REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak w Wielkiej Brytanii opłacać składki i korzystać z dotacji

EM

REKLAMA

Prowadząc firmę w Wielkiej Brytanii, trzeba opłacać odpowiednie składki ubezpieczeniowe. Jak wygląda ten system w Zjednoczonym Królestwie i z jakiej pomocy finansowej, np. w postaci dotacji, mogą korzystać przedsiębiorcy?


- Zaliczki na podatek dochodowy i składki ubezpieczeniowe (National Insurance Contribution - NIC) odprowadza miesięcznie za podatnika pracodawca, chyba że obroty przedsiębiorstwa nie przekraczają 1,5 tys. GBP miesięcznie - wówczas zaliczki odprowadza się kwartalnie.

REKLAMA


Wysokość NIC zależy od wynagrodzenia, którego stawki minimalne w Wielkiej Brytanii reguluje ustawa. W obecnym roku podatkowym stawka dla osoby w wieku powyżej 21 lat wynosi 5,35 GBP za godzinę; w wieku od 18 do 21 lat - 4,45 GBP za godzinę, w wieku od 16 do 17 - 3,30 GBP za godzinę. Od 1 października 2007 r. kwoty będą wynosić odpowiednio 5,52 GBP, 4,60 GBP i 3,40 GBP.


Pracodawca ponosi ciężar składki ubezpieczeniowej za pracownika w wysokości 12,8 proc. tygodniowej płacy pracownika przekraczającej 100 GBP (składki w wysokości 11 proc. od wynagrodzeń poniżej tej kwoty obciążają pracownika).

Pracownicy zarabiający powyżej 87 GBP tygodniowo w przypadku choroby są uprawnieni do otrzymywania zasiłku z tego tytułu w wysokości 72,55 GBP tygodniowo.

REKLAMA


Osoby samozatrudnione generalnie płacą NIC w wysokości 2,20 GBP tygodniowo, chyba że zarabiają mniej niż 4635 GBP rocznie i posiadają zaświadczenie (Certificate of Exception) - wówczas są zwolnione z tego obowiązku (Class 2). W przypadku gdy ich dochody mieszczą się w zakresie 5225-34 840 GBP, płacą dodatkową składkę w wysokości 8 proc. od tych dochodów, a gdy ich roczne dochody przekraczają kwotę 38 840 GBP, to od tej kwoty obciążone są składką w wysokości 1 proc. (Class 4).

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Jeśli chodzi o dotacje i inne zewnętrzne źródła finansowania, to rzeczywiście otwarcie własnego biznesu często wymaga znacznych nakładów finansowych. Warto wiedzieć, że w Wielkiej Brytanii również istnieje możliwość otrzymania pomocy publicznej dla MSP. Do takich form pomocy należy pożyczka gwarantowana dla małych firm (Small Firms Loan Guarantee) ministerstwa handlu i przemysłu (DTI) (obecnie kompetencje DTI przejął Department for Business, Enterprise & Regulatory Reform).


Pożyczka jest przyznawana do wysokości 250 tys. GBP na okres maksymalnie do dziesięciu lat, przy czym 75 proc. kwoty pożyczki objęte jest gwarancją, zgodnie z którą pożyczkobiorca płaci odsetki w wysokości 2 proc. od niespłaconej kwoty. O pożyczkę mogą się ubiegać przedsiębiorcy osiągający roczne obroty do 5,6 mln GBP i działający krócej niż pięć lat.


Inną formą pomocy jest dotacja na rozwój i badania (Grant for Research and Development), również przyznawana przez DTI.

REKLAMA


Pomoc jest przyznawana na zasadzie dofinansowania inwestycji. Aplikować mogą mikroprzedsiębiorcy realizujący projekty trwające krócej niż 12 miesięcy (dofinansowanie do wysokości 20 tys. GBP), mali przedsiębiorcy z projektami badawczymi o czasie trwania 6-18 miesięcy (do 75 tys. GBP), MSP z innowacyjnymi projektami inwestycyjnymi o czasie trwania od 6 do 36 miesięcy (do 200 tys. GBP, z tym że projekty o strategicznym znaczeniu dla sektora mogą być dofinansowane kwotą nawet do 500 tys. GBP).


Z ciekawych projektów warto też wspomnieć o New Deal, czyli zachętach dla zatrudniania. Są to pewne formy subsydiów przyznawanych przez ministerstwo pracy (Department for Work and Pensions). Przedsiębiorca zatrudniający osoby biorące udział w programie otrzymuje przez 26 tygodni dopłaty do wynagrodzeń tych osób w wysokości 50-75 GBP w zależności od etatu pracownika. Przedsiębiorcy zatrudniający młodych pracowników mogą liczyć na grant 750 GBP przeznaczony na szkolenia. Do uzyskania subsydiów wymagane jest wypełnienie specjalnego kwestionariusza i gwarancja stałego zatrudnienia nowego pracownika (co najmniej na 26 tygodni).


WOJCIECH NOCUŃ

konsultant w dziale doradztwa podatkowego Accreo Taxand

(EM)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

REKLAMA

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

REKLAMA

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

REKLAMA