Kategorie

Nowa pomoc unijna dla przedsiębiorców będzie dostępna od przyszłego roku

Mariusz Gawrychowski
inforCMS
Nie ma co się łudzić - jako pierwsi z funduszy unijnych na lata 2007-2013 skorzystają samorządowcy. Nikłe są szanse, by udało się w tym roku uruchomić wsparcie dla przedsiębiorców. Dzięki regionalnym i krajowym programom operacyjnym do firm trafi ponad 41 mld zł. To ogromna pula pieniędzy.


Na początek zła informacja - już się wyczerpały wszystkie pieniądze z funduszy unijnych na dotacje dla przedsiębiorców w ramach programu Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw (ostatni nabór odbył się na początku roku). Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z funduszy unijnych na sfinansowanie rozruchu swojej firmy, muszą uzbroić się w cierpliwość.

Reklama


Kiedy nowe fundusze unijne będą dostępne? To zależy od tego, z którego z licznych źródeł wsparcia firma będzie chciała skorzystać (o tym jak dokonać wyboru czytaj w artykule „Jak wybrać projekt z szansą na dofinansowanie z UE” na str. 9).


Firmy, które chcą sfinansować duże (o wartości ponad 8 mln zł) inwestycje, mające charakter innowacyjny albo uzyskać pieniądze na sfinansowanie badań naukowych i ich późniejsze wdrożenie lub też tworzyć razem z partnerami klastry, powinni zwracać uwagę na program Innowacyjna Gospodarka i działania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która do 2015 roku ma rozdysponować 9,6 mld zł.


Polska najprawdopodobniej do października będzie negocjować z Komisją Europejską warunki najważniejszego dla przedsiębiorców programu operacyjnego. Zanim światło dzienne ujrzą wszystkie dokumenty prawne, nastąpi uszczegółowienie programu i PARP rozpisze pierwsze konkursy, minie kilka tygodni.


Dwustopniowa ocena

Reklama


Zarząd PARP i resort rozwoju regionalnego zapowiadają szereg ułatwień w dostępie do unijnych dotacji. Światła dziennego nie ujrzały jeszcze wytyczne ministerstwa w sprawie procedur konkursowych w PO IG (tak stało się już w przypadku programu Kapitał Ludzki), ale z deklaracji wynika, że PARP wprowadzi dwustopniowy system oceny projektów zgłaszanych w konkursach. W pierwszym etapie oceniana będzie fiszka projektu oraz prawdopodobnie jego biznesplan. Nie będą wymagane dodatkowe załączniki (np. opinie, oceny czy potrzebne zezwolenia), których zdobycie zawsze wiąże się z dodatkowym kosztem dla przedsiębiorcy. Jeśli projekt przejdzie wstępną ocenę i nie będzie w nim błędów formalnych, zostanie dopuszczony do oceny merytorycznej. Dopiero po przyznaniu dotacji przedsiębiorca będzie musiał dostarczyć wszystkie wymagane dokumenty, czyli złożyć kompletną dokumentację inwestycji.


Przedsiębiorcy, którzy nie otrzymają dotacji z PO IG, powinni zainteresować się regionalnymi programami operacyjnymi. Samorządy przeznaczyły blisko 20 mld zł na różne formy wsparcia lokalnej przedsiębiorczości. To bardzo ważna uwaga, bo firma może skorzystać z dotacji udzielonej przez władze województwa, w którym będzie realizowana jej inwestycja.

Z programu krajowego będą finansowane tylko inwestycje o charakterze innowacyjnym i istotne dla gospodarki Polski lub też o znaczeniu ponadregionalnym.


Co to znaczy, że inwestycja jest innowacyjna? Zgodnie z przyjętą definicją - są to projekty, które będą wdrażać rozwiązania technologiczne stosowane w Polsce nie dłużej niż trzy lata. Oznacza to, że jeśli dana firma będzie chciała kupić nowoczesną linię produkcyjną, wykorzystującą technologię wytwarzania produktów, która dopiero co pojawiła się na rynku lub też nie jest stosowana w naszym kraju, będzie mogła ubiegać się o wsparcie z funduszy unijnych.


O przyznaniu dotacji na krajowe projekty innowacyjne będzie decydowała (podobnie jak w latach 2004-2006) Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Z zapowiedzi PARP wynika, że wprowadzi ona ułatwienia, które mają uczynić drogę firmy po pieniądze z Unii łatwiejszą niż do tej pory.


W regionach pieniądze później


Część regionów zakończyła już negocjacje w sprawie swoich programów z Komisją Europejską. Pozostałe (jeśli nie wystąpią problemy) mają do to zrobić do końca miesiąca. Jednak nie będzie oznaczało to startu funduszy unijnych. Najpierw muszą one podpisać kontrakty wojewódzkie z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego, a potem wybrać w przetargach podmioty, które będą odpowiadały za przeprowadzenie konkursów. Zapowiada się więc na to, że środki regionalne będą dostępne jeszcze później niż krajowe.


Oprócz dotacji inwestycyjnych firmy mogą także skorzystać z funduszy unijnych na inne cele. Na przykład w programie Kapitał Ludzki są dla nich pieniądze na szkolenia pracowników, korzystanie z usług doradczych czy tworzenie nowych miejsc pracy.


Zwycięzcy i wyróżnieni


Firmy najlepiej wykorzystujące fundusze unijne w woj. dolnośląskim

ZWYCIĘZCA:

Biuro Inżynierskie Automatyki Przemysłowej z Wrocławia

W kategorii „Innowacyjny proces i innowacyjny produkt”

ZA PROJEKT:

Zwiększenie innowacyjności i konkurencyjności poprzez zakup sprzętu komputerowego oraz systemu informatycznego wspomagającego zarządzanie firmą

WARTOŚĆ DOTACJI:

83,2 tys. zł

Kapituła Konkursu nie wyłoniła zwycięzcy w kategorii „Innowacyjna usługa”


FIRMA WYRÓŻNIONA:

Torf Corporation - Fabryka Leków z Kątów Wrocławskich

W kategorii „Innowacyjna usługa”

ZA PROJEKT:

Uruchomienie usług typu spa na bazie preparatów borowinowych

WARTOŚĆ DOTACJI:

220 tys. zł

Firmy najlepiej wykorzystujące fundusze unijne w woj. lubuskim

Kapituła nie nagrodziła żadnej z firm. Przyznała jedynie wyróżnienie


FIRMa WYRÓŻNIONa:

LUG Z ZIELONEJ GÓRY

Wyróżnienie w kategorii „Innowacyjny proces”

ZA PROJEKT:

Zakup linii technologicznej do cięcia przewodów i wykonania odbłyśników aluminiowych

WARTOŚĆ DOTACJI:

125 tys. zł

Nie przyznano wyróżnień w kategorii „Innowacyjna usługa” i „Innowacyjny produkt”


JAK WYŁONIONO NAJLEPSZE FIRMY

Konkurs Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Fortis Banku Polska, redakcji Gazety Prawnej i portalu FunduszeOnLine miał wyłonić polskie przedsiębiorstwa, które najlepiej i najefektowniej wykorzystały unijne dotacje dostępne w latach 2004-2006. Do udziału w konkursie zapraszano przedsiębiorstwa, którym wypłacono dotację i które zakończyły realizację projektu w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (działanie 1.4, poddziałanie 2.2.1, działanie 2.3, działanie 2.4).


Nagrody i wyróżnienia wręczane są w trzech kategoriach: wprowadzenie na rynek - dzięki projektowi - innowacyjnego produktu, usług oraz zastosowanie nowego procesu technologicznego lub organizacyjnego, który przełożył się na poprawę konkurencyjności firmy. Proces weryfikacji kandydatów odbywał się w dwóch etapach:

- formalnym - polegał na formalnej weryfikacji danych nadesłanych przez firmę uczestniczącą w konkursie,

- merytorycznym - dokonywanym przez Kapitułę Konkursu na podstawie danych przekazanych przez Biuro Konkursu.


Zwycięzców wyłoniła Kapituła Konkursu w oparciu o takie kryteria, jak: innowacyjność projektu, jego wpływ na wyniki firmy, wzrost zatrudnienia oraz ekspansję na nowe rynki. W Kapitule zasiedli przedstawiciele: Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Fortis Banku Polska, redakcji Gazety Prawnej i portalu FunduszeOnLine.

w oparciu o takie kryteria, jak: innowacyjność projektu, jego wpływ na wyniki firmy, wzrost zatrudnienia oraz ekspansję na nowe rynki. W Kapitule zasiedli przedstawiciele: Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Fortis Banku Polska, redakcji Gazety Prawnej i portalu FunduszeOnLine.


PIENIĄDZE NA INWESTYCJE, ROZWÓJ I PROMOCJĘ

Co będzie finansowane w regionalnych programach operacyjnych

- Inwestycje w małych i średnich firmach

- Finansowe instrumenty wsparcia przedsiębiorczości (fundusze poręczeniowe i pożyczkowe)

- Tworzenie i rozwój instytucji wspierających rozwój innowacji i nowych technologii

- Tworzenie i rozwój inkubatorów przedsiębiorczości i parków przemysłowych

- Promocja regionalnej gospodarki

- Wsparcie udziału przedsiębiorców w targach, misjach i wystawach

- Dotacje na wspólne inwestycje i działania marketingowe

- Przygotowanie terenów inwestycyjnych

- Uzbrojenie terenów inwestycyjnych (drogi dojazdowe i wewnętrzne, bocznice kolejowe, gospodarka wodno-ściekowa, dostarczanie energii elektrycznej i gazu przewodowego, infrastruktura informatyczna)


Fundusze unijne dla przedsiębiorstw

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

 
 
 
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  19 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca. W dniu 21 czerwca przypada Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaprasza w tym roku firmy i przedsiębiorców, w tym szczególności z sektora MŚP, na specjalnie zorganizowane wydarzenia. Potrwają one do 25 czerwca 2021 r. Podczas organizowanych w tym celu spotkań, telekonferencji, webinariów i podcastów MRPiT chce wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa praktyczną wiedzą, doświadczeniem i kontaktami na rzecz rozwoju ich działalności biznesowej tak w kraju, jak i na rynkach Unii Europejskiej, a także pozaunijnych.

  Które firmy stać na sztuczną inteligencję?

  Sztuczna inteligencja odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Chociaż średnie i małe firmy nie mają embarga na technologie wykorzystujące SI, praktyka pokazuje, że istnieje wewnętrzny opór. Dlaczego tak się dzieje?

  Firma w Czechach. Przedsiębiorcy pomału odpuszczają

  Nawet o kilkaset procent wzrosła w ostatnich tygodniach liczba pytań kierowanych do firm pomagających prowadzić firmę w Czechach. Ale jak podkreślają eksperci, nie każdy biznes można przenieść do Czech czy na Słowację. Wyjaśniamy dlaczego.

  Handel hurtowy i detaliczny szuka pracowników

  Przedsiębiorcy z sektora handlu detalicznego i hurtowego w najbliższych trzech miesiącach mają zamiar dość intensywnie rozbudowywać swoje zespoły. Kogo głównie poszukują pracodawcy?

  Tokenizacja - słowo klucz w nowoczesnym biznesie. Co można stokenizować?

  Tokenizacja to termin zdobywający ostatnimi czasy olbrzymią popularność, w szczególności w środowiskach biznesowych. Przedsiębiorcy zaczynają żywiej interesować się możliwościami, jakie oferuje ta oparta na technologii blockchain forma cyfryzacji. Pytanie tylko, cyfryzacji… czego? Jak działa blockchain? Czym jest tokenizacja? Co to jest token? Jakie są rodzaje tokenów? Co można stokenizować? Jak przeprowadzić cyfryzację biznesu poprzez tokenizację? Wyjaśniają eksperci z Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Odejście od chowu klatkowego jest niemożliwe

  Resort rolnictwa przygląda się działaniom KE ws. chowu klatkowego. Tymczasem branża stoi na stanowisku, że rezygnacja z chowu klatkowego nie jest możliwa.

  Przedsiębiorcy częściej źle oceniają jakość pracy zdalnej

  Po upływie kilkunastu miesięcy model pracy zdalnej przynosi gorsze efekty zdaniem co trzeciego pracodawcy. Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i mikrofirm.

  Działalność gospodarcza a status osoby bezrobotnej

  Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej?

  Dariusz Bliźniak: dlaczego drzewa i zieleń stają się kapitałem?

  Ślad węglowy to jedno z największych wyzwań XXI wieku, które nie pozostaje obojętne zarówno pojedynczym obywatelom, jak i całym rządom poszczególnych państw - mówi Dariusz Bliźniak.

  PR w firmie. Czym jest pozycjonowanie eksperckie?

  Pozycjonowanie eksperckie - na czym polega ten rodzaj prowadzenia dialogu z publicznością (a docelowo – przyszłymi klientami)? Jakie narzędzia są niezbędne w skutecznym pozycjonowaniu eksperckim?

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Jacek Czauderna: Panie Premierze, przedsiębiorcy czekają na konkrety [PODCAST]

  Polski Ład to kolejna piękna, marketingowa, ale polityczna akcja – mówi Jacek Czauderna. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne to już 84% wszystkich spraw

  UPR okazało się niewątpliwie czarnym koniem restrukturyzacji ostatnich kilkunastu miesięcy. Na koniec czwartego kwartału ubiegłego roku UPR stanowiło 52% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych. Na czym polega UPR?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Małgorzata Ławnik: oszczędność na pracownikach to pierwszy krok do strat w biznesie

  Zignorowanie potencjału, jaki niosą ze sobą pracownicy, jest jednym z największych błędów przedsiębiorstw, ponieważ to właśnie od zatrudnionych osób zależy przyszłość firmy – mówi Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Jaką rolę w transformacji cyfrowej firm odgrywa chmura obliczeniowa?

  Chmura obliczeniowa w trakcie pandemii zyskała na znaczeniu. Korzyści płynące z jej wdrożenia to m.in. optymalizacja kosztów, zwiększenie efektywności operacyjnej, ale przed wszystkim wzrost biznesu. Co jeszcze zyskują firmy w chmurze?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Jaki jest cel nowelizacji ustawy odległościowej?

  Ustawa odległościowa to jedno z założeń transformacji energetycznej. Lądowa energetyka wiatrowa ma być korzyścią dla branży, dostawców energii wiatrowej, ale też mieszkańców i samorządów. Na czym mają polegać zmiany?

  Będą zmiany w ustawie o cudzoziemcach

  Ustawa o cudzoziemcach - będą zmiany dotyczące cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i będących uczestnikami programów wsparcia.

  Jak branża gastronomiczna może na nowo zdobyć klientów?

  Przed branżą gastronomiczną pojawiło się nowe wyzwanie. W jaki sposób ponownie pozyskać kandydatów do pracy? Czy pomoże im w tym pozytywny wizerunek pracodawcy?

  Praca w IT - home office, ale projekty nierozwojowe

  Warunki zatrudnienia na rynku pracy IT są lepsze niż przed pandemią – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę HRK S.A. Zdaniem 39% specjalistów pracujących w IT COVID-19 miał pozytywny wpływ na ich branżę.