REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo danych w chmurze?

Jak zwiększyć bezpieczeństwo danych w chmurze /Fotolia
Jak zwiększyć bezpieczeństwo danych w chmurze /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ilekroć jest mowa o przechowywaniu danych przy użyciu technologii informatycznych, tylekroć pojawia się kwestia ich właściwego zabezpieczenia. Chociaż chmury obliczeniowe gwarantują o wiele wyższy stopień bezpieczeństwa niż tradycyjne „fizyczne” nośniki takie jak twarde dyski czy płyty CD, nie osiąga on niestety poziomu 100%. Na szczęście istnieją metody, które pozwalają użytkownikom chmur we własnym zakresie dbać o swoje zamieszczone w chmurach pliki.

Główne zagrożenia

Do najczęstszych przyczyn skutkujących utratą zamieszczanych w chmurach danych należą cyberataki, skasowanie informacji na skutek awarii technicznej lub błędów informatycznych, oraz możliwość uzyskania dostępu do nich przez osoby nieupoważnione.

REKLAMA

Poniżej przedstawiamy pięć sposobów na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa plików zamieszczanych w chmurach.

Uważnie czytaj umowę

Pierwszy krok na drodze wiodącej do bezpieczeństwa danych, które decydujemy się przechowywać w chmurach obliczeniowych, leży już na etapie podpisania umowy z operatorem chmury. Po pierwsze, ważne jest aby wybrać operatora cieszącego się dobrą opinią wśród jego klientów. Po drugie, należy dokładnie zapoznać się z treścią umowy, ponieważ często zakres czynności dostarczyciela usług cloud computingu (w tym tych dotyczących bezpieczeństwa) zależy od sformułowań w niej zawartych. I tak np. wyrażenia typu „musi” czy „jest zobowiązany” wystosowane w stosunku do rzeczonego dostarczyciela,  nakładają na niego o wiele większą liczbę obowiązków niż słowa w rodzaju „powinien”, „może”, lub „spróbuje”.

Twórz kopie zapasowe

Regularne tworzenie kopii zapasowych powinno wejść w krew wszystkim użytkownikom chmur. Co więcej, owe kopie powinny być przechowywane w różnych lokalizacjach. Daje to gwarancję, że w razie poważnej awarii jednej z serwerowni należących do operatora chmur (odcięcie zasilania, pożar) lub cyberataku, wszystkie dane nie ulegną zniszczeniu; kopie zapasowe na innych serwerach ocaleją, a ich właściciel nie poniesie praktycznie żadnej straty.

Używaj odpowiednich haseł

Choć wydaje się to oczywiste, warto przypomnieć że stosowane przez nas hasła powinny być na tyle skomplikowane, aby maksymalnie utrudnić życie potencjalnemu cyberprzestępcy. Używanie w charakterze hasła własnego imienia i nazwiska, daty urodzenia, czy też ciągu cyfr „123456” albo liter „abcdef” przypomina pozostawienie otwartych drzwi do domu lub samochodu, a następnie dziwienie się, że przyszedł złodziej i coś ukradł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bądź stale podłączony do sieci

Permanentna łączność z internetem gwarantuje szybki dostęp do istotnych informacji. Jeżeli np. w sieci pojawiłoby się jakieś nowe zagrożenie dla bezpieczeństwa danych w rodzaju wirusa czy innego podejrzanego oprogramowania, najszybciej dowiemy się o nim właśnie za pośrednictwem internetu – portali informacyjnych, mediów społecznościowych albo bezpośrednio od operatora chmur.

Polecamy: Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – nowe procedury

Dodatkowo zabezpiecz wrażliwe dane

Wiele firm, urzędów i instytucji przechowuje duże ilości poufnych informacji: dane osobowe, numery kont, historie chorób itp. Ich potencjalna utrata naraża na negatywne konsekwencje nie tylko właścicieli owych danych, ale także same firmy, urzędy i instytucje (możliwa jest nawet odpowiedzialność karna). Aby zapobiec takiemu rozwojowi wypadków, warto przedsięwziąć wszelki możliwe środki zaradcze; łącznie z przechowywaniem wrażliwych danych... w swoim domu, ewentualnie siedzibie firmy. Jeżeli więc postępowanie operatora chmury budzi jakiekolwiek wątpliwości co do bezpieczeństwa powierzanych mu informacji, należy zaufać tradycyjnym nośnikom danych, które przechowa się następnie w biurze lub mieszkaniu. Nie oznacza to bynajmniej renesansu dysków przenośnych i pen drive'ów – chmury są o wiele bardziej zaawansowane technologicznie i bezpieczniejsze. Jest to po prostu jedna z dodatkowych metod zmniejszających ryzyko utraty istotnych dla nas lub naszych klientów informacji.

Autopromocja
S-NET
Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA