Kategorie

Sposób na złodzieja cz.I

Łukasz Plewa
Sposób na złodzieja cz.I
Jeśli często podróżujesz z notebookiem, prawdopodobnie twoim największym zmartwieniem jest to, jak zabezpieczyć cenny notebook przed kradzieżą. Zdarza się, że przechowywane na niej dane wielokrotnie przekraczają przecież wartość urządzenia.
Reklama

Kradzież notebooka, PDA czy pamięci USB to nie tylko problem utraty samego urządzenia. Często zebrane w nim dane są cenniejsze od sprzętu, a notebooki to łakomy kąsek także dla złodziei danych osobowych. Coraz częściej używamy przenośnych komputerów, nie tylko w pracy. Wiele osób ma służbowego notebooka, którego codziennie zabiera do domu. Temu zjawisku towarzyszy rosnąca liczba kradzieży. Głośno jest z reguły o przypadkach kradzieży sprzętu rośnie - z zaparkowanych samochodów czy sal konferencyjnych, ale najwięcej takich sytuacji jest w komunikacji publicznej i na lotniskach. Niepokojące jest to, że szybko rośnie liczba kradzieży sprzętu w biurach. Co ciekawe, właściciele często też po prostu gubią swój sprzęt. W biurze rzeczy znalezionych na lotnisku La Guardia w Nowym Jorku jest 70 tysięcy notebooków i PDA, po odbiór których nikt się nie zgłosił.

Utratę notebooka jakoś można znieść, szczególnie gdy był ubezpieczony. Gorzej z utraconymi plikami. Nawet jeśli nie mają dla złodzieja żadnej wartości, raczej ich już nie odzyskasz. To kolejny powód, by robić kopie zapasowe! Jednak skutki utraty plików zawierających poufne czy kompromitujące informacje mogą być dużo poważniejsze. Przykładowo, utrata firmowego notebooka jest z reguły bardzo kosztowna dla pracodawcy. Firmy McAfee i DataMonitor przeprowadziły w 2007 roku badania, na podstawie których wynika, że skradziony notebook pogarszał wynik finansowy średnio o 270 tysięcy dolarów. To właśnie efekt utraty plików z ważnymi danymi.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą laptopa

Zobacz także: Jak zabezpieczyć firmowe dokumenty Office

Oznakuj swój sprzęt

Reklama

Podstawowa sprawa to numer seryjny. Z reguły jest zapisany na gwarancji, więc warto ją trzymać nawet, gdy sprzęt już nie jest nią objęty. Numer seryjny pozwoli policji czy innym służbom ustalić, do kogo należy twój laptop, gdy uda się go odzyskać. A gwarancja czy dowód zakupu szybko przekona funkcjonariuszy, że jesteś prawowitym właścicielem. W przypadku kradzieży notebooka wskazane jest też powiadomienie o tym fakcie producenta - utrudni to serwisowanie skradzionego sprzętu w autoryzowanych serwisach. Wymienione wskazówki odnoszą się nie tylko do notebooków, ale też wszelkiej elektroniki czy innych wartościowych przedmiotów, kuszących przestępców, np. rowerów górskich.

Rozważ dodatkowe oznaczenie swojego sprzętu, np. specjalnymi naklejkami oferowanymi przez firmy zajmujące się odzyskiwaniem skradzionych lub zgubionych urządzeń. Po podpisaniu umowy z taką firmą otrzymasz naklejki, a także możliwość wprowadzenie numerów seryjnych swoich urządzeń do centralnej bazy danych. Skuteczność tych firm jest całkiem spora - udaje się odnaleźć ok. 75 procent zaginionych, ale oznakowanych wcześniej urządzeń. Naklejki z reguły zawierają informacje kontaktowe oraz o nagrodzie, co zachęca ewentualnego znalazcę do zwrotu notebooka.

Jak działają takie serwisy

Najpierw trzeba zarejestrować się na stronie internetowej, podając informacje kontaktowe, oraz wprowadzić dane identyfikacyjne swoich urządzeń. Naklejki nie są darmowe. Amerykańskie serwisy, takie jak www.armortag.com czy http://www.trackitback.com , liczą sobie pięć do dziesięciu dolarów z sztukę, ale w przypadku zniszczenia naklejki nową dostarczają bezpłatnie. Trzeba się też liczyć z niewielką opłatą za odzyskanie przedmiotu. W Polsce też można już skorzystać z podobnych usług, oferuje je m.in. serwis www.znalezione.pl . Cena pojedynczej naklejki wynosi 9 złotych za sztukę, ale są też dostępne w zestawach. Do wyboru masz dwa rozmiary naklejek przeznaczonych do przyklejenia na notebooku, telefonie komórkowym, aparacie cyfrowym lub portfelu. Są też specjalne bryloczki do kluczy, spełniające tę samą funkcję, co naklejki. Znalazcy przedmiotów z etykietkami mają do wyboru dwie drogi zgłoszenia faktu odnalezienia - telefonicznie lub przez formularz. Naklejki bez wątpienia ułatwiają uczciwemu znalazcy przekazanie zguby we właściwe ręce, mogą też zniechęcać złodzieja do kradzieży.

Gdy już staniesz się ofiarą kradzieży laptopa, skorzystaj z serwisu www.skradzione.com.pl . Możesz bezpłatnie umieścić w nim swoje zgłoszenie, zawierające opis zdarzenia oraz informacje o skradzionym urządzeniu.

Program śledzący

Zapewne wcześniej czy później skradziony notebook prawie na pewno zostanie podłączony do Internetu, a wtedy można go namierzyć. Kilka firm oferuje specjalne oprogramowanie, które regularnie łączy się z centralnym serwerem. Gdy to nastąpi, można dość dokładnie określić jego geograficzną lokalizację, a producenci programów oferują nawet usługą powiadamianie lokalnej policji o namierzeniu zguby. Do wyboru masz programy ComputraceComplete ( www.absolute.com , roczny abonament 50 dolarów), PC PhoneHome (www.pcphonehome.com , jednorazowa opłata 30 dolarów), Inspice Trace ( www.inspice.com , roczny abonament 30 dolarów), Laptop Tracker ( www.xtool.com , roczny abonament 40 dolarów), zTrace Gold (www.ztrace.com , roczny abonament 50 dolarów).

Absolute Software, producent programu ComputraceComplete, przekonuje, że może on przetrwać nawet ponowną instalację systemu operacyjnego, formatowanie dysku, a nawet wyjęcie dysku go z notebooka. Jest to możliwe, ponieważ niektórzy producenci notebooków sprzętu umieszczają w BIOS'-ie lub firmwarze funkcje współpracy z programem ComputraceComplete. Dzięki temu po skasowaniu go przez nieupoważnionego użytkownika zostaje odtworzony. ComputraceComplete to w ogóle najbardziej rozbudowany i zaawansowany program w swojej kategorii. Jego producent gwarantuje odnalezienie zaginionego sprzętu w ciągu 30 dni, a jeśli się to nie uda, zwraca 90 procent jego wartości. Niestety, firma nie świadczy swoich usług w Polsce.

Niektóre programy oferują funkcję automatycznego skasowania poufnych plików, gdy notebook zostanie skradziony. Inne mogą zrobić złodziejowi zdjęcie z wykorzystaniem wbudowanej kamerki. Namierzenie notebook odbywa się z reguły na podstawie adresu IP, ale jest też możliwe z wykorzystaniem systemu GPS, jeśli odbiornik GPS jest wbudowany w notebooka.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  18 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca. W dniu 21 czerwca przypada Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaprasza w tym roku firmy i przedsiębiorców, w tym szczególności z sektora MŚP, na specjalnie zorganizowane wydarzenia. Potrwają one do 25 czerwca 2021 r. Podczas organizowanych w tym celu spotkań, telekonferencji, webinariów i podcastów MRPiT chce wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa praktyczną wiedzą, doświadczeniem i kontaktami na rzecz rozwoju ich działalności biznesowej tak w kraju, jak i na rynkach Unii Europejskiej, a także pozaunijnych.

  Które firmy stać na sztuczną inteligencję?

  Sztuczna inteligencja odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Chociaż średnie i małe firmy nie mają embarga na technologie wykorzystujące SI, praktyka pokazuje, że istnieje wewnętrzny opór. Dlaczego tak się dzieje?

  Firma w Czechach. Przedsiębiorcy pomału odpuszczają

  Nawet o kilkaset procent wzrosła w ostatnich tygodniach liczba pytań kierowanych do firm pomagających prowadzić firmę w Czechach. Ale jak podkreślają eksperci, nie każdy biznes można przenieść do Czech czy na Słowację. Wyjaśniamy dlaczego.

  Handel hurtowy i detaliczny szuka pracowników

  Przedsiębiorcy z sektora handlu detalicznego i hurtowego w najbliższych trzech miesiącach mają zamiar dość intensywnie rozbudowywać swoje zespoły. Kogo głównie poszukują pracodawcy?

  Tokenizacja - słowo klucz w nowoczesnym biznesie. Co można stokenizować?

  Tokenizacja to termin zdobywający ostatnimi czasy olbrzymią popularność, w szczególności w środowiskach biznesowych. Przedsiębiorcy zaczynają żywiej interesować się możliwościami, jakie oferuje ta oparta na technologii blockchain forma cyfryzacji. Pytanie tylko, cyfryzacji… czego? Jak działa blockchain? Czym jest tokenizacja? Co to jest token? Jakie są rodzaje tokenów? Co można stokenizować? Jak przeprowadzić cyfryzację biznesu poprzez tokenizację? Wyjaśniają eksperci z Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Odejście od chowu klatkowego jest niemożliwe

  Resort rolnictwa przygląda się działaniom KE ws. chowu klatkowego. Tymczasem branża stoi na stanowisku, że rezygnacja z chowu klatkowego nie jest możliwa.

  Przedsiębiorcy częściej źle oceniają jakość pracy zdalnej

  Po upływie kilkunastu miesięcy model pracy zdalnej przynosi gorsze efekty zdaniem co trzeciego pracodawcy. Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i mikrofirm.

  Działalność gospodarcza a status osoby bezrobotnej

  Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej?

  Dariusz Bliźniak: dlaczego drzewa i zieleń stają się kapitałem?

  Ślad węglowy to jedno z największych wyzwań XXI wieku, które nie pozostaje obojętne zarówno pojedynczym obywatelom, jak i całym rządom poszczególnych państw - mówi Dariusz Bliźniak.

  PR w firmie. Czym jest pozycjonowanie eksperckie?

  Pozycjonowanie eksperckie - na czym polega ten rodzaj prowadzenia dialogu z publicznością (a docelowo – przyszłymi klientami)? Jakie narzędzia są niezbędne w skutecznym pozycjonowaniu eksperckim?

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Jacek Czauderna: Panie Premierze, przedsiębiorcy czekają na konkrety [PODCAST]

  Polski Ład to kolejna piękna, marketingowa, ale polityczna akcja – mówi Jacek Czauderna. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne to już 84% wszystkich spraw

  UPR okazało się niewątpliwie czarnym koniem restrukturyzacji ostatnich kilkunastu miesięcy. Na koniec czwartego kwartału ubiegłego roku UPR stanowiło 52% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych. Na czym polega UPR?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Małgorzata Ławnik: oszczędność na pracownikach to pierwszy krok do strat w biznesie

  Zignorowanie potencjału, jaki niosą ze sobą pracownicy, jest jednym z największych błędów przedsiębiorstw, ponieważ to właśnie od zatrudnionych osób zależy przyszłość firmy – mówi Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Jaką rolę w transformacji cyfrowej firm odgrywa chmura obliczeniowa?

  Chmura obliczeniowa w trakcie pandemii zyskała na znaczeniu. Korzyści płynące z jej wdrożenia to m.in. optymalizacja kosztów, zwiększenie efektywności operacyjnej, ale przed wszystkim wzrost biznesu. Co jeszcze zyskują firmy w chmurze?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Jaki jest cel nowelizacji ustawy odległościowej?

  Ustawa odległościowa to jedno z założeń transformacji energetycznej. Lądowa energetyka wiatrowa ma być korzyścią dla branży, dostawców energii wiatrowej, ale też mieszkańców i samorządów. Na czym mają polegać zmiany?

  Będą zmiany w ustawie o cudzoziemcach

  Ustawa o cudzoziemcach - będą zmiany dotyczące cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i będących uczestnikami programów wsparcia.

  Jak branża gastronomiczna może na nowo zdobyć klientów?

  Przed branżą gastronomiczną pojawiło się nowe wyzwanie. W jaki sposób ponownie pozyskać kandydatów do pracy? Czy pomoże im w tym pozytywny wizerunek pracodawcy?

  Praca w IT - home office, ale projekty nierozwojowe

  Warunki zatrudnienia na rynku pracy IT są lepsze niż przed pandemią – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę HRK S.A. Zdaniem 39% specjalistów pracujących w IT COVID-19 miał pozytywny wpływ na ich branżę.