REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prowadzić książkę kontroli

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Każdy przedsiębiorca musi prowadzić książkę kontroli. Przechowuje ją w swojej siedzibie i udostępnia na żądanie inspektorów.

Do obowiązków przedsiębiorcy należy prowadzenie książki kontroli, zawierającej informacje o kontrolach, które odbyły się w firmie, oraz o wykonaniu zaleceń pokontrolnych. Przechowuje ją w swojej siedzibie razem z upoważnieniami i protokołami kontroli. Nie może odmówić udostępnienia jej wówczas, gdy zażąda tego organ kontroli. Spółka cywilna prowadzi jedną książkę kontroli.

REKLAMA

Technika prowadzenia książki kontroli zależy od przedsiębiorcy. Nie ma jednolitego wzorca, według którego należy ją prowadzić. Artykuł 81 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej określa jedynie sposób jej przechowywania i zawartość. Nie określa natomiast okresu, przez który przedsiębiorca powinien przechowywać ten dokument. Dlatego przyjmuje się, że jest to obowiązek bezterminowy.

Ustawa nie przewiduje również sankcji dla przedsiębiorcy, który nie prowadzi książki i nie udostępnia jej organom kontroli.

Do książki kontroli wpisów dokonują organy kontroli oraz przedsiębiorca. Inspektorzy wpisują informacje o: oznaczeniu organu kontroli, oznaczeniu upoważnienia do kontroli, zakresie przeprowadzonej kontroli, dacie podjęcia i zakończenia kontroli oraz zalecenia i środki pokontrolne. Zamiast dokonać wpisu tych informacji, organ kontroli może do książki załączyć kserokopie dokumentów na ich potwierdzenie. Przedsiębiorca ma wówczas obowiązek przechowywać te kserokopie razem z książką.

Podając w książce kontroli oznaczenie organu, inspektor musi podać jego pełną nazwę oraz wskazać na siedzibę. Natomiast wskazując zakres podmiotowy kontroli nie może posługiwać się ogólnikami, a także wykraczać poza ramy właściwości rzeczowej i miejscowej tego organu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorca wpisuje informację o wykonaniu zaleceń pokontrolnych oraz o ewentualnym uchyleniu tych zaleceń przez organ kontroli, organ nadrzędny nad organem kontroli lub sąd administracyjny.

Pracownicy organu kontroli mają prawo zapoznać się z wpisami do księgi, które dotyczą poprzednich kontroli. W ten sposób mogą skorzystać z ustaleń, jakie zostały poczynione wcześniej przez innych inspektorów. Nie mogą natomiast sprawdzać, czy przedsiębiorca wykonał wskazane zalecenia pokontrolne.

Przedsiębiorca nie może odmówić im udostępnienia książki, ale o tym fakcie powinien w niej dokonać wzmiankę.

Przedsiębiorca ma też prawo egzekwować, aby inspektor, któremu udostępnił książkę kontroli, nie wynosił jej poza siedzibę, nie zajął jej jako formy zabezpieczenia dowodów, nie dokonywał w niej żadnych zapisów, a także żadnych wcześniejszych wpisów nie wykreślał. Natomiast nie może zabronić dokonywania z książki kontroli wypisów, powielania i fotografowania zamieszczonych w niej zapisów.

Ważne!

Wpisy w księdze kontroli informują o tym, jak często i z jakim skutkiem przedsiębiorca był kontrolowany

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 81 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA