REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Banki gwarantują bezpieczeństwo systemu wykorzystania środków unijnych

Nowakowski Eligiusz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kredytowanie i szeroko pojęte doradztwo to najistotniejsze zadania banków we współpracy z przedsiębiorcami w procesie pozyskiwania funduszy strukturalnych.


Minęły trzy lata od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W tym czasie wdrażano procedury służące wykorzystaniu środków z programów pomocowych. Mimo trudności wynikających z przecierania ścieżek, zainteresowanie dotacjami znacznie przerosło możliwości finansowania. Widać to przede wszystkim w tych elementach programów, które służyły dofinansowaniu inwestycji przedsiębiorców. Zgłosili oni zapotrzebowanie na fundusze znacznie większe, niż przeznaczono dla nich w programach pomocowych. Doświadczenia kolejnych rund pokazują, że przedsiębiorcy najszybciej nauczyli się procedur.

REKLAMA

 


Dla wsparcia inwestycji przedsiębiorców wyznaczono dwie możliwości w Sektorowym Programie Operacyjnym Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw. W Działaniu 2.3 maksymalna dotacja do projektu wyniosła 1 mln 250 tys. zł. Poddziałanie 2.2.1 przeznaczone było dla większych inwestycji, na co wskazuje chociażby 500 tys. zł jako minimalna kwota dotacji w ostatniej rundzie aplikacyjnej. W tych programach uwidocznił się olbrzymi potencjał inwestycyjny przedsiębiorców.
Chęć inwestowania za pomocą dotacji znacznie przerosła możliwości finansowe programów. Ten potencjał to efekt nałożenia się co najmniej dwóch czynników: znacznej poprawy koniunktury i spadku kosztu kapitału, który miał przyczyny w systemie dotacji oraz konkurencji na rynku bankowym.


Konkurencja wymusiła zmiany

REKLAMA


Ujawnienie potencjału inwestycyjnego przedsiębiorców było możliwe dzięki bankom. Zasada refinansowania jest stosowana we wspieraniu rozwoju w Unii Europejskiej. Projekt musi być zrealizowany, a faktury zapłacone, by wystąpić o zwrot części poniesionych nakładów. Chociaż depozyty przedsiębiorstw przekraczają 180 miliardów złotych, pieniędzy tych nie przeznaczono na finansowanie projektów. Skorzystano z taniejących kredytów. Wysokość kredytów dla przedsiębiorstw w bankach przekroczyła stan 200 miliardów złotych. Wzrost zainteresowania kredytami to wynik nałożenia się wielu czynników, z których dwa główne to: obniżka ceny pieniądza i zmiana polityki banków wobec przedsiębiorców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Trwający do niedawna ciągły spadek stóp procentowych sprzyjał wzrostowi popytu inwestycyjnego. Z drugiej strony banki znacznie złagodziły warunki i kryteria przyznawania kredytów, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Presja konkurencyjna na rynku kredytów dla MSP wpłynęła na zmiany polityki kredytowej. Efekt konkurencji między bankami miał znacznie większe znaczenie niż silny wzrost popytu na kredyty ze strony MSP. Kredyty pozyskiwane były łatwiej i taniej. Przedsiębiorcy wykazywali zdolność do sfinansowania zamierzeń inwestycyjnych, najczęściej załączając promesę kredytową.


Gotowi do działania

REKLAMA


Wnioski o dotacje ujawniały potencjał inwestycyjny przedsiębiorców. Do realizacji projektów sektor MSP chciał korzystać nie tylko z kredytów pomostowych, które spłacane były z dotacji. Pojawił się również znaczący popyt na kredyty finansujące udział własny. Unia Europejska, stosując zasadę współfinansowania projektów, wymaga, by beneficjent sfinansował część projektu środkami własnymi. W tym przypadku środki własne mogą pochodzić z kredytu. Stąd bardzo silny wzrost popytu na kredyty długoterminowe (kredyt na finansowanie wkładu własnego jest zwykle zawierany na wiele lat). W odróżnieniu od niego, kredyt pomostowy jest spłacany z dotacji i zwykle ma charakter krótkoterminowy. Jest zawierany na czas realizacji inwestycji. System dotacji poprawia sytuację finansową przedsiębiorców, czyli zmniejsza ryzyko ich kredytowania. Dlatego banki, zabiegając o klienta, starają się o udzielenie kredytu spłacanego z dotacji.


Banki nadal cieszą się dużym zaufaniem społecznym. Tylko one mogą gwarantować bezpieczeństwo systemu absorpcji środków unijnych (szacowanych na kilkaset miliardów złotych). Doświadczenie lat poprzednich pozwala bankom osiągnąć również lepsze przygotowanie do finansowania projektów w nowej perspektywie. Banki są gotowe do pomocy przedsiębiorcom w wykorzystywaniu środków z Unii Europejskiej i czekają na szybkie uruchomienie kolejnych programów pomocowych.


Jak bank pomagają małym i średnim przedsiębiorcom

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Eligiusz Nowakowski

departament kredytów klientów korporacyjnych ING Bank Śląski

 
 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA