REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klasyczne zagrożenia związane z pocztą elektroniczną

Kaspersky LAB

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli w świecie Internetu jesteś nowicjuszem, prawdopodobnie jedną z pierwszych rzeczy, jakie zrobisz, będzie założenie sobie konta pocztowego. Dzięki temu Twoja rodzina i przyjaciele będą mogli się z Tobą kontaktować, a Ty, posiadając ważny adres e-mail, będziesz mógł kupować różne rzeczy online lub rejestrować się na forach i portalach społecznościowych.

Niestety, tak samo jak skrzynka listowa w Twoim domu zapycha się ulotkami reklamowymi, o które nigdy nie prosiłeś, również Twoja elektroniczna skrzynka może wypełnić się niechcianymi wiadomościami. Do 89% wszystkich wysyłanych wiadomości e-mail to tak zwany spam: niechciane wiadomości oferujące tanie kredyty, Viagrę po obniżonej cenie oraz szeroki wybór innych produktów i usług. Takie oferty są nielegalne, a wiadomości często zawierają odsyłacze do stron internetowych zainfekowanych wirusami, trojanami lub innymi nieprzyjemnymi programami. Najlepiej usunąć je od razu, bez czytania, wtedy nie będą w stanie uszkodzić komputera - jedyną rzeczą, jaką stracisz, będzie czas, jaki spędzisz na ich usuwaniu.

REKLAMA

Bądź ostrożny

REKLAMA

Jednak również w tym przypadku sprawdza się powiedzenie łatwiej powiedzieć niż zrobić. Czasem wiadomości, jakie otrzymujemy, wyglądają zbyt zachęcająco, aby po prostu wyrzucić je do kosza. Cyberprzestępcy są sprytni: największą aktywność wykazują w okolicach największych świąt, takich jak Boże Narodzenie i naturalnie Walentynki. Szczególnie to ostatnie święto jest doskonałą okazją dla cyberprzestępców - tradycyjnie jest to dzień, w którym bez skrępowania możesz wyznać komuś swoje uczucia, nawet jeżeli ta osoba jest jedynie dalekim znajomym. A Ty? Otworzyłbyś wiadomość e-mail z tematem "Kocham cię", gdybyś dostał ją w Walentynki?

Cyberprzestępcy nie żerują tylko na świętach i gorących tematach. Internet często określany jest jako najlepsze medium rozrywkowe i można w nim znaleźć mnóstwo stron zawierających wyłącznie zabawne artykuły, zdjęcia czy filmy. Któż z nas nie lubi się trochę rozerwać? Właśnie na to liczą cyberprzestępcy, wysyłając wiadomości o intrygujących tematach, takich jak "Zobacz ten śmieszny filmik!" czy "Zabawne zdjęcie!" Powinieneś jednak oprzeć się pokusie otwarcia pliku, który został załączony do takiej wiadomości: na 99,99% będzie zawierał programy, które mogą uszkodzić dane przechowywane na Twoim komputerze, szpiegować Twoją aktywność online i/lub wyłudzić od Ciebie pieniądze.

W artykule "Ewolucja spamu: czerwiec 2009", moja koleżanka Tatiana Kulikowa podała, że 0,31% wszystkich wiadomości spamowych wysyłanych w rosyjskim Internecie posiada szkodliwe załączniki. Być może nie jest to wysoki odsetek, jednak każdego dnia wysyłanych jest 500 000 rodzajów spamu, co w sumie daje dość dużą liczbę wiadomości, zwłaszcza że każda wiadomość spamowa zostanie wysłana na miliony adresów e-miał. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Kaspersky LAb

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA