reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Działalność gospodarcza

Odzyskiwanie długów warto zacząć od ugody lub mediacji

Aktualizacja: 19.06.2008

Windykacja długów na drodze sądowej jest jednym z największych problemów polskich przedsiębiorców. Praktycy twierdzą, że przy dochodzeniu roszczeń decyduje głównie efekt czasowy, który często jest powiązany z wypłacalnością dłużnika. »

Kiedy pismo handlowe staje się ofertą

Aktualizacja: 16.06.2008

Do dokumentów najczęściej wymienianych między przedsiębiorcami należą oferty dostawy lub sprzedaży towarów, świadczenia usług czy wykonania określonych robót. Nie zawsze strony zdają sobie sprawę, że ich działanie, a nawet zaniechanie może rodzić skutki prawne w postaci zawarcia umowy. »

Jak zweryfikować wiarygodność zagranicznego kontrahenta

Aktualizacja: 12.06.2008

Sprawdzenie wiarygodności kontrahenta przed wysłaniem za granicę towaru powinno być standardem w przypadku każdej większej transakcji. Okazuje się bowiem, że zagraniczne firmy za te same produkty płacą mniej niż polskie, a dodatkowo potrafią celowo opóźniać płatność zobowiązania. »

Jakie przepisy regulują działalność kantorową

Aktualizacja: 09.06.2008

Czy dla rozpoczęcia działalności kantorowej wystarczy zwyczajny wpis w ewidencji działalności gospodarczej? Jeżeli nie, to jakie dodatkowe wymogi należy spełnić? »

Spłatę należności trzeba zabezpieczyć odpowiednią umową handlową

Aktualizacja: 05.06.2008

Dokładne sprawdzenie odbiorcy nie zwalnia przedsiębiorcy z zabezpieczenia spłaty należności odpowiednią umową handlową. »

Jakie obowiązki mają przedsiębiorcy z branży chemicznej

Aktualizacja: 03.06.2008

Przedsiębiorcy działający w branży chemicznej muszą od 1 czerwca 2008 r. dokonać rejestracji w unijnym systemie REACH. Proszę wyjaśnić, na czym polega ten system i kogo dokładnie dotyczy obowiązek rejestracji. »

Gospodarka odpadami w firmie

Aktualizacja: 29.05.2008

Ochrona środowiska naturalnego dotyczy każdego z nas. Trzeba jednak zauważyć, że to przedsiębiorcy postrzegani są jako ci, którzy najbardziej przyczyniają się do jego zanieczyszczania. Dlatego właśnie na nich ciąży wiele obowiązków związanych z działaniami proekologicznymi, które obejmują m.in. gospodarowanie odpadami. »

Bezpieczny podpis elektroniczny jest jak podpis własnoręczny

Aktualizacja: 29.05.2008

Używanie bezpiecznego podpisu elektronicznego jest bezpieczne i proste. Przedsiębiorcom coraz bardziej ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej, a osobom fizycznym m.in. kontakty z administracją. »

Informacji o kontrahentach można szukać w wielu miejscach

Aktualizacja: 30.05.2008

Przedsiębiorcy, rozpoczynając współpracę z nowymi kontrahentami i szukając informacji o nich, mogą korzystać z profesjonalnych aplikacji do zarządzania ryzykiem, usług wywiadowni gospodarczych, baz danych dłużników czy raportów dostarczanych im przez ubezpieczycieli kredytu kupieckiego. »

Współpraca z siecią reklamową może dać e-firmie dodatkowy zarobek

Aktualizacja: 30.05.2008

Prowadzisz własny biznes w sieci, a twoją stronę odwiedzają setki czy nawet tysiące osób miesięcznie? Możesz na nich dodatkowo zarobić, podpisując umowę z siecią reklamową. »

Mediacja pozwala uniknąć sądu

Aktualizacja: 12.05.2008

Przedsiębiorca, który chce uniknąć postępowania przed sądem w razie sporu z klientem, może zdecydować się na mediację. Jest ona dobrowolna, więc musi na nią wyrazić zgodę również klient. »

Jakie koszty sądowe płacą przedsiębiorcy

Aktualizacja: 28.05.2008

Przedsiębiorca, który dochodzi roszczeń na drodze sądowej, musi ponosić koszty sądowe. Jeżeli wygra sprawę, może liczyć na ich zwrot od pozwanego. Opłaty ponosi też wtedy, gdy figuruje w Krajowym Rejestrze Sądowym. »

Trzeba płacić za publiczne odtwarzanie utworów

Aktualizacja: 27.05.2008

Przedsiębiorcy prowadzący hotele, puby, restauracje - jeśli odtwarzają muzykę lub inne utwory swoim gościom - muszą podpisywać umowy licencyjne z organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i pokrewnymi. »

Pomysł na biznes - gabinet odnowy biologicznej

Aktualizacja: 24.04.2008

W Polsce działa ponad 10 tys. gabinetów odnowy biologicznej, które łączą funkcje kosmetyczne z gimnastyką i poprawą kondycji. Klientami są nie tylko kobiety, ale i mężczyźni, a zapotrzebowanie na usługi systematycznie rośnie. »

W jakiej branży i w jakiej formie warto otwierać działalność gospodarczą w Polsce

Aktualizacja: 24.04.2008

Każdy kto ma pomysł na biznes, zawsze zastanawia się czy ma on szanse powodzenia. A jeśli już podejmiemy decyzję, że zakładamy firmę, to znowu powstaje pytanie - jaką wybrać formę prawną. Dodatkowo warto przeanalizować najbardziej atrakcyjne i najbardziej ryzykowne branże i regiony Polski. Przypomnimy sobie również trochę podstaw z zakresu prawa gospodarczego. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sobieski

Inspektor w Wydziale Księgowości Urzędu Miasta Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama