REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ukryte możliwości GPS

REKLAMA

REKLAMA

Odbiornik GPS, potocznie zwany nawigacją służy do orientacji w terenie, a wraz z odpowiednim oprogramowaniem kieruje nas do celu – to wiedzą wszyscy, nawet ci którzy nigdy ich nie używali. Urządzenia te jednak maja wiele ukrytych funkcji, które z perspektywy czasu mogą okazać się bardzo przydatne.

Większość użytkowników obojętnie jak zaawansowany sprzęt kupuje posługuje się tylko kilkoma jego funkcjami. Dotyczy to zarówno współczesnych smartfonów jak i GPS-ów. Obecnie w większości nawigacji satelitarnych montowane są podobne funkcje.

REKLAMA

Zostawiamy ślady

Sprzęt wyposażony w Automapę pozwala np. zapisywać ślad naszej wyprawy, który później możemy odtworzyć (w samym urządzeniu lub w Google Earth). Najczęściej opcje te ukryte są pod nazwą „zapisuj ślad” lub „ślad wycieczki”. Po włączeniu takiej funkcji musimy nadać naszej wycieczce nazwę, a więc np. rowerem przez las. W trakcie nagrywania widoczna powinna być ikoną REC lub paląca się czerwona kropka. Gdy osiągniemy wyznaczony cel wystarczy odnaleźć polecenie „zatrzymaj zapis” lub „zatrzymaj ślad”. Oczywiście zapisaną całość możemy odtworzyć później na mapie lub w trybie podróżniczym.

Ulubione punkty na mapie

REKLAMA

W zasadzie każdy odbiornik pozwala na dodawanie ważnych adresów. Dzięki temu możemy zapisać wszystkie miejsca, które często odwiedzamy. Łącząc tą funkcję z opcją Dom możemy wyznaczyć sobie najlepsze trasy od miejsca zamieszkania do punktu docelowego (poczty, urzędu, mechanika, sklepu). Ustawienia takie odnajdziemy w zakładce (opcji) ustawienia nawigacji. Następnie należy szukać przycisku „zdefiniuj adres domowy”, „ustal adres domowy” itp. Ustalić możemy go jako obecną pozycję (jeśli jesteśmy w domu) lub po prostu wprowadzić adres.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak samo postąpić możemy z adresami miejsc docelowych, po wprowadzeniu adresu wystarczy odnaleźć w opcjach przycisk Zapisz/Save, wprowadzić nazwę miejsca i zaprogramować urządzenie. Zdefiniowane miejsca wyszukujemy na liście ulubionych pozycji (najczęściej są zapisane alfabetycznie), gdzie wpisując nazwę miejsca (pierwsze 2-3 litery) system dobierze nam je automatycznie.

Punkty pośrednie

Stosunkowo nowa nawigacja posiada opcję wyznaczania trasy wg. określonych przez użytkownika kryteriów. Wybierając punkt docelowy, możemy zdecydować czy trasa ma być szybko, krótka, omijająca ruchliwe ulice. Aby ułatwić urządzeniu zadanie, i jak najszybciej przebyć całą drogę warto wyznaczyć punkty pośrednie (nie ważne czy jadąc po drodze mamy jakieś pośrednie cele). Edytując trasę podróży odnaleźć musimy przycisk dodający dodatkowy punkt do trasy (najczęściej umieszczony w pobliżu oznaczenia początku i końca trasy). Dodając punkty pośrednie musimy wpisać ich adres, lub te oznaczyć je na mapie – po zakończeniu edycji trasy warto ją zapisać ( wraz z unikatową nazwą np. szybko przez centrum, przez stację do firmy) nazwy takie będą nam się od razu kojarzyć i pozwolą w przyszłości szybko podjąć decyzję. 

Szukamy bankomatu

Mając przy sobie GPS możemy bez problemu odszukać najbliższy bankomat. Z menu Automapy wybieramy ikonę POI, następnie na liście wybieramy bankomat. W kolejnym kroku ustalamy z jaką średnią prędkością się poruszamy, oraz częstotliwość powiadomień dźwiękowych. Następne okno to wybór zasięgu – tu oznaczamy jak daleko jesteśmy skłonni pojechać czy pójść aby dotrzeć do bankomatu. Na koniec wybieramy sposób w jaki urządzenie poinformuje nas o punkcie POI, np. dźwiękiem, obrazem itd. Po potwierdzeniu ruszamy, a poszukiwania uznajemy za rozpoczęte.

Porady, triki i tutoriale  (Windows XP, Vista, MS Office,) - czytaj na komputer.wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA