REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przełomowa technologia do zwalczania nieznanych cyberzagrożeń

REKLAMA

REKLAMA

Kaspersky Lab informuje o opatentowaniu swojej przełomowej technologii bezpieczeństwa IT w Stanach Zjednoczonych. Technologia ta umożliwia wykrywanie i usuwanie wszystkich szkodliwych programów, również tych wcześniej nieznanych, zainstalowanych na komputerze użytkownika po jednorazowym ataku wirusa.

Obecnie oprogramowanie crimeware powszechnie wykorzystuje trojany w celu przeniknięcia do maszyn użytkowników. Po zainstalowaniu się w systemie trojan pobiera z Internetu wiele innych szkodliwych programów. W rezultacie na komputerze użytkownika mogą znaleźć się dziesiątki różnych szkodliwych programów i ich komponentów. Niektóre z tych programów mogą być nowe, co oznacza, że ich sygnatury nie zostały jeszcze dodane do antywirusowych baz danych, lub mogą wykorzystywać nieznaną technologię w celu uniknięcia wykrycia. Takie szkodniki mogą być przez jakiś czas niewykrywane przez rozwiązania antywirusowe, wykonując w tym czasie szkodliwe i destrukcyjne operacje na zainfekowanym komputerze.

REKLAMA

Zamykanie luk pozwalających cyberprzestępcom na przeprowadzanie ataków

Jeden incydent wirusowy może spowodować, że na komputer zostanie pobrana duża liczba szkodliwych programów, które nie są znane oprogramowaniu antywirusowemu. Ten słaby punkt ochrony antywirusowej oznacza, że na skutek jednego incydentu komputer użytkownika będzie zagrożony do czasu, aż wszystkie szkodliwe programy i metody ukrywania zostaną zidentyfikowane i pojawią się odpowiednie uaktualnienia. Problem ten można rozwiązać, wykorzystując najnowszą technologię firmy Kaspersky Lab, opracowaną przez Michaiła Pawluszczika. 30 grudnia 2008 roku technologia ta otrzymała Patent nr 7472420 przyznany przez Amerykański Urząd Patentowy. Patent opisuje metodę zastosowaną do wykrywania i usuwania wszystkich szkodliwych programów zainstalowanych na komputerze użytkownika w wyniku pojedynczego incydentu wirusowego oraz lokalizuje źródło i czas incydentu.

Tropienie wirusów we wszystkich zakamarkach

Nowa technologia opiera się na rejestrowaniu zdarzeń systemowych wskazujących na możliwość infekcji wirusem (na przykład, modyfikacja pliku wykonywalnego lub wpisu w rejestrze systemowym), a następnie określaniu skali incydentu w oparciu o te wpisy. Gdy zostaje wykryty szkodliwy proces lub plik, uruchamia się moduł analizujący wcześniejsze zdarzenia, pozwalający na ustalenie źródła i czasu infekcji. System analizuje następnie wszystkie zdarzenia potomne związane ze zdarzeniem źródłowym, co pozwala wykryć wszystkie szkodliwe programy związane z incydentem, łącznie z tymi, które wcześniej nie były znane.

Zapobieganie przyszłym atakom cyberprzestępców

Oprócz wykrywania szkodliwego oprogramowania nowa technologia usuwa lub umieszcza w kwarantannie szkodliwy kod, przerywa działanie szkodliwych procesów oraz przywraca pliki systemowe z zaufanej kopii zapasowej. Informacje o szkodliwych programach wykrytych z pomocą opatentowanej metody można natychmiast wysłać do producentów rozwiązań antywirusowych w celu przyspieszenia ich reakcji na nowe zagrożenia. Ustalenie źródła i kontekstu infekcji może być pomocne w zapobieganiu podobnym incydentom w przyszłości, na przykład w wykrywaniu i blokowaniu zainfekowanych stron WWW, wykrywaniu i usuwaniu luk w zabezpieczeniach oprogramowania itd. Ponadto, zrekonstruowanie pełnego scenariusza incydentu i udokumentowanie go mogłoby zapewnić podstawę do wytoczenia procesu cyberprzestępcom odpowiedzialnym za dany incydent.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA