REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ukryte możliwości GPS

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Odbiornik GPS, potocznie zwany nawigacją służy do orientacji w terenie, a wraz z odpowiednim oprogramowaniem kieruje nas do celu – to wiedzą wszyscy, nawet ci którzy nigdy ich nie używali. Urządzenia te jednak maja wiele ukrytych funkcji, które z perspektywy czasu mogą okazać się bardzo przydatne.

Większość użytkowników obojętnie jak zaawansowany sprzęt kupuje posługuje się tylko kilkoma jego funkcjami. Dotyczy to zarówno współczesnych smartfonów jak i GPS-ów. Obecnie w większości nawigacji satelitarnych montowane są podobne funkcje.

REKLAMA

Zostawiamy ślady

Sprzęt wyposażony w Automapę pozwala np. zapisywać ślad naszej wyprawy, który później możemy odtworzyć (w samym urządzeniu lub w Google Earth). Najczęściej opcje te ukryte są pod nazwą „zapisuj ślad” lub „ślad wycieczki”. Po włączeniu takiej funkcji musimy nadać naszej wycieczce nazwę, a więc np. rowerem przez las. W trakcie nagrywania widoczna powinna być ikoną REC lub paląca się czerwona kropka. Gdy osiągniemy wyznaczony cel wystarczy odnaleźć polecenie „zatrzymaj zapis” lub „zatrzymaj ślad”. Oczywiście zapisaną całość możemy odtworzyć później na mapie lub w trybie podróżniczym.

Ulubione punkty na mapie

REKLAMA

W zasadzie każdy odbiornik pozwala na dodawanie ważnych adresów. Dzięki temu możemy zapisać wszystkie miejsca, które często odwiedzamy. Łącząc tą funkcję z opcją Dom możemy wyznaczyć sobie najlepsze trasy od miejsca zamieszkania do punktu docelowego (poczty, urzędu, mechanika, sklepu). Ustawienia takie odnajdziemy w zakładce (opcji) ustawienia nawigacji. Następnie należy szukać przycisku „zdefiniuj adres domowy”, „ustal adres domowy” itp. Ustalić możemy go jako obecną pozycję (jeśli jesteśmy w domu) lub po prostu wprowadzić adres.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak samo postąpić możemy z adresami miejsc docelowych, po wprowadzeniu adresu wystarczy odnaleźć w opcjach przycisk Zapisz/Save, wprowadzić nazwę miejsca i zaprogramować urządzenie. Zdefiniowane miejsca wyszukujemy na liście ulubionych pozycji (najczęściej są zapisane alfabetycznie), gdzie wpisując nazwę miejsca (pierwsze 2-3 litery) system dobierze nam je automatycznie.

Punkty pośrednie

Stosunkowo nowa nawigacja posiada opcję wyznaczania trasy wg. określonych przez użytkownika kryteriów. Wybierając punkt docelowy, możemy zdecydować czy trasa ma być szybko, krótka, omijająca ruchliwe ulice. Aby ułatwić urządzeniu zadanie, i jak najszybciej przebyć całą drogę warto wyznaczyć punkty pośrednie (nie ważne czy jadąc po drodze mamy jakieś pośrednie cele). Edytując trasę podróży odnaleźć musimy przycisk dodający dodatkowy punkt do trasy (najczęściej umieszczony w pobliżu oznaczenia początku i końca trasy). Dodając punkty pośrednie musimy wpisać ich adres, lub te oznaczyć je na mapie – po zakończeniu edycji trasy warto ją zapisać ( wraz z unikatową nazwą np. szybko przez centrum, przez stację do firmy) nazwy takie będą nam się od razu kojarzyć i pozwolą w przyszłości szybko podjąć decyzję. 

Szukamy bankomatu

Mając przy sobie GPS możemy bez problemu odszukać najbliższy bankomat. Z menu Automapy wybieramy ikonę POI, następnie na liście wybieramy bankomat. W kolejnym kroku ustalamy z jaką średnią prędkością się poruszamy, oraz częstotliwość powiadomień dźwiękowych. Następne okno to wybór zasięgu – tu oznaczamy jak daleko jesteśmy skłonni pojechać czy pójść aby dotrzeć do bankomatu. Na koniec wybieramy sposób w jaki urządzenie poinformuje nas o punkcie POI, np. dźwiękiem, obrazem itd. Po potwierdzeniu ruszamy, a poszukiwania uznajemy za rozpoczęte.

Porady, triki i tutoriale  (Windows XP, Vista, MS Office,) - czytaj na komputer.wieszjak.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

REKLAMA

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA