zbliżona do rzemiosła)

13. Denkmal-, Fassaden- und Gebäudereinigung (Handwerk) - czyszczenie pomników, fasad, budynków (rzemiosło)

14. Drogisten - drogista (sprzedaż kosmetyków i specyfików drogeryjnych)

15. Drucker und Druckformenherstellung - drukarz oraz wyrób czcionek drukarskich

16. Elektrotechnik - elektrotechnik

17. Erzeugung von kosmetischen Artikeln - produkcja kosmetyków

18. Erzeugung von pyrotechnischen Artikeln sowie von Zündmitteln und sonstigen Sprengmitteln, die nicht dem Schieß- und Sprengmittelgesetz unterliegen, und Handel mit diesen Erzeugnissen (Pyrotechnikunternehmen) - produkcja materiałów pirotechnicznych, łatwopalnych i niektórych materiałów wybuchowych oraz handel nimi

19. Fleischer (Handwerk) - masarz, rzeźnik

20. Fotografen - fotograf

21. Fremdenführer - przewodnik turystyczny

22. Friseur und Perückenmacher (Stylist) (Handwerk) - fryzjer i perukarz (stylista) (rzemiosło)

23. Fußpflege - kosmetyka stóp

24. Gärtner; Blumenbinder (Floristen) (verbundenes Handwerk) - ogrodnik, bukieciarka, kwiaciarka (działalność zbliżona do rzemiosła)

25. Glas- und Sanitärtechnik - technik instalacji gazowych i sanitarnych

26. Gastgewerbe - usługi gastronomiczne i hotelarskie

27. Getreidemüller - młynarz

28. Glaser, Glasbeleger und Flachglasschleifer; Hohlglasschleifer und Hohlglasveredler; Glasbläser und Glasinstrumentenerzeugung (verbundenes Handwerk) - szklarz, produkcja i obróbka szkła, wyrób przyborów szklanych, szlifierz szkła (działalność zbliżona do rzemiosła)

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Twój Biznes

Zdjęcia


PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Deloitte

Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe i podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »