REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą jednolite procedury odwoławcze w konkursach o dotacje unijne

REKLAMA

Jeśli start firmy w konkursie po unijne pieniądze zakończy się niepowodzeniem, będzie ona mogła odwołać się od jego wyników.


Zgodnie z projektem wytycznych resortu rozwoju regionalnego ma ona możliwość złożenia protestu, a po jego odrzuceniu wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.

REKLAMA


Procedury odwoławcze dla konkursów przeprowadzonych dla funduszy unijnych dostępnych w latach 2007-2013 nie były jednolite. Dla każdego programu operacyjnego lub nawet dla poszczególnych działań obowiązywały inne zasady, a nawet ich brakowało. To powodowało, że firma, która była niezadowolona z oceny jej wniosku lub z pracy zaangażowanych w ten proces urzędników, nie znajdowała się w komfortowej sytuacji. Dodatkowo część spraw trafiała do sądów, a przez długotrwałe postępowania przed nimi przedsiębiorca długo nie miał pewności, czy dostanie unijne pieniądze.


14 dni na protest


Ministerstwo Rozwoju Regionalnego dąży do zmiany tej sytuacji. Głównym celem, który przyświecał opracowaniu procedury odwoławczej, była chęć przyśpieszenia tempa absorpcji środków unijnych. Dzięki temu przedsiębiorcy dostali do ręki (na razie jeszcze projekt) zasady, które będą stosowane do wszystkich konkursów o unijne dotacje. Zgodnie z nim najpierw firma może wnieść protest. Ma na to 14 dni od momentu doręczenia jej informacji o niezakwalifikowaniu projektu do wsparcia. Pod rygorem nieważności protest musi mieć formę pisemną, co wyklucza przesłanie go za pośrednictwem poczty elektronicznej. Może go także złożyć przedsiębiorca, którego projekt został oceniony pozytywnie, lecz z powodu zbyt niskiej liczby uzyskanych punktów znalazł się na liście rezerwowej.


Do ponownej oceny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Protestu nie trzeba obowiązkowo składać w instytucji, która będzie rozstrzygała o podziale pieniędzy - instytucja wdrażająca dla programów krajowych lub wojewoda dla programów regionalnych. Dopuszczalne jest złożenie pisma w organie, za pośrednictwem którego był rozpatrywany wniosek o dotacje.


Protest musi zostać rozpatrzony w ciągu miesiąca od jego złożenia. Jeśli zostanie uwzględniony, to projekt, którego dotyczył, jest kierowany do ponownej oceny (w zależności od treści skargi formalnej lub merytorycznej). Niestety, nie oznacza to automatycznego przyznania dotacji, bo instytucja oceniająca wnioski nie jest związana rozstrzygnięciem protestu.


Skarga w drugiej instancji


W przypadku odrzucenia protestu przedsiębiorca może skierować swoją sprawę do drugiej instancji. Ma wówczas siedem dni na złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Musi go złożyć bezpośrednio w instytucji, która go będzie rozpatrywała, czyli do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Resort, podobnie jak w przypadku protestu, ma siedem dni na rozpatrzenie wniosku. Jeśli go uwzględni, projekt będzie kierowany do ponownej oceny. Natomiast odrzucenie wniosku wyczerpuje ścieżkę odwoławczą. Ustawa o zasadach prowadzenia polityki rozwoju nie zezwala przedsiębiorcy na dochodzenie swoich racji przed sądem administracyjnym. Zgodnie z projektowanymi zasadami, wniesienie protestu lub wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy nie ma wpływu na te projekty, które uzyskały dotacje. Oznacza to, że wniesienie protestu nie przeszkodzi w podpisaniu umowy z firmami, które wygrały konkurs. Nie oznacza to jednak, że dla podmiotów skarżących się może zabraknąć unijnych pieniędzy. Urząd, który będzie przeprowadzał konkurs, musi stworzyć rezerwę finansową w celu sfinansowania umów zawartych z przedsiębiorcami, którzy pozytywnie przeszli drogę odwoławczą.


4 KROKI JAK ODWOŁAĆ SIĘ OD NEGATYWNEJ DECYZJI O PRZYZNANIE DOTACJI

1 W ciągu 14 dni od otrzymania informacji o nieprzyznaniu dotacji należy złożyć protest do instytucji, w której składany był wniosek

2 Protest jest rozstrzygany w ciągu miesiąca przez instytucję wdrażającą fundusze unijne lub wojewodę

3 W ciągu siedmiu dni od odrzucenia protestu firma musi złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy w instytucji zarządzającej lub Ministerstwie Rozwoju Regionalnego

4 Instytucja ma miesiąc na rozpatrzenie wniosku. Jego odrzucenie wyczerpuje drogę odwoławczą


Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl


OPINIA

MICHAŁ TURCZYK

konsultant w Accreo Taxand


Opracowane przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zasady odwoływania się od wyników konkursów o unijne dotacje idą w dobrym kierunku. Naprawiają one błędy z poprzedniej perspektywy finansowej, kiedy to takie zasady - inne nawet na poziomie poddziałań w programach operacyjnych - nie były skonkretyzowane. Z tego punktu widzenia wytyczne opracowane przez resort w oparciu o zapisy ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju dają beneficjentom gwarancję przejrzystości procesu odwołania oraz jednolitości stosowanej procedury we wszystkich programach operacyjnych. Niestety, ten proces kończy się na osobie ministra i ustawa pozbawia startujących w konkursach prawa do skierowania swojej sprawy do sądu administracyjnego. Moim zdaniem pojawia się wątpliwość co do konstytucyjności tego rozwiązania, które gwarantuje obywatelom dostęp do sądów. W tym przypadku nie może to być sąd powszechny, co sugeruje ministerstwo, bo od dwóch lat NSA w swoim orzecznictwie wyraźnie stwierdza, że decyzje wydawane przez administrację publiczną w kwestii udzielania wsparcia są decyzjami administracyjnymi. Podobnego zdania był także Sąd Najwyższy, który w 2002 roku stwierdził, że sprawa o udzielenie dotacji budżetowej - a taką jest dotacja unijna - nie jest sprawą w rozumieniu art. 1 kodeksu postępowania cywilnego, a organ udzielający wsparcia występuje w charakterze nadrzędnym wobec beneficjenta i załatwia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA