| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Skutki jawności Krajowego Rejestru Sądowego

Skutki jawności Krajowego Rejestru Sądowego

Pojęcie jawności każdego rejestru ma dwa aspekty. Jawność formalna oznacza możliwość dostępu do rejestru (i akt rejestrowych) oraz otrzymywania dokumentów urzędowych stwierdzających dane wpisane do rejestru. Natomiast przez jawność materialną rozumie się skutki wynikające z wpisania (lub braku wpisania) określonych danych do rejestru.

 

PRZYKŁAD
 
Zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym członkiem zarządu spółki z o.o. jest Tomasz M. Natomiast zgodnie z treścią wpisu w rejestrze członkami zarządu tej spółki są Jan K. i Tomasz M.
 
Jeżeli osoba trzecia w dobrej wierze zawrze ze spółką z o.o., reprezentowaną przez Jana K., umowę na rzecz innej osoby trzeciej (spółki akcyjnej), to bez wątpienia także ta spółka akcyjna będzie chroniona przepisem art. 14 ustawy o KRS.
 
Również ta spółka akcyjna będzie mogła powoływać się wobec spółki z o.o. na skuteczność umowy, domagając się wykonania przez spółkę z o.o. jej obowiązków. Spółka z o.o. nie będzie mogła wobec spółki akcyjnej powołać się na rzeczywisty stan prawny, niezależnie od dobrej lub złej wiary organów spółki akcyjnej w chwili zawarcia umowy przez spółkę z o.o.
 
 

Po drugie, oznacza to, że podmiotu obowiązanego do złożenia wniosku o wpis nie wiąże - nawet wobec osoby trzeciej działającej w dobrej wierze - ujawniony w KRS stan prawny, jeżeli chodzi o ocenę skuteczności czynności dokonanej bez udziału tego podmiotu.
 

PRZYKŁAD
 
Zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym wspólnikami spółki z o.o. są Jan K. i Tomasz M. (po 50 proc. udziałów). Natomiast zgodnie z treścią wpisu w rejestrze wspólnikami tej spółki są Jan K. i Paweł O. (po 50 proc. udziałów).
 
Nabywca w dobrej wierze 50 proc. udziałów w spółce od Pawła O. nie może żądać od spółki traktowania go jako wspólnika, z powołaniem się na to, że spółkę (art. 14 ustawy o KRS) wiąże wpis w KRS, zgodnie z którym zbywca był wspólnikiem 50 proc. udziałów, w związku z czym spółka nie może kwestionować dowodu przejścia udziałów załączonego do zawiadomienia o przejściu.
 

„Ochrona” przed treścią wpisów do rejestru
 

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o KRS od dnia ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym nikt nie może zasłaniać się nieznajomością ogłoszonych wpisów. Jednak w odniesieniu do czynności dokonanych przed upływem 16 dnia od dnia ogłoszenia podmiot wpisany do KRS nie może powoływać się na wpis wobec osoby trzeciej, jeżeli ta udowodni, że nie mogła wiedzieć o treści wpisu.
 

Zgodnie z art. 16 ustawy o KRS, jeżeli wpis do KRS nie podlega obowiązkowi ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, to nikt nie może zasłaniać się nieznajomością treści wpisu w KRS, chyba że - mimo zachowania należytej staranności - nie mógł wiedzieć o wpisie.

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK