| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Zmiany w prawie upadłościowym i naprawczym

Zmiany w prawie upadłościowym i naprawczym

2 maja 2009 r. weszły w życie zmiany w prawie upadłościowym i naprawczym. W uzasadnieniu do projektu nowelizacji ustawy przyznano, że kilkuletni okres obowiązywania przepisów upadłościowych pozwolił na ocenę ich funkcjonowania w praktyce oraz ustalenie, które z rozwiązań nie sprawdziły się oraz wymagają korekt, jak też które przepisy wywołują wątpliwości przy interpretacji z tego względu, że są niewłaściwie sformułowane lub sprzeczne. Nowelizacja ma za zadanie uprościć procedury upadłościowe i przyspieszyć je.


Nowelizacja prawa upadłościowego i naprawczego (dalej p.u.n.) jest bardzo obszerna. Liczy aż 147 punktów. Wybraliśmy na potrzeby artykuły te nowości, które polecamy szczególnej uwadze przedsiębiorcom.

Co przedsiębiorcy daje postępowanie naprawcze? Zajrzyjmy do art. 498 p.u.n. Przepis ten stanowi, że z dniem wszczęcia postępowania naprawczego:

1) zawiesza się wykonanie zobowiązań przedsiębiorcy;

2) zawiesza się naliczanie odsetek należnych od przedsiębiorcy;

3) potrącenie wierzytelności jest dopuszczalne w ograniczony sposób;

4) nie mogą być wszczynane przeciwko przedsiębiorcy postępowania zabezpieczające i egzekucyjne, a wszczęte podlegają z mocy prawa zawieszeniu, z wyjątkiem postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych dotyczących wierzytelności nieobjętych układem.

Oczywiście, istnieje wiele wyjątków od tych zasad i pomimo wszczęcia postępowania naprawczego przedsiębiorca będzie musiał spłacać niektóre zobowiązania tak, jakby tego postępowania nie było. Niemniej bilans jest zazwyczaj pozytywny - firma może złapać oddech i rozpocząć wychodzenie z dołka.

Od 2 maja 2009 r. dostęp do postępowania naprawczego został otwarty dla przedsiębiorców zadłużonych w niewielkim stopniu. Do tej pory - na mocy art. 12 p.u.n. - sąd mógł oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań nie przekracza trzech miesięcy, a suma niewykonanych zobowiązań nie przekracza 10 proc. wartości bilansowej przedsiębiorstwa dłużnika. Sąd nie mógł jednak tak zrobić, jeżeli niewykonanie zobowiązań miało charakter trwały albo gdy oddalenie wniosku może spowodować pokrzywdzenie wierzycieli. Te zasady wciąż obowiązują. Obecnie sąd ma jednak nową możliwość. Obok opcji „oddalić wniosek” „nie oddalić wniosku”, jest to „oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości z jednoczesnym zezwoleniem na prowadzenie postępowania naprawczego”. Po nowelizacji o otwarciu tego postępowania na przedsiębiorców niezagrożonych bankructwem decyduje dodany do ustawy art. 12 ust. 3 p.u.n. Oddalając wniosek o ogłoszenie upadłości, sąd - na wniosek dłużnika - może zezwolić na wszczęcie przez dłużnika postępowania naprawczego, jeżeli nie ma przeszkód określonych w art. 492 ust. 3 p.u.n. Przez postępowanie naprawcze nie można naprawić firmę, gdy przedsiębiorca:

- już prowadził postępowanie naprawcze, jeżeli od jego umorzenia nie upłynęły 2 lata;

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »