REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szyfrowanie i algorytmy na kartach historii

Kaspersky Lab Polska

REKLAMA

REKLAMA

Co to jest szyfrowanie? Definicji jest wiele, jedne są bardziej szczegółowe, inne prostsze, jednak wystarczające jest stwierdzenie, że szyfrowanie to po prostu metoda zapisu tekstu jawnego w taki sposób, by stał się on nieczytelny dla osób trzecich i jednocześnie z powrotem jawny po właściwej weryfikacji. Kryptografia nie została zapoczątkowana wraz z erą komputeryzacji.To prawda, że dzięki coraz większej mocy obliczeniowej komputerów powstają lepsze i skuteczniejsze szyfry i obecnie jest to z pewnością domena informatyki, jednak kryptografia istniała już tysiące lat temu. Zanim zapoznamy się z opisem współczesnej kryptografii zapoznamy się z kilkoma dawnymi metodami szyfrowania.

Szyfr Cezara

REKLAMA

Jest to jeden z najstarszych znanych szyfrów, który jak nazwa wskazuje był stosowany przez rzymskiego wodza, Juliusza Cezara. Stosował on tę metodę zabezpieczania przed wysłaniem ważnych wiadomości, np. poprzez gońca. Miało to uniemożliwić lokalizację wojsk w przypadku przechwycenia informacji. Jego działanie polega na zastępowaniu litery właściwej, znakiem znajdującym się 3 miejsca dalej w alfabecie. Szyfry, których działanie polega na podstawianiu jednej litery w miejsce drugiej, nazywamy szyframi podstawieniowymi. Jedną z ich wariacji są szyfry monoalfabetyczne (do nich zalicza się szyfr Cezara) czyli takie, w których każda litera tekstu przed kodowaniem ma swój odpowiednik w literze tekstu zakodowanego.

ROT13

Jest to szyfrowanie polegające na przesuwaniu liter o 13 znaków w prawo w alfabecie, począwszy od szyfrowanej litery. Działanie szyfru było zatem bardzo proste i nie zapewniał on należytej ochrony. Obecnie stosuje się go raczej jako ciekawostkę lub do zakodowania mało ważnych informacji. Małe i duże litery nie są rozróżniane. Na poniższym przykładzie widać, że mechanizm jest bardzo podobny do szyfru Cezara i różni się jedynie wartością przesunięcia.

ADFGVX

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ten szyfr o dziwnie brzmiącej nazwie został użyty przez Niemcy w czasie I Wojny Światowej do szyfrowania rozkazów i wytycznych. Jest to udoskonalona wersja szyfru ADFGX. Zasada jego działania opiera się na nadaniu każdej literze tekstu szyfrowanego pary liter A, D, F, G, V lub X. Następnie tworzone jest słowo kluczowe, aby dodatkowo utrudnić kryptoanalizę. Całość zbudowana jest z tabelki, z literami i cyframi w środku. Osoba, do której wysyłano wiadomość musiała znać zarówno słowo kluczowe jak i rozmieszczenie liter w tabeli. Obrazuje to lepiej poniższy przykład.

Zaszyfrujmy słowo Kaspersky. W tym celu łączymy litery w pary:

K - FV
A - GX
S - AG
P - AV
E - VA
R - VD
S - AG
K - FV
Y - XF

Kolejnym krokiem jest wybranie hasła - my wybierzemy słowo SZYFR. Następnie przepisujemy w jednym ciągu do nowej tabelki, pary liter z tabeli znaków ADFGVX. Każda kolumna musi mieć tyle samo liter, zatem jeżeli będzie ich brakowało, należy je dopisać. Tak też i w tym wypadku, zatem dwa ostatnie znaki w tabeli to cyfra 0.

Ostatnim krokiem jest ułożenie kolumn z literami hasła w kolejności alfabetycznej.

Teraz możemy już przepisać zaszyfrowane słowo z ostatniej tabelki, w tym celu przepisujemy litery po w kolejności od lewej do prawej. Powstały ciąg znaków dla dodatkowego utrudnienia dzielimy po 6 pozycji (ADFGVX).

One Time Pad

REKLAMA

Jest to szyfr idealnie bezpieczny, nie istnieje metoda złamania go (wliczając w to metodę brute force czyli podstawiania każdego znaku w celu ustalenia poprawnej kolejności). Został stworzony w roku 1917 przez Gilberta Vernama. Obecnie istnieją dwie wersje szyfru - binarna oraz zwykła, znakowa. Różnią się one metodą szyfrowania tekstu - w jednej wykorzystuje się algorytm XOR, a w drugim Vigenere'a.

To co sprawia, że hasło jest niespotykanie skuteczne to jego długość (taka sama, jak długość wiadomości), losowość oraz fakt, że może być użyte tylko jeden raz. Odpowiedź dla nadawcy jest generowana przy użyciu nowego klucza. Zarówno algorytm XOR jak i Vigenere'a są szyframi podstawieniowymi, jednak spełnienie trzech wcześniejszych warunków zapewnia całej metodzie szyfrowania bezwarunkowe bezpieczeństwo. W przykładzie użyję metody binarnej, a więc z zastosowaniem operatora logicznego XOR.

XOR to inaczej kontrawalencja lub alternatywa wykluczająca. Jeżeli p lub q jest prawdziwe (posiada wartość 1) to całe wyrażenie jest również prawdziwe.

Zatem w celu zaszyfrowania wiadomości Kaspersky na początku musimy zapisać ją w systemie binarnym. Oczywiście w praktyce wiadomość (np. treść listu) byłaby dłuższa, a co za tym idzie bezpieczniejsza, biorąc po uwagę fakt, że klucz będzie miał taką samą długość jak wiadomość.

Mając już wiadomość w systemie dwójkowym, należy jeszcze wygenerować hasło. Musi ono jednak zostać stworzone w sposób całkowicie losowy, a wbrew pozorom nie jest to zadanie łatwe. Istnieją wprawdzie generatoryliczb pseudolosowych, jednak - jak wskazuje nazwa - ich użycie nie dajecałkowitej losowości i pozwala na wykrycie pewnych regularności,okresowości. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie generatora bazującegonp. na przypadkowości i zmienności temperatury podzespołówkomputerowych (takich jak procesor). Dla naszego przykładu wygenerowanezostały liczby:

Teraz należy wykonać operację XOR:

Nasza wiadomość jest teraz zaszyfrowana w następującej postaci:

REKLAMA

Biorąc po uwagę fakt, że wygenerowane hasło byłoby użyte tylko raz, liczby są losowe a długość hasła odpowiada długości wiadomości szyfrowanej, mamy znamiona szyfrowania OTP (ang. One Time Password - hasło wykorzystywane jest tylko raz i traci ważność po wykorzystaniu). Próby łamania tego hasła zakończą się niepowodzeniem, ponieważ bez znajomości klucza nie da się odtworzyć wiadomości pierwotnej.

Wynika to z faktu, że kryptogram jest tak samo losowy jak klucz. Znając wynik działania operacji XOR możemy jedynie przypuszczać i podstawiać kolejne znaki a z nich wyliczać hasło, jednak bez wiedzy, czy podstawiony znak jest prawdziwy nie zdołamy odgadnąć hasła, tym bardziej, że zostanie użyte tylko raz. Nie będzie więc można przeprowadzić kryptoanalizy na podstawie częstotliwości występowania pewnych symboli lub układów symboli (jak robi się to w przypadku szyfrów podstawieniowych). Będą się one zmieniały z każdą kolejną wiadomością.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

REKLAMA

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

REKLAMA

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

REKLAMA