REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firma jednoosobowa w Austrii

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Skrzypek-Terlecka Magdalena
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Polacy w Austrii mają prawo do zakładania samodzielnej działalności gospodarczej na zasadzie samozatrudnienia bez żadnych ograniczeń.

Austriacka ustawa o prowadzeniu działalności gospodarczej wyróżnia działalność swobodną i działalność reglamentowaną, np. usługi budowlane, gdzie uzyskanie austriackiej zgody na prowadzenie działalności jest bardzo skomplikowane. Austriackie przepisy dają przedsiębiorcy rożne formy, w jakich może być prowadzona działalność gospodarcza, m.in. w ramach mikroprzedsiębiorstwa (Einzelunternehmen), którego szczególnym przykładem jest jednoosobowa działalność gospodarcza (nazywana Ein-Personen-Unternehmen EPU lub też Gewerbe), w formie spółki osobowej (jawnej, cywilnej, komandytowej), w formie spółki kapitałowej (sp. z o. o. lub S.A.), w formie spółki zarobkowej, w ramach wolnego zawodu lub fundacji. Polacy najczęściej wybierają jednoosobową działalność gospodarczą, tzw. Gewerbe.

REKLAMA

Zanim zarejestrujesz firmę - zamelduj się

Niezależnie od powodu naszego pobytu na terenie Austrii w ciągu 3 dni od daty przyjazdu musimy spełnić wymogi meldunkowe. Niedopełnienie ich grozi grzywną w wysokości ponad 600 euro. W przypadku osób mających zamiar otworzyć na terenie Austrii samodzielną działalność gospodarczą, co wiąże się z pobytem dłuższym niż 3 miesiące, procedury są bardziej skomplikowane niż przy meldunku na okres krótszy niż 3 miesiące. Przyszli przedsiębiorcy powinni wystąpić o zaświadczenie meldunkowe w centralnym urzędzie meldunkowym danego landu. Nim udamy się do urzędu, warto ze strony www.helpgv.at/linkhelp/besucher/db/Formularauswahl pobrać i wydrukować formularz karty meldunkowej (Meldenzettel). Jeżeli lokal, w którym mamy zamiar się zameldować, jest przez nas wynajmowany, na formularzu musi również widnieć podpis właściciela mieszkania i jego numer telefonu. Przy składaniu wniosku o zaświadczenie meldunkowe należy okazać:

• dowód posiadania zabezpieczenia finansowego; trzeba zakładać 850-900 euro na miesiąc;

• ważny dowód osobisty lub paszport i dwa zdjęcia paszportowe;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• ubezpieczenie zdrowotne (najczęściej Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego);

• jeżeli mamy być zameldowani u rodziny, potrzebne będą dane personalne, telefon oraz podpis naszego gospodarza.

Wolna i reglamentowana działalność

REKLAMA

W Austrii, podobnie jak w Niemczech, przepisy dotyczące zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej wyróżniają dwa podstawowe rodzaje działalności: wolną od wszelkich ograniczeń i reglamentowaną. Zawody z pierwszej grupy nie podlegają żadnym ograniczeniom. Nie są potrzebne świadectwa potwierdzające kwalifikacje - wystarczą umiejętności w danym zawodzie. Na liście zawodów w grupie A jest około 900 zawodów. Można się z nią zapoznać na stronie Federalnego Ministerstwa Gospodarki, Rodziny i Młodzieży www.bmwfj.gv.at. Jeżeli to, co chcemy robić, mieści się w grupie zawodów A, do podjęcia działalności wystarczy rejestracja w urzędzie miejskim, w wydziale do spraw gospodarczych (Bezirksverwaltungsbehorde). Po rejestracji otrzymamy tzw. Gwerbeschein - dokument poświadczający fakt, że jesteśmy austriackim przedsiębiorcą.

Opisy zawodów grupy A mają charakter hasłowy i mogą się różnić w poszczególnych landach. Dlatego warto o szczegóły pytać w lokalnych izbach gospodarczych. Ich adresy można znaleźć na stronie www.wko.at.

Grupa B obejmuje 82 zawody. Aby prowadzić działalność w oparciu o nie, wymagane są świadectwa kwalifikacji zdobytych w Polsce lub Austrii. Kwalifikacje zdobyte w kraju trzeba potwierdzić w Federalnym Ministerstwie Gospodarki, Rodziny i Młodzieży. Dokumenty muszą być przetłumaczone na język niemiecki przez tłumacza przysięgłego i potwierdzone przez polskie Ministerstwo Edukacji lub Związek Rzemiosła Polskiego. Jeżeli nie możemy okazać się świadectwem kwalifikacji, powinniśmy złożyć osobiście oświadczenie o posiadaniu stosownych kwalifikacji i dołączyć do niego świadectwa pracy, ukończonych kursów i szkoleń, dyplomy i potwierdzenie opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Ministerstwo Gospodarki i Izba Gospodarcza zweryfikują te dokumenty.

Lista zawodów w grupie B jest ustalana ustawowo i jest identyczna we wszystkich krajach związkowych.

Istnieją jeszcze grupy zawodów B1 i B2. Pierwsza obejmuje 21 zawodów, w których wymagane są dodatkowe kwalifikacje i praktyka (Teilgewerbe). Zalicza się do niej np. przeróbki krawieckie, montaż mebli, naprawę obuwia, roboty ziemne, dorabianie kluczy. Grupa B2 to działalność podlegająca dodatkowym wymogom prawnym (Rechtskraftgewerbe). Wymagane są odpowiednie kwalifikacje i certyfikat wiarygodności. W tej grupie jest m.in. działalność ochroniarska, elektronik, kierownik budowy, kominiarz, cieśla, handel materiałami pirotechnicznymi. Za potwierdzenia kwalifikacji zawodowych grozi kara do 3600 euro.

Jak zarejestrować firmę jednoosobową?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, regulującymi kwestie działalności gospodarczej, austriackim przedsiębiorcą może zostać tylko osoba pełnoletnia i posiadająca zdolność do czynności prawnych. Działalności gospodarczej nie może zarejestrować osoba, która:

• została skazana przez sąd za oszustwa w interesach i działania na szkodę wierzycieli;

• została skazana przez sąd za inne czyny karalne na ponad 3 miesiące pozbawienia wolności i nadal figuruje z tego powodu w kartotece karnej krajowego rejestru skazanych;

• została skazana przez sąd za posiadanie/handlowanie narkotykami, a do czasu wykreślenia z rejestru skazanych nie może prowadzić działalności;

• została skazana na karę pieniężną wyższą od 726 euro lub na karę pozbawienia wolności za oszustwa podatkowe, przemyt, wykroczenia przeciwko austriackiemu monopolowi (alkohol, papierosy, paliwa) i od skazania nie minęło 5 lat;

• w stosunku do danej osoby toczy się postępowanie upadłościowe.

Z uwagi na te wymagania Polacy, rejestrując firmę w Austrii, muszą przedstawić zaświadczenie o niekaralności. Będzie nim przetłumaczony i poświadczony w Polsce wyciąg z polskiego rejestru karnego o niekaralności, nie starszy niż 3 miesiące. Oprócz poświadczenia o niekaralności będziemy musieli przedstawić:

• adres siedziby firmy, na który może być przesyłana urzędowa korespondencja;

• dokładne określenie profilu działalności;

• datę planowanego rozpoczęcia działalności;

• świadectwo kwalifikacji - przy działalności reglamentowanej;

• ważny paszport (dowód osobisty).

Po zarejestrowaniu firmy w urzędzie miejskim otrzymamy dokument Gewerbeschein poświadczający fakt, że jesteśmy austriackim przedsiębiorcą. Po zarejestrowaniu firmy w urzędzie miejskim należy dokonać zgłoszenia w instytucji odpowiedzialnej za ubezpieczenia społeczne Sozialversicherungsanstalt der gewerblichen Wirtschaft, następnie zarejestrować ją w urzędzie skarbowym, gdzie firma będzie się rozliczała z podatku VAT (Umsatzsteuer) i osiąganych dochodów.

Lista regulowanej działalności gospodarczej w Austrii zgodnie z § 94 Ustawy o działalności gospodarczej

1. Arbeitsvermittlung - pośrednictwo pracy

2. Augenoptik (Handwerk) - optyk (rzemiosło)

3. Bäcker (Handwerk) - piekarz (rzemiosło)

4. Bandagisten; Orthopädietechnik; Miederwarenerzeugung (verbundenes Handwerk) - bandażysta i technik ortopedyczny (działalność zbliżona do rzemiosła)

5. Baumeister, Brunnenmeister - murarz i studniarz

6. Bestattung - usługi pogrzebowe

7. Bodenleger (Handwerk) - parkieciarz (rzemiosło)

8. Buchbinder; Etui-und Kassenttenerzeugung; Kartonagewarenerzeugung (verbundenes Handwerk) - introligator; w tym wyrób etui i kaset i opakowań kartonowych (działalność zbliżona do rzemiosła)

9. (ist entfallen) - skreślono

10. Chemische Laboratorien - prowadzenie laboratoriów chemicznych

11. Dachdecker (Handwerk) - dekarz (rzemiosło)

12. Damenkleidermacher; Herrenkleidermacher; Wäschewarenerzeugung (verbundenes Handwerk) - krawiectwo damskie i męskie, bieliźniarstwo (działalność zbliżona do rzemiosła)

13. Denkmal-, Fassaden- und Gebäudereinigung (Handwerk) - czyszczenie pomników, fasad, budynków (rzemiosło)

14. Drogisten - drogista (sprzedaż kosmetyków i specyfików drogeryjnych)

15. Drucker und Druckformenherstellung - drukarz oraz wyrób czcionek drukarskich

16. Elektrotechnik - elektrotechnik

17. Erzeugung von kosmetischen Artikeln - produkcja kosmetyków

18. Erzeugung von pyrotechnischen Artikeln sowie von Zündmitteln und sonstigen Sprengmitteln, die nicht dem Schieß- und Sprengmittelgesetz unterliegen, und Handel mit diesen Erzeugnissen (Pyrotechnikunternehmen) - produkcja materiałów pirotechnicznych, łatwopalnych i niektórych materiałów wybuchowych oraz handel nimi

19. Fleischer (Handwerk) - masarz, rzeźnik

20. Fotografen - fotograf

21. Fremdenführer - przewodnik turystyczny

22. Friseur und Perückenmacher (Stylist) (Handwerk) - fryzjer i perukarz (stylista) (rzemiosło)

23. Fußpflege - kosmetyka stóp

24. Gärtner; Blumenbinder (Floristen) (verbundenes Handwerk) - ogrodnik, bukieciarka, kwiaciarka (działalność zbliżona do rzemiosła)

25. Glas- und Sanitärtechnik - technik instalacji gazowych i sanitarnych

26. Gastgewerbe - usługi gastronomiczne i hotelarskie

27. Getreidemüller - młynarz

28. Glaser, Glasbeleger und Flachglasschleifer; Hohlglasschleifer und Hohlglasveredler; Glasbläser und Glasinstrumentenerzeugung (verbundenes Handwerk) - szklarz, produkcja i obróbka szkła, wyrób przyborów szklanych, szlifierz szkła (działalność zbliżona do rzemiosła)

 

29. Gold- und Silberschmiede; Gold-, Silber- und Metallschläger (verbundenes Handwerk) - złotnik, wyrób cienkiej folii ze złota, srebra i metali (działalność zbliżona do rzemiosła)

30. Hafner (Handwerk) - garncarz (rzemiosło)

31. Heizungstechnik; Lüftungstechnik (verbundenes Handwerk) -specjalista od techniki grzewczej i wentylacyjnej

32. Herstellung von Arzneimitteln und Giften und Großhandel mit Arzneimitteln und Giftenprodukcja i handel hurtowy farmaceutykami oraz substancjami trującymi

33. Herstellung und Aufbereitung von Medizinprodukten, soweit diese Tätigkeiten nicht unter ein anderes reglementiertes Gewerbe fallen und Handel mit Medizinprodukten - produkcja, przetwórstwo i handel produktami medycznymi, o ile działalność ta nie jest regulowana innymi, specjalnymi przepisami prawa

34. Hörgeräteakustik (Handwerk) - wytwórca aparatów słuchowych (rzemiosło)

35. Immobilientreuhänder (Immobilienmakler, Immobilienverwalter,Bauträger) - zarządca nieruchomościami (makler, gospodarz nieruchomości, deweloper, inwestor budowlany)

36. Inkassoinstitute - biura windykacji należności

37. Kälte- und Klimatechnik (Handwerk) - technik od klimatyzacji (rzemiosło)

38. Keramiker; Platten- und Fliesenleger (verbundenes Handwerk) - wytwórca wyrobów ceramicznych, układanie terakoty, glazury (działalność zbliżona do rzemiosła)

39. Kommunikationselektronik (Handwerk) - elektronik ds. telekomunikacji (rzemiosło)

40. Konditoren (Zuckerbäcker) einschließlich der Lebzelter und der Kanditen-, Gefrorenes- und Schokoladewarenerzeugung (Handwerk) - cukiernik, w tym wypiek ciast na miodzie, produkcja wyrobów mrożonych i czekoladowych (rzemiosło)

41. Kontaktlinsenoptik - optyk szkieł kontaktowych

42. Kosmetik (Schönheitspflege) - kosmetyka i pielęgnacja ciała

43. Kraftfahrzeugtechnik; Karosseriebauer einschließlich Karosseriespengler und Karosserielackierer (verbundenes Handwerk) - mechanik samochodowy, blacharz samochodowy, lakiernik samochodowy (działalność zbliżona do rzemiosła)

44. Kürschner; Säckler (Lederbekleidungserzeugung) (verbundenes Handwerk) - kuśnierz (działalność zbliżona do rzemiosła)

45. Kunststoffverarbeitung (Handwerk) - obróbka tworzyw sztucznych (rzemiosło)

46. Lebens- und Sozialberatung - doradztwo socjalne

47. Maler und Anstreicher; Lackierer; Vergolder und Staffierer; Schilderherstellung (verbundenes Handwerk) - malowanie i gruntowanie, lakiernik, złotnik wnętrz, wyrób szyldów, tablic, wywieszek (działalność zbliżona do rzemiosła)

48. Massage - masażysta

49. Mechatroniker für Maschinen- und Fertigungstechnik; Mechatroniker für Elektronik, Büro- und EDV-Systemtechnik; Mechatroniker für Elektromaschinenbau und Automatisierung; Mechatroniker für Medizingerätetechnik (verbundenes Handwerk) - mechatronik maszyn i urządzeń, technik urządzeń elektronicznych, biurowych i systemów EPD, mechatronik budowy maszyn i automatyzacji, aparatów medycznych (działalność zbliżona do rzemiosła)

50. Milchtechnologie - technolog mleczarski

51. Oberflächentechnik; Metalldesign (verbundenes Handwerk) - obróbka powierzchniowa metali, wzornictwo metalowe

52. Orgelbauer; Harmonikamacher; Klaviermacher; Streich- und Saiteninstumenteerzeuger; Holzblasinstumenteerzeuger; Blechblasinstumenteerzeuger (verbundenes Handwerk) - wytwórca instrumentów muzycznych i części do nich (działalność zbliżona do rzemiosła)

53. Orthopädieschuhmacher (Handwerk) - producent obuwia ortopedycznego (rzemiosło)

54. Pflasterer (Handwerk) - brukarz (rzemiosło)

55. Rauchfangkehrer (Handwerk) - kominiarz (rzemiosło)

56. Reisebüros - biura podróży

57. Sattler einschließlich Fahrzeugsattler und Riemer; Ledergalanteriewarenerzeugung und Taschner (verbundenes Handwerk) - wytwórca siodeł, galanterii skórzanej, torebek (działalność zbliżona do rzemiosła)

58. Schädlingsbekämpfung (Handwerk) - zwalczanie szkodników (rzemiosło)

59. Schlosser; Schmiede; Landmaschinentechnik (verbundenes Handwerk) - ślusarz, kowal, technik maszyn rolniczych (działalność zbliżona do rzemiosła)

60. Schuhmacher (Handwerk) - szewc (rzemiosło)

61. Sicherheitsfachkraft; Sicherheitstechnisches Zentrum - ochroniarz

62. Sicherheitsgewerbe (Berufsdetektive, Bewachungsgewerbe) - agencje ochrony, biura detektywistyczne i usługi monitorowania

63. Spediteure einschließlich der Transportagenten - spedytorzy, agenci transportowi

64. Spengler; Kupferschmiede (verbundenes Handwerk) - blacharz, produkcja wyrobów z miedzi

65. Sprengungsunternehmen - działalność pirotechniczna

66. Steinmetzmeister einschließlich Kunststeinerzeugung und Terrazzomacher - cięcie kamienia, obróbka kamieni ozdobnych, produkcja wyrobów z terakoty

67. Stukkateure und Trockenausbauer (Handwerk) - sztukator (rzemiosło)

68. Tapezierer und Dekorateure (Handwerk) - tapicer, dekorator (rzemiosło)

69. Technisches Büro - Ingenieurbüros (Beratende Ingenieure) - biuro techniczno-inżynieryjne

70. Textilreiniger (Chemischreiniger, Wäscher und Wäschebügler) (Handwerk) - pranie i czyszczenie chemiczne odzieży, maglowanie bielizny (rzemiosło)

71. Tischler; Modellbauer; Bootbauer; Binder; Drechsler; Bildhauer (verbundenes Handwerk) - stolarz, budowa modeli, budowa łodzi, bednarz, tokarz w drewnie, snycerz (działalność zbliżona do rzemiosła)

72. Überlassung von Arbeitskräften - podnajmowanie pracowników

73. Uhrmacher (Handwerk) - zegarmistrz (rzemiosło)

74. Unternehmensberatung einschließlich der Unternehmensorganisation - doradztwo dla firm

75. Gewerbliche Vermögensberatung - doradztwo w sprawach majątkowo-finansowych

76. Versicherungsvermittlung (Versicherungsagent, Versicherungsmakler und Beratung in Versicherungsangelegenheiten) - doradca w sprawach ubezpieczeń, agent i makler ubezpieczeniowy

77. (ist entfallen) - skreślono

78. Vulkaniseur - wulkanizator

79. Wärme-, Kälte-, Schall- und Branddämmer (Handwerk) - izolacja termiczna, przeciwpożarowa i wyciszająca (rzemiosło)

80. Waffengewerbe (Büchsenmacher) einschließlich des Waffenhandels - produkcja broni i handel bronią oraz amunicją o zastosowaniu pozawojskowym

81. Zahntechniker (Handwerk) - technik dentystyczny (rzemiosło)

82. Zimmermeister - cieśla

Magdalena Skrzypek-Terlecka

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA