reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Blog firmowy > Jutro smutny dzień dla francuskich internautów

Jutro smutny dzień dla francuskich internautów

Jutro w życie wchodzi we Francji ustawa penalizująca dzielenie się chronionymi plikami w sieci. Mimo zgodności z konstytucją wzbudza niemałe obawy internautów. Na obiektywną ocenę pomysłu francuskiego rządu przyjdzie nam trochę poczekać.

 Wraz z początkiem 2010 roku wejdzie w życie tzw. ustawa Hadopi, nakładająca wysokie kary na osoby dzielące się plikami chronionymi prawami autorskimi. Zgodnie z nią możliwe będzie odcięcie dostępu do internetu, nałożenie kary pozbawienia wolności do dwóch lat lub kara grzywny w wysokości do 300 tysięcy euro. Każdy podejrzany otrzyma trzy listy ostrzegawcze, przy czym ostatni będzie jednocześnie wezwaniem do sądu, który dokona oceny sytuacji i w przypadku stwierdzenia winy nałoży karę.

Ustawa musiała zostać uchwalona dwukrotnie, gdyż po pierwszym podejściu uznana została za sprzeczną z francuską konstytucją. Wersja poprawiona została przyjęta we wrześniu. W październiku Rada Konstytucyjna uznała ją za zgodną z ustawą zasadniczą. Mimo to nadal wzbudza ona wiele kontrowersji. Jej przeciwnicy podnoszą, że to zamach na wolność obywateli i ich prawo do prywatności.

Wczoraj powstała specjalna agenda rządowa - Higher Authority for the Distribution of Works and the Protection of Copyright on the Internet (HADOPI) - której zadaniem będzie kontrolowanie internautów.

Michel Thiolliere, członek francuskiego Senatu i nowej agencji, uważa, że już po otrzymaniu pierwszego listu ostrzegawczego około 2/3 osób zaprzestanie nielegalnych działań. Po otrzymaniu kolejnego odsetek ten ma wzrosnąć do 95 procent - informuje BBC News.

Źródło: Dziennik Internautów

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama