reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > e-sklep > Czy sanepid może kontrolować e-sklepy?

Czy sanepid może kontrolować e-sklepy?

Nie tylko automaty z żywnością, ale również sklepy internetowe trudniące się sprzedażą produktów spożywczych, podlegają obowiązkowi rejestracji w inspekcji sanitarnej. Handel tego typu artykułami z wykorzystaniem technik wysyłkowych zyskuje klientów. Nadal jednak jest stosunkowo młody na polskim rynku.

Zgodnie z ustawą z 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia e-sklepy, których przedmiotem działalności jest sprzedaż żywności na odległość podlegają bezpłatnej i obowiązkowej rejestracji w inspekcji sanitarnej.

Warto w tym momencie zaznaczyć, że ustawa wyróżnia wydawane przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego lub państwowego granicznego inspektor sanitarnego zatwierdzenie, warunkowe zatwierdzenie lub rejestrację w rejestrze zakładów.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Zatwierdzenie oznacza, że podmiot musi jeszcze przed rozpoczęciem działalności gospodarczej spełnić określone wymagania sanitarne. W przypadku rejestracji, takiej konieczności nie ma. Należy jednak pamiętać, że podczas kontroli obie kategorie podmiotów traktowane są w taki sam sposób.

Ustawa wskazuje grupę podmiotów, które nie podlegają obowiązkowi zatwierdzenia. Nie będzie ono wymagane w odniesieniu m.in. do:

  • działalności w zakresie dostaw bezpośrednich;
  • urządzeń dystrybucyjnych do sprzedaży żywności;
  • obiektów lub urządzeń ruchomych lub tymczasowych, uprzednio dopuszczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie produkcji lub obrotu żywnością w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej.

Polecamy: Jaka powinna być nazwa e-sklepu?

W przypadku e-sklepów mamy do czynienia z obowiązkiem złożenia wniosku o wpis do rejestru zakładów, w terminie najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem planowanej działalności. Wymagana jest forma pisemna określona wzorem opartym na przepisach ustawy.

Warto pamiętać, że w przypadku zmiany danych podmiot działający na rynku spożywczym (bądź też rynku materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością) jest zobowiązany do wystąpienia z wnioskiem o dokonanie zmian w rejestrze zakładów. I tu niezbędna jest przytoczona wcześniej forma. Różny jest za to termin, bo wynosi 30 dni od daty powstania zmiany.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za zaniechanie opisywanego obowiązku grozić może nawet kara więzienia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W przypadku e-sklepów mamy do czynienia z obowiązkiem złożenia wniosku o wpis do rejestru zakładów, w terminie najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem planowanej działalności.
W przypadku e-sklepów mamy do czynienia z obowiązkiem złożenia wniosku o wpis do rejestru zakładów, w terminie najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem planowanej działalności.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Smart MBC

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama