| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > e-sklep > Czy sanepid może kontrolować e-sklepy?

Czy sanepid może kontrolować e-sklepy?

Nie tylko automaty z żywnością, ale również sklepy internetowe trudniące się sprzedażą produktów spożywczych, podlegają obowiązkowi rejestracji w inspekcji sanitarnej. Handel tego typu artykułami z wykorzystaniem technik wysyłkowych zyskuje klientów. Nadal jednak jest stosunkowo młody na polskim rynku.

Zgodnie z ustawą z 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia e-sklepy, których przedmiotem działalności jest sprzedaż żywności na odległość podlegają bezpłatnej i obowiązkowej rejestracji w inspekcji sanitarnej.

Warto w tym momencie zaznaczyć, że ustawa wyróżnia wydawane przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego lub państwowego granicznego inspektor sanitarnego zatwierdzenie, warunkowe zatwierdzenie lub rejestrację w rejestrze zakładów.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Zatwierdzenie oznacza, że podmiot musi jeszcze przed rozpoczęciem działalności gospodarczej spełnić określone wymagania sanitarne. W przypadku rejestracji, takiej konieczności nie ma. Należy jednak pamiętać, że podczas kontroli obie kategorie podmiotów traktowane są w taki sam sposób.

Ustawa wskazuje grupę podmiotów, które nie podlegają obowiązkowi zatwierdzenia. Nie będzie ono wymagane w odniesieniu m.in. do:

  • działalności w zakresie dostaw bezpośrednich;
  • urządzeń dystrybucyjnych do sprzedaży żywności;
  • obiektów lub urządzeń ruchomych lub tymczasowych, uprzednio dopuszczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie produkcji lub obrotu żywnością w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej.

Polecamy: Jaka powinna być nazwa e-sklepu?

W przypadku e-sklepów mamy do czynienia z obowiązkiem złożenia wniosku o wpis do rejestru zakładów, w terminie najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem planowanej działalności. Wymagana jest forma pisemna określona wzorem opartym na przepisach ustawy.

Warto pamiętać, że w przypadku zmiany danych podmiot działający na rynku spożywczym (bądź też rynku materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością) jest zobowiązany do wystąpienia z wnioskiem o dokonanie zmian w rejestrze zakładów. I tu niezbędna jest przytoczona wcześniej forma. Różny jest za to termin, bo wynosi 30 dni od daty powstania zmiany.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za zaniechanie opisywanego obowiązku grozić może nawet kara więzienia.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W przypadku e-sklepów mamy do czynienia z obowiązkiem złożenia wniosku o wpis do rejestru zakładów, w terminie najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem planowanej działalności.
W przypadku e-sklepów mamy do czynienia z obowiązkiem złożenia wniosku o wpis do rejestru zakładów, w terminie najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem planowanej działalności.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »