REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszenie i wznowienie działalności gospodarczej

Biuro rachunkowe Auditori
Prowadzenie księgowości; obsługa kadrowo-płacowa; doradztwo księgowe, podatkowe i prawne.
Jak zawiesić działalność gospodarczą? Jak wznowić działalność gospodarczą?
Jak zawiesić działalność gospodarczą? Jak wznowić działalność gospodarczą?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy i jak zawiesić działalność gospodarczą? O czym należy pamiętać w czasie zawieszenia? Jak wygląda wznowienie działalności? Na te oraz wiele innych pytań odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
rozwiń >

Prowadzenie własnej firmy często jest wystawiane na próbę, jak również różnego rodzaju zawirowania często związane z życiem osobistym przedsiębiorcy, bądź niekorzystnymi zmianami w prawie polskim. Nie każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z tego, że ma możliwość zawieszenia swojej działalności na okres co najmniej 30 dni.

REKLAMA

Jak zawiesić działalność gospodarczą?

REKLAMA

Zgodnie z przepisami prawa zawieszenie działalności możliwe jest w każdej chwili, tak jak późniejsze jej wznowienie. Co do zasady okres zawieszenia jest przerwą w prowadzeniu działalności na rynku. Warunkiem do zawieszenia działalności jest to, aby w danej firmie nie było zatrudnionych pracowników, bądź są zatrudnieni tacy, którzy w danym momencie przebywają na urlopie macierzyńskim, urlopie wychowawczym, bądź urlopie rodzicielskim.

Chcąc dokonać zawieszenia działalności, należy podjąć się wszystkich formalności, które należy dokonać w ewidencji działalności gospodarczej, w której zgłaszane było jej rozpoczęcie. Aby dana firma mogła zostać zawieszona, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku, w którym należy zawrzeć informacje takie, jak:

- dane osobowe przedsiębiorcy i PESEL,

- numer identyfikacyjny REGON,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- numer identyfikacji podatkowej NIP.

Zawieszenie działalności spółki - złożenie wniosku w CEIDG

Aby zgodnie z prawem móc zawiesić działalność gospodarczą, konieczne jest dokonanie zgłoszenia na formularzu aktualizującym CEIDG-1. Wniosek ten może zostać złożony na trzy sposoby, a mianowicie osobiście, listem poleconym, bądź w formie elektronicznej. Ważne jest to, aby wnioski składane osobiście i listownie zostały opatrzone własnoręcznym podpisem poświadczonym notarialnie. Z kolei wniosek składany w formie elektronicznej musi zostać podpisany za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Negatywnie rozpatrzony wniosek o zawieszenie działalności

Zgodnie z przepisami prawa decyzja przedsiębiorcy o zawieszeniu spółki nie musi być ani uzasadniona, ani też nie trzeba uzyskać zgody na podjęcie tego kroku, aczkolwiek organ ewidencyjny ma możliwość negatywnego rozpatrzenia wniosku. Może to nastąpić w poniższych sytuacjach:

- jeśli zgłoszenie dotyczyło jednostki, która nie jest objęta przepisami ustawy,

- jeśli w zgłoszeniu występują braki formalne, które pomimo wezwania do uzupełnienia, nie zostały skorygowane przez przedsiębiorcę w wyznaczonym terminie,

- jeśli dla danej jednostki został wydany prawomocny zakaz wykonywania działalności, wówczas nie może być kontynuowane ani jej zawieszenie, ani prowadzenie.

Okres zawieszenia działalności gospodarczej

To od przedsiębiorcy zależy na jak długo chce zawiesić działalność swojej firmy, aczkolwiek istotne jest to, że nie może być to okres krótszy niż 30 dni. Z kolei w przypadku jednostek podlegających wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego okres ten już jest ograniczony i może trwać od 30 dni do 24 miesięcy.

Prawa i obowiązki przedsiębiorcy w czasie zawieszenia działalności

REKLAMA

Zawieszenie działalności gospodarczej nie oznacza całkowitego zamknięcia tego rozdziału na określony czas. Jak się okazuje w czasie trwania zawieszenia na przedsiębiorcy spoczywają zarówno prawa, jak i obowiązki. W związku z tym przedsiębiorca:

- może wykonywać wszelkie czynności, które są niezbędne do zachowania/zabezpieczenia źródła przychodów,
- może przyjmować należności oraz regulować zobowiązania powstałe jeszcze przed datą zawieszenia działalności,
- może zbywać posiadane środki trwałe oraz wyposażenie,
- może lub czasem musi uczestniczyć w postępowaniach sądowych, podatkowych oraz administracyjnych, które są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą,
- może osiągać przychody finansowe również z działalności prowadzonej przed zawieszeniem,
- może zostać skontrolowany na zasadach, które dotyczą przedsiębiorców wykonujących swoją działalność,
- musi wykonywać wszystkie obowiązki, które zostały odgórnie narzucone przez prawo (mowa m.in. o zobowiązaniach podatkowych).

Zawieszenie działalności a ubezpieczenia społeczne

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi własną działalność gospodarczą jest zobowiązany do uiszczania składek z tytułu ubezpieczenia emerytalnego, zdrowotnego, rentowego i wypadkowego. Z kolei dobrowolnie może również opłacać ubezpieczenie chorobowe. Bez względu na to czy dana jednostka osiąga zysk, czy ponosi stratę – jest zobowiązana do opłacania owych składek. Jednak w czasie trwania zawieszenia działalności, obowiązek uiszczania składek zostaje wstrzymany.

UWAGA!

Dokonanie zgłoszenia o zawieszeniu działalności na formularzu CEIDG-1 jest automatycznie zgłoszeniem do ZUS, a więc nie trzeba osobno składać tej informacji do ZUS-u. Tak właśnie działa tzw. zasada przepływu informacji.

Zawieszenie działalności, a podatek od towarów i usług

Każda działalność gospodarcza, która polega w głównej mierze na dostawie towarów, bądź świadczeniu usług, podlega pod opodatkowanie podatkiem VAT. W momencie, kiedy dana jednostka zostaje zawieszona, zawieszone zostają również wszelkie obowiązki dotyczące opłaty podatku. Z kolei po wznowieniu działalności, zasady opodatkowania są kontynuowane. Co prawda w czasie trwania zawieszenia podatnik nie musi składać deklaracji VAT_V7, ale już po wznowieniu działalności pierwsza deklaracja musi być złożona za okres rozliczeniowy, w którym przypada data wznowienia.

Wyjaśnienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 23 lipca 2021 r., o sygnaturze 0111-KDIB3-2.4012.324.2021.3.AZ, informuje nas o tym, że "(...) odliczenie podatku naliczonego jest prawem podatnika nie obowiązkiem. Zatem podatnik może złożyć deklarację w okresie zawieszenia działalności i wykazać w niej kwotę podatku naliczonego do odliczenia poprzez jego zadeklarowanie w terminie określonym w art. 86 ust. 10b pkt 1 lub ust. 11 ustawy. Złożenie deklaracji podatkowej w okresie zawieszenia, wiąże się z tym, że podatnik w przypadku braku czynności opodatkowanych w okresie zawieszenia działalności wykazuje kwotę tego podatku do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy.

W konsekwencji takiego rozliczenia kwota ta zwiększa kwotę podatku naliczonego do odliczenia w następnym okresie rozliczeniowym i w efekcie »dalszego przenoszenia« może być rozliczona z podatkiem należnym (przy braku czynności opodatkowanych w okresie zawieszenia) dopiero w deklaracji złożonej po wznowieniu działalności gospodarczej.(...)".

Jak wznowić działalność gospodarczą?

Działalność gospodarcza, która przez pewien czas była zawieszona, docelowo musi zostać albo wznowiona, albo zakończona. Definicja informuje nas o tym, że zawieszenie jest okresem, który ma za zadanie umożliwić przedsiębiorcy uporządkowanie spraw firmy, jak również wybrnięcie z różnego rodzaju kłopotów. Po upływie okresu zawieszenia, działalność powinna zostać wznowiona poprzez złożenie wniosku na takim samym formularzu, na jakim zgłaszano zawieszenie, a więc należy wskazać datę wznowienia, dane przedsiębiorcy, jak również miejsce zamieszkania i adres przedsiębiorcy. Procedura ta nie jest konieczna wówczas, gdy na wniosku dotyczącym zawieszenia określono datę wznowienia).

Wraz ze wznowieniem działalności, z powrotem pojawiają się obowiązki, które spoczywały na przedsiębiorcy przed zawieszeniem. Tym sposobem od dnia wznowienia działalności, przedsiębiorca podlega wcześniej wymienionym ubezpieczeniom.

Kolejnym obowiązkiem przedsiębiorcy, który wznawia swoją działalność, jest uregulowanie wszelkich należności, które powstały w okresie zawieszenia. Dodatkowo za rok, w którym miało miejsce zawieszenie działalności gospodarczej, przedsiębiorca musi złożyć roczne zeznanie podatkowe. Należy w nim ująć wszystkie uzyskane w roku podatkowym przychody (wraz z tymi, które zostały osiągnięte w okresie zawieszenia).

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

REKLAMA

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

REKLAMA

Compliance a ochrona danych - co przedsiębiorcy muszą wiedzieć

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie prawnym, przedsiębiorcy muszą być na bieżąco z otoczeniem prawnym firmy, w tym regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Compliance, czyli zgodność z przepisami prawa, staje się kluczowym elementem w działalności każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. W obliczu surowych kar finansowych i rosnącej świadomości konsumentów, ochrona danych osobowych przestała być jedynie formalnością, a stała się fundamentem odpowiedzialnego prowadzenia biznesu.

120 tys. zł dla rolników jeszcze tylko do 22 sierpnia

Właściciele małych gospodarstw, którzy prowadzą produkcję ekologiczną lub planują wprowadzanie żywności na rynek w ramach krótkich łańcuchów dostaw, jeszcze do 22 sierpnia mogą ubiegać się o wsparcie nawet 120 tys. zł. Pomoc pochodzi z interwencji „Rozwój małych gospodarstw” Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.

REKLAMA