REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kwitnie handel wirusami

REKLAMA

REKLAMA

Złośliwe programy są już produkowane seryjnie przez profesjonalnych przestępców - podaje firma Panda Software. Oferta czarnego rynku aplikacji do wykradania poufnych danych dynamicznie się rozwija. Pojawia się konkurencja, spadają ceny, są nawet promocje.

Wystarczy, że niedzielny haker zainwestuje 1000 dolarów i może zaszkodzić wielu ludziom. Czarny rynek złośliwego oprogramowania istnieje w postaci setek witryn www i forów internetowych utrzymywanych przez serwery zlokalizowane przede wszystkim w Europie Wschodniej. W Internecie oferuje się wszystkie elementy potrzebne do przeprowadzania ataków: trojany do wykradania poufnych danych, listy adresów email i identyfikatorów ICQ oraz serwery rozsyłające spam.

REKLAMA

Cennik dla hakera

Oferta groźnych programów jest bogata, a ceny niewygórowane, żeby nie powiedzieć "konkurencyjne". Np. za trojana do wykradania haseł bankowych trzeba zapłacić od 350 do 700 dolarów, w zależności od ilości funkcji oferowanych przez złośliwą aplikację. Około 500 USD kosztuje trojan przechwytujący dane do logowania na platformach płatniczych typu Webmoney . Zdarzają się promocje, np. obniżka o 20% dla pierwszych 100 kupujących. Za kwotę 1-5 dolarów cyberprzestępcy mogą nabyć ukryty plik wykonywalny i wynająć usługę, która ochroni złośliwe oprogramowanie przed systemami zabezpieczeń. Jeżeli będą chcieli wykonać to samodzielnie, za 20 dolarów mogą kupić oprogramowanie do szyfrowania polimorficznego Polaris. Złośliwe programy dystrybuuje się najczęściej za pomocą spamu. Ceny list adresów email wahają się od 100 dolarów za milion do 1500 za 32 miliony emaili, a wynajęcie serwera, który roześle niechcianą pocztę to koszt rzędu 500 USD. Przestępcy wykorzystujący komunikator ICQ do przesyłania odnośników do zainfekowanych stron mogą kupić milion identyfikatorów za 150 dolarów.

Cyberprzestępca wykorzystuje efekt skali

Założeniem przestępczego "biznesu" jest multiplikowane polowanie na wiele ofiar na raz, nie za zaś próby wyłudzeń wielkich sum od znanych instytucji. Dla naszego bezpieczeństwa ważne jest abyśmy zrozumieli tę logikę działania i odpowiednio wcześnie wdrożyli postępowanie zaradcze. Niestety, ekonomika działań odnosi się również do świata przestępstw. - W porównaniu do zysków, które można uzyskać za pomocą złośliwych programów, inwestycja ze strony cyberprzestępcy jest niewielka - za ok. 1200 dolarów można nabyć pełen zestaw narzędzi - tłumaczy Piotr Walas, dyrektor techniczny Panda Software Polska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mały koszt, duży zysk

Zakładając, że atak skierowany jest do miliona osób, powiedzie się w 10% przypadków i z każdego konta zostanie skradzione tylko 100 dolarów (małe kwoty są trudniejsze do zauważenia), przestępca może zostać milionerem. "Zagrożenie jest coraz większe: nie dość, że złośliwe programy nie wymagają od przestępców wiedzy technicznej, to jeszcze są stosunkowo tanie i mogą przynosić ogromne zyski" - dodaje Walas. Aby ustrzec się przed atakiem, należy posiadać zainstalowaną możliwie najnowszą wersję programu antywirusowego wyposażonego nie tylko w ochronę reaktywną, ale przede wszystkim pro aktywną lub przynajmniej często sprawdzać swój komputer za pomocą darmowych skanerów online.

Źródło: Technologie Gazeta.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA