reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Nowa pomoc unijna dla przedsiębiorców będzie dostępna od przyszłego roku

Nowa pomoc unijna dla przedsiębiorców będzie dostępna od przyszłego roku

Nie ma co się łudzić - jako pierwsi z funduszy unijnych na lata 2007-2013 skorzystają samorządowcy. Nikłe są szanse, by udało się w tym roku uruchomić wsparcie dla przedsiębiorców. Dzięki regionalnym i krajowym programom operacyjnym do firm trafi ponad 41 mld zł. To ogromna pula pieniędzy.


Na początek zła informacja - już się wyczerpały wszystkie pieniądze z funduszy unijnych na dotacje dla przedsiębiorców w ramach programu Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw (ostatni nabór odbył się na początku roku). Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z funduszy unijnych na sfinansowanie rozruchu swojej firmy, muszą uzbroić się w cierpliwość.


Kiedy nowe fundusze unijne będą dostępne? To zależy od tego, z którego z licznych źródeł wsparcia firma będzie chciała skorzystać (o tym jak dokonać wyboru czytaj w artykule „Jak wybrać projekt z szansą na dofinansowanie z UE” na str. 9).


Firmy, które chcą sfinansować duże (o wartości ponad 8 mln zł) inwestycje, mające charakter innowacyjny albo uzyskać pieniądze na sfinansowanie badań naukowych i ich późniejsze wdrożenie lub też tworzyć razem z partnerami klastry, powinni zwracać uwagę na program Innowacyjna Gospodarka i działania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która do 2015 roku ma rozdysponować 9,6 mld zł.


Polska najprawdopodobniej do października będzie negocjować z Komisją Europejską warunki najważniejszego dla przedsiębiorców programu operacyjnego. Zanim światło dzienne ujrzą wszystkie dokumenty prawne, nastąpi uszczegółowienie programu i PARP rozpisze pierwsze konkursy, minie kilka tygodni.


Zarząd PARP i resort rozwoju regionalnego zapowiadają szereg ułatwień w dostępie do unijnych dotacji. Światła dziennego nie ujrzały jeszcze wytyczne ministerstwa w sprawie procedur konkursowych w PO IG (tak stało się już w przypadku programu Kapitał Ludzki), ale z deklaracji wynika, że PARP wprowadzi dwustopniowy system oceny projektów zgłaszanych w konkursach. W pierwszym etapie oceniana będzie fiszka projektu oraz prawdopodobnie jego biznesplan. Nie będą wymagane dodatkowe załączniki (np. opinie, oceny czy potrzebne zezwolenia), których zdobycie zawsze wiąże się z dodatkowym kosztem dla przedsiębiorcy. Jeśli projekt przejdzie wstępną ocenę i nie będzie w nim błędów formalnych, zostanie dopuszczony do oceny merytorycznej. Dopiero po przyznaniu dotacji przedsiębiorca będzie musiał dostarczyć wszystkie wymagane dokumenty, czyli złożyć kompletną dokumentację inwestycji.


Przedsiębiorcy, którzy nie otrzymają dotacji z PO IG, powinni zainteresować się regionalnymi programami operacyjnymi. Samorządy przeznaczyły blisko 20 mld zł na różne formy wsparcia lokalnej przedsiębiorczości. To bardzo ważna uwaga, bo firma może skorzystać z dotacji udzielonej przez władze województwa, w którym będzie realizowana jej inwestycja.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama