reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Czapka niewidka coraz bliżej

Czapka niewidka coraz bliżej

Ten niesamowity, iście magiczny gadżet zbliża się wielkimi krokami . Dwie niezależne grupy badaczy stworzyły materiał, który sprawia, ze przykryte nim obiekty stają się niewidzialne.

Na razie „niewidzialność” działa jedynie w świetle bliskim światłu podczerwonemu. Jednak długość jego fali jest bardzo zbliżona do światła widzialnego.Oba bazujące na krzemie materiały wykorzystują nanotechnologię.Pierwszy jest dziełem ekipy z University of California, Berkeley, na której czele stoi Xiang Zhang.Malutkie dziurki na powierzchni materiału sprawiają, że fale światła zostają zakrzywione i zarówno materiał jak i schowany pod nim obiekt przestają być widoczne.

Za drugą „peleryną” stoi drużyna naukowców z Cornell University, dowodzona przez Michaela Lipsona. Uczeni osiągnęli ten sam efekt, co ich poprzednicy, jednak zamiast dziurek umieścili na powierzchni materiału „nano słupy”.

Oba wynalazki z pozoru nie wydają się specjalnie przełomowe między innymi, dlatego że ukrywają tylko bardzo małe obiekty. Jednak nawet takie zastosowanie może być praktyczne.

Technologia może znaleźć zastosowanie w optycznej technice obliczeń. Materiał ukrywałby elementy chipów stojące na drodze promieni świetlnych, przyspieszając w ten sposób ich przepływ.

Nie jest to jedyne potencjalne zastosowanie. Drogie lustra dielektryczne używane do produkcji obwodów drukowanych są bardzo wrażliwe na uszkodzenia. Najmniejsza skaza powoduje niezdatność do użycia. Materiał zakrzywiający światło mógłby ukryć skazę i sprawić, ze lustro nadal będzie spełniało swoją funkcję.

Przypuszczam, że upłynie jeszcze sporo czasu zanim powstanie w pełni funkcjonalna “peleryna niewdzialności”. Najważniejsze jest jednak to, że naukowcy zaczynają wprowadzać w życie teoretyczne modele niewidzialności.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama