Kategorie

67 mld euro trafi do przedsiębiorców w latach 2007-2015

Dzięki funduszom unijnym przedsiębiorcy będą mogli pozyskiwać środki na inwestycje, działania innowacyjne, dostosowanie przedsięwzięć do wymogów ochrony środowiska czy na szkolenia.
Reklama


Najwięcej środków dla przedsiębiorców dostępnych jest w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka. Przyjęliśmy dwa założenia: w ramach tego programu będziemy wspierali wyłącznie inwestycje o wysokim poziomie innowacyjności i będą to inwestycje relatywnie duże - mniejsze będą realizowane w ramach RPO. Niemal 46 proc. środków przewidzianych dla tego programu, czyli 4,5 mld euro, wspierać będzie przedsiębiorstwa - niezależnie od ich wielkości - przy realizacji innowacyjnych projektów o znaczeniu ponadregionalnym lub międzynarodowym. Zgodnie z mapą pomocy regionalnej, przedsiębiorcy uzyskają dofinansowanie w wysokości od 30 do 70 proc. W ramach priorytetu I i IV dofinansowani będą przedsiębiorcy w zakresie inwestycji w sferę B+R. Możliwy będzie m.in. zakup wyników prac naukowych, przekształcenie firmy w centrum badawczo-rozwojowe, a także pozyskanie środków na nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym oraz dofinansowanie w postaci kredytu technologicznego udzielanego przez BGK. Z kolei w ramach osi priorytetowej III dla przedsiębiorców przewidziane jest dwuetapowe wsparcie. Doradcze - polegające na ocenie racjonalności pomysłu oraz na utworzeniu firmy, a następnie tzw. wejście kapitałowe, dofinansowane z Programu funduszy podwyższonego ryzyka, aby zwiększyć dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania przedsiębiorstw. Dodatkowo firmy będą mogły uzyskać wsparcie na tworzenie i rozwój powiązań korporacyjnych (klastrów) o ponadregionalnym charakterze. Natomiast ze środków VII priorytetu tego programu rozwijane będą aplikacje informatyczne na potrzeby przedsiębiorców - głównie z zakresu gospodarki, handlu oraz nauki.


Należy zaznaczyć, że PO IG nie jest prostą kontynuacją Programu Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, realizowanego w latach 2004-2008. Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli realizować inwestycje o zbliżonym charakterze do tych w ramach Działania 2.3 - Dotacje dla MSP na inwestycje, będą mogli uzyskać wsparcie z jednego z 16 regionalnych programów operacyjnych. Na bezpośrednie wsparcie MSP województwa przeznaczyły 25 proc. dostępnych środków, czyli prawie 4 mld euro. Mali i średni przedsiębiorcy mają możliwość uzyskania dotacji na projekty innowacyjne poniżej 8 mln złotych, pozyskiwanie certyfikacji dla wytwarzanych produktów i usług, budowę lub zarządzanie centrum logistycznym o wartości projektu nieprzekraczającej 20 mln złotych. O tym, na co dokładnie zostaną przeznaczone środki, zdecydowały samorządy województw.

Reklama


Środki dla przedsiębiorców, w wysokości ok. 1,9 mld euro, dostępne są także w Programie Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowaniem z PO IiŚ objęte zostaną przede wszystkim duże przedsiębiorstwa działające w branży energetycznej oraz przedsiębiorstwa dostosowujące się do wymogów ochrony środowiska. Natomiast przedsiębiorstwa zainteresowane podnoszeniem kwalifikacji pracowników powinny skorzystać z programu Kapitał Ludzki w ramach Działania 2.1 - Rozwój kadr nowoczesnej gospodarki. Na wsparcie przedsiębiorstw, przedsiębiorczości oraz pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwach przeznaczono ponad 2,8 mld euro, co stanowi około 25 proc. alokacji PO KL.


W aplikowaniu o środki unijne zapewnione zostały wstępne kwalifikowanie projektów i możliwość uzupełniania wniosków o dofinansowanie w trakcie oceny formalnej lub merytorycznej. Istotną zmianą jest także możliwość otrzymywania zaliczek z budżetu państwa na realizację projektów objętych wsparciem.


MONIKA NIEWINOWSKA

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

Może Cię także zainteresować
Samochód w firmie
Samochód w firmie
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  3 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umowy najmu lokalu w centrum handlowym

  Najemcom lokali w centrach handlowych pozostały ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umów najmu – termin mija 6 sierpnia 2021 roku.

  Bezpieczeństwo danych w chmurze - certyfikaty bezpieczeństwa

  Pro dostawca usług w chmurze powinien posiadać niezbędne certyfikaty, które są potwierdzeniem, że nasze dane będą całkowicie bezpieczne. Na praktyki bezpieczeństwa składają się również inne czynności, prowadzone przez dostawcę, na przykład kontrole ryzyka czy audyty wewnętrzne oraz zewnętrzne. W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo danych w chmurze? Którzy z usługodawców działających na polskim rynku są godni zaufania? I czy w ogóle chmura może być bezpieczna?

  Przyczyny wypadków na autostradzie. Co mówią statystyki?

  Przyczyny wypadków na autostradzie? Dziś przyjrzymy się statystykom z polskich dróg. Na jakie nieprawidłowe zachowania kierowców wskazują?

  Zaległości branży fitness rosną [BADANIE]

  Wraz ze zniesieniem części ograniczeń, przyrost długów branży sportowej przyhamował. Nie dotyczy to klubów fitness i siłowni, które mają niemal 23 mln zł zaległości.

  Tańsza energia elektryczna. Umowy z cenami dynamicznymi

  Energia elektryczna - ceny. Możliwość uzyskania niższych cen za energię, jako efekt dostosowywania swojego zużycia energii w odpowiedzi na sygnały rynkowe, to najważniejszy dla odbiorców skutek zmian proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, wprowadzającym umowy z tzw. cenami dynamicznymi.

  Nowy Peugeot 308 SW w Polsce. Znamy cennik francuskiego kombi!

  Nowy Peugeot 308 SW oficjalnie pojawił się w Polsce. Znamy cennik auta. Za francuskie kombi trzeba zapłacić co najmniej 91 800 zł.

  Volkswagen Passat GTE: test niemieckiej hybrydy plug-in

  Volkswagen Passat GTE ma przestronną kabinę i duży bagażnik. Czy rodzinne nadwozie uzupełnione hybrydą plug-in sprawdza się w praktyce?

  Content marketing w biznesie – jak to robić dobrze

  Content marketing w biznesie. Gdy na marketingowym horyzoncie pojawia się hasło “content”, naturalnym skojarzeniem jest produkcja, dystrybucja i zarządzanie treścią, która z jednej strony dawałaby wymierną wartość dla odbiorcy, a z drugiej – kreowała pożądany wizerunek danej marki. Tyle i aż tyle? W praktyce działania contentowe to o wiele bardziej złożone przedsięwzięcia, a potencjalni twórcy pożądanych materiałów powinni dwa razy się zastanowić przed postawieniem pierwszego przecinka lub kropki.

  Kredyt na samochód. Jaki wybrać i czym się różnią?

  Kredyt na samochód, czyli kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy i leasing konsumencki. Która forma jest najlepsza?

  Wydatki na mieszkanie w budżecie domowym

  Wydatki na mieszkanie. Wydatki na utrzymanie i wyposażenie mieszkania lub domu w Polsce stanowią prawie 25% wydawanych przez nas pieniędzy – wynika z danych Eurostatu. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Co ciekawe, jeszcze gorzej jest w Niemczech.

  Rolniczy handel detaliczny - co się zmieni

  Rolniczy handel detaliczny. 30 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wejście w życie nowych rozwiązań uzależnione jest od przebiegu procesu notyfikacji projektu ustawy w Komisji Europejskiej i w państwach członkowskich UE.

  Bezpieczne wakacje 2021: o czym pamiętać?

  Bezpieczne wakacje 2021 to pojęcie, o którym w tym roku Policja powtarza do znudzenia. Te zasady naprawdę warto jednak przyswoić. Jak brzmią?

  e-Bilety Morskie Oko. Rezerwacja lub nie zaparkujesz!

  e-Bilety Morskie Oko - to jedyny sposób, aby w najbliższych dniach zostawić auto w Palenicy Białczańskiej. Muszą o tym wiedzieć odwiedzający TPN.

  Rynek nieruchomości biurowych w Polsce

  Rynek nieruchomości biurowych. Sytuacja związana z pandemią istotnie wpłynęła na rynek biurowy. Inwestorzy w sektorze biurowym jeszcze mocniej stawiają obecnie, zarówno na rozwiązania energooszczędne, jak również ekologię i udogodnienia z zakresu wellbeingu.

  Trudniej o kredyt hipoteczny - nowa Rekomendacja S

  Kredyty hipoteczne - Rekomendacja S. Od lipca bieżącego roku obowiązują nowe zasady udzielania kredytów mieszkaniowych. Co o „nowej” Rekomendacji S przyszły kredytobiorca wiedzieć powinien?

  Volkswagen Taigo: Niemcy stawiają na SUV-a coupe

  Volkswagen Taigo to nowa propozycja w ofercie marki w Europie. Czym jest Taigo? To tak naprawdę model T-Cross, jednak w wersji coupe.

  Firma w mediach. Na czym polegają skuteczne media relations?

  Firma w mediach. Ogromna konkurencja rynkowa oraz wysokie wymagania ze strony samych konsumentów niejako wymuszają na biznesach cykliczną obecność w mediach. Aby regularnie pojawiać się na łamach prasy, tytułów online czy platformach influencerów należy wyjątkowo poważnie potraktować kwestię kontaktu z poszczególnymi redakcjami. W jaki sposób? Odpowiedzią są skuteczne działania media relations.

  Prawo, a zakłady bukmacherskie!

  2017 rok to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. Właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, którą wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Co zmieniło się po tej dacie pod kątem prawnym i jak było wcześniej?

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.