reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak w Wielkiej Brytanii opłacać składki i korzystać z dotacji

Jak w Wielkiej Brytanii opłacać składki i korzystać z dotacji

Prowadząc firmę w Wielkiej Brytanii, trzeba opłacać odpowiednie składki ubezpieczeniowe. Jak wygląda ten system w Zjednoczonym Królestwie i z jakiej pomocy finansowej, np. w postaci dotacji, mogą korzystać przedsiębiorcy?


- Zaliczki na podatek dochodowy i składki ubezpieczeniowe (National Insurance Contribution - NIC) odprowadza miesięcznie za podatnika pracodawca, chyba że obroty przedsiębiorstwa nie przekraczają 1,5 tys. GBP miesięcznie - wówczas zaliczki odprowadza się kwartalnie.


Wysokość NIC zależy od wynagrodzenia, którego stawki minimalne w Wielkiej Brytanii reguluje ustawa. W obecnym roku podatkowym stawka dla osoby w wieku powyżej 21 lat wynosi 5,35 GBP za godzinę; w wieku od 18 do 21 lat - 4,45 GBP za godzinę, w wieku od 16 do 17 - 3,30 GBP za godzinę. Od 1 października 2007 r. kwoty będą wynosić odpowiednio 5,52 GBP, 4,60 GBP i 3,40 GBP.


Pracodawca ponosi ciężar składki ubezpieczeniowej za pracownika w wysokości 12,8 proc. tygodniowej płacy pracownika przekraczającej 100 GBP (składki w wysokości 11 proc. od wynagrodzeń poniżej tej kwoty obciążają pracownika).

Pracownicy zarabiający powyżej 87 GBP tygodniowo w przypadku choroby są uprawnieni do otrzymywania zasiłku z tego tytułu w wysokości 72,55 GBP tygodniowo.


Osoby samozatrudnione generalnie płacą NIC w wysokości 2,20 GBP tygodniowo, chyba że zarabiają mniej niż 4635 GBP rocznie i posiadają zaświadczenie (Certificate of Exception) - wówczas są zwolnione z tego obowiązku (Class 2). W przypadku gdy ich dochody mieszczą się w zakresie 5225-34 840 GBP, płacą dodatkową składkę w wysokości 8 proc. od tych dochodów, a gdy ich roczne dochody przekraczają kwotę 38 840 GBP, to od tej kwoty obciążone są składką w wysokości 1 proc. (Class 4).


Jeśli chodzi o dotacje i inne zewnętrzne źródła finansowania, to rzeczywiście otwarcie własnego biznesu często wymaga znacznych nakładów finansowych. Warto wiedzieć, że w Wielkiej Brytanii również istnieje możliwość otrzymania pomocy publicznej dla MSP. Do takich form pomocy należy pożyczka gwarantowana dla małych firm (Small Firms Loan Guarantee) ministerstwa handlu i przemysłu (DTI) (obecnie kompetencje DTI przejął Department for Business, Enterprise & Regulatory Reform).


Pożyczka jest przyznawana do wysokości 250 tys. GBP na okres maksymalnie do dziesięciu lat, przy czym 75 proc. kwoty pożyczki objęte jest gwarancją, zgodnie z którą pożyczkobiorca płaci odsetki w wysokości 2 proc. od niespłaconej kwoty. O pożyczkę mogą się ubiegać przedsiębiorcy osiągający roczne obroty do 5,6 mln GBP i działający krócej niż pięć lat.


Inną formą pomocy jest dotacja na rozwój i badania (Grant for Research and Development), również przyznawana przez DTI.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Górski

Adwokat, doktor nauk prawnych, absolwent prawa i historii na Uniwersytecie Warszawskim

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama