REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ułatwienia dla firm zakładających spółki-córki w Niemczech

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Damian Wypior
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w niemieckim prawie, które obowiązują od 1 listopada, umożliwiają założenie spółki kapitałowej także osobom, które dysponują niewielkim kapitałem.

Od 1 listopada 2008 r. obowiązuje w Niemczech Ustawa o modernizacji prawa o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz zwalczaniu nadużyć. Główną intencją nowelizacji ustawy o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH) jest uproszczenie i przyspieszenie procedury zakładania przedsiębiorstw. Ponadto zwalczane mają być za pomocą różnych środków znane z praktyki przypadki nadużyć w związku z formą prawną spółki GmbH.

REKLAMA

Jaką spółkę wybrać

REKLAMA

Przy zakładaniu spółki, podmiot założycielski ma teraz wybór pomiędzy klasyczną spółką GmbH oraz tzw. spółką haftungsbeschränkte Unternehmensgesellschaft (spółka przedsiębiorców o ograniczonej odpowiedzialności). Spółka Unternehmergesellschaft nie jest osobną formą prawną, lecz szczególną modyfikacją spółki GmbH. Nosi ona nazwę Unternehmergesellschaft (haftungsbeschränkt) względnie UG (haftungsbeschränkt), czyli spółka przedsiębiorców (ograniczenie odpowiedzialności) i odróżnia się tym samym wyraźnie od klasycznej spółki GmbH. Ma ona ułatwić dostęp do spółki kapitałowej w szczególności podmiotom założycielskim, które na początku mają i potrzebują bardzo niewielkiego kapitału zakładowego (np. w sektorze usług) i daje tym samym rownież mniejszym, polskim przedsiębiorstwom możliwość założenia spółki-córki na rynku niemieckim. Została ona uregulowana w nowym par. 5a ustawy o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbHG).

Podczas, gdy w klasycznej spółce GmbH minimalny kapitał zakładowy wynosi, jak dotychczas 25. tys. euro, w przypadku spółki Unternehmergesellschaft do wyboru jest kapitał zakładowy pomiędzy 1 a 24 999 euro. Przy wyborze wysokości kapitału zakładowego należy się jednak kierować konkretnym zapotrzebowaniem dla planowanej działalności gospodarczej, ponieważ im niższy jest kapitał zakładowy, tym wyższe jest ryzyko upadłości. Założenie przedsiębiorstwa z kapitałem zakładowym w wysokości 1 euro jest tym samym wprawdzie teoretycznie możliwe, w praktyce jednak bezsensowne.

Założenie spółki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku obu wariantów GmbH spółka zakładana jest przez co najmniej jednego wspólnika. Umowa spółki musi być sporządzona notarialnie. W przypadku nieskomplikowanego, standardowego zakładania spółki ustawa o GmbH przewiduje teraz dwa wzory umowy spółki jako załącznik do tej ustawy - jeden jest przewidziany dla spółki jednoosobowej, a drugi dla spółki, która ma maksymalnie trzech udziałowców. Wzór umowy spółki obejmuje trzy dokumenty (umowę spółki, oświadczenie o ustanowieniu członka zarządu oraz listę wspólników).

W przypadku spółki Unternehmergesellschaft kapitał zakładowy musi być wniesiony w pełnej wysokości i gotówką przed zarejestrowaniem spółki. Wkłady rzeczowe są wykluczone.

REKLAMA

W przypadku klasycznej spółki GmbH wnoszenie wkładów rzeczowych jest możliwe. Wraz z ewentualnym wkładem rzeczowym, przed rejestracją spółki musi zostać wniesiona co najmniej połowa minimalnego kapitał zakładowego, a więc min. 12 500 euro. Ukryte wkłady rzeczowe są niedopuszczalne. O tzw. ukrytym wkładzie rzeczowym mówi się, jeśli wspólnik jest formalnie winien wkład gotówkowy, ale uzgodniono, że spółka odkupi od niego jakiś przedmiot, np. samochód. Z ekonomicznego punktu widzenia pojazd został wniesiony jako wkład rzeczowy. Prezes zarządu musi ujawnić takie porozumienie przed rejestracją spółki, w przeciwnym razie popełnia czyn karalny.

Postępowanie rejestracyjne w przypadku spółek, których przedmiot działalności wymaga uzyskania pozwolenia, jest teraz całkowicie odrębne od postępowania związanego z uzyskaniem pozwolenia prawno-administracyjnego. Spółki GmbH nie muszą składać teraz w sądzie rejestrowym żadnych dokumentów zezwolenia. Obowiązek uzyskania pozwolenia prawnoadministracyjnego pozostaje jednak zachowany.

Członkowie zarządu

Każda spółka GmbH musi posiadać co najmniej jednego członka zarządu. Członkiem zarządu na okres pięciu lat nie może zostać ustanowiona osoba, które została skazana za popełnienie różnych czynów przestępczych w odniesieniu do przedsiębiorstwa, w szczególności oszustwo i nielojalność. W przypadku tych ostatnich wymienionych czynów przestępczych obowiązuje to dopiero od skazania do kary pozbawienia wolności przynajmniej 1 roku. Zakaz ustanawiania obowiązuje również w przypadku skazania poza granicami Niemiec za porównywalne czyny przestępcze. Członkiem zarządu nie może być w końcu osoba, na którą został nałożony zakaz wykonywania zawodu lub zakaz prowadzenia działalności gospodarczej, zgodny z przedmiotem działalności spółki.

Wspólnicy, którzy umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa powierzą kierowanie spółką osobie, która nie może być członkiem zarządu, ponoszą odpowiedzialność wobec spółki za wyrządzone spółce przez tą osobę szkody. Mogą oni zostać ponadto pociągnięci do osobistej odpowiedzialności w przypadku naruszenia prawa o GmbH, w szczególności, jeśli wzbogacą się kosztem spółki GmbH (unicestwienie działalności, wycofanie kapitału własnego, którym się odpowiada) lub jeśli nie zgłoszą wniosku o upadłość i nie ma żadnego członka zarządu. Członkowie zarządu ponoszą osobistą odpowiedzialność w przypadku naruszenia swoich obowiązków sumiennego kierownika przedsiębiorstwa. Poza tym zostaną oni pociągnięci do osobistej odpowiedzialności w przypadku niezgłoszenia wniosku o upadłość w momencie upadłości spółki GmbH, dokonywania w takiej sytuacji płatności na koszt spółki oraz uczestniczenie w plądrowaniu spółki na korzyść wspólników.

WYPŁATA ZYSKU

Zyski spółki Unternehmensgesellschaft nie mogą być wypłacane w pełnej wysokości. 25 procent zysku należy przeznaczyć na ustawową rezerwę, aż do zebrania minimalnej kwoty 25 tys. euro. Nie ma na to określonego czasu. Jeśli spółka zwiększy swój kapitał zakładowy do co najmniej 25 tys. euro, ograniczenia przestają obowiązywać.

SIEDZIBA SPÓŁKI

Statutowa siedziba spółki GmbH musi znajdować się w Niemczech. Siedziba administracyjna i zakład mogą też znajdować się w innej miejscowości, np. również w Polsce. W rejestrze handlowym musi być wpisany niemiecki adres spółki. Jeśli pod takim zarejestrowanym adresem doręczenie spółce (także przez złożenie) nie jest faktycznie możliwe, wierzyciel może spowodować publiczne doręczenie na terenie Niemiec na uproszczonych warunkach.

DAMIAN WYPIOR

adwokat z niemieckiej kancelarii bunk alliance w Worms

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa o modernizacji prawa o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz zwalczaniu nadużyć.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA