| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Dlaczego w grudniu jest więcej mieszkań w okazyjnej cenie?

Dlaczego w grudniu jest więcej mieszkań w okazyjnej cenie?

Rynek najmu rozpoczął grudzień od wycieczki w kierunku nowych rekordów. W porównaniu z sytuacją sprzed kilku miesięcy, ubyło kupujących, choć ich liczna nadal jest większa niż w styczniu. Właściciele nieruchomości wykazują dużą chęć negocjacji, co stanowi dobrą wiadomość dla osób zainteresowanych najmem lub kupnem.

Od października ceny ofertowe najmu pozostają praktycznie niezmienione, ale w wyniku większej otwartości na negocjacje poziom cen transakcyjnych spadł. - W ciągu ostatnich kilku miesięcy negocjowanie stawek najmu za kawalerki było prawie niemożliwe, obecnie obniżki rzędu 5 – 10% są osiągalne. Ogólny poziom cen spadł natomiast o około 10% –  zauważa Marcin Sulkowski. W tym miesiącu rekordem była jednak obniżka rzędu 20%, do której kluczem było zapłacenie za cały rok najmu z góry. Łatwiej także o okresowe obniżki stawek w wyniku zobowiązania najemcy do przeprowadzenia drobnego remontu lokalu. Ceny nie są jednak jedynymi formami ustępstw, na które godzą się właściciele nieruchomości. - Połowa kaucji czy umowy na pół roku to warunki umów, na które w grudniu właściciele chętniej przystają – zwraca uwagę Łukasz Mociun.

Polecamy serwis: Inwestycje

Większość doradców zwraca uwagę na spadek liczby osób, zainteresowanych nabyciem nieruchomości. - Na drodze do nowego mieszkania często stają chociażby zasypane śniegiem drogi lub pilna potrzeba zakupu prezentów dla znajomych i rodziny, co przekłada się na spowolnienie na rynku – mówi Marcin Stefański, doradca Home Broker z Gdyni. Wiele osób odkłada też decyzję o zakupie na kolejny rok. Mniejsza liczba poszukujących nie musi jednak przełożyć się wprost na znacznie mniejszą liczbę zawieranych transakcji w ostatnim miesiącu bieżącego roku. – Wciąż na rynku pozostaje duża rzesza osób, zdecydowanych na zakup nieruchomości, dla których zimowa aura nie stanowi przeszkody – zauważa Maciej Bydłowski, doradca Home Broker z Poznania.

Szczególnie widać to w gronie osób, chcących skorzystać z programu „Rodzina na Swoim” na dotychczasowych warunkach. W ich przypadku pośpiech nie jest konieczny. Pierwotnie zmiany w ustawie miały wejść w życie w lipcu bieżącego roku. Następnie datę tę przełożono na styczeń 2011. Obecnie wejścia w życie nowelizacji można spodziewać się najwcześniej w lutym lub marcu przyszłego roku. Biorąc więc pod uwagę fakt, że szukanie mieszkania trwa około miesiąca, daje to jeszcze bezpieczny bufor na podpisanie umowy przedwstępnej i złożenie wniosku kredytowego pod rządami obecnej ustawy.

Doradcy z takich miast jak Gdańsk, Katowice, Poznań, Toruń, Warszawa czy Wrocław zwracają uwagę na fakt, że znacznie mniej mieszkań trafia obecnie do sprzedaży. - W grudniu, w związku ze zbliżającymi się świętami i Nowym Rokiem, wielu sprzedających odkłada decyzję o wprowadzeniu lokalu na rynek na kolejny rok – tłumaczy Kamil Drohomirecki, doradca Home Broker z Wrocławia. Paradoksalnie w tym samym czasie liczni doradcy zwracają także uwagę na rzadkie, ale łatwiej dostępne okazje. - Jeśli nabywcy są skłonni poświęcić trochę czasu na poszukiwanie mieszkania, to mogą trafić na okazje cenowe. Wielu sprzedających, widząc małe zainteresowanie mieszkaniami, które posiadają, jest gotowych do sporych negocjacji. – zwraca uwagę Szymon Dąbrowski, doradca Home Broker z Warszawy. Trudno jednak wyrokować, czy w okresie przedświątecznym wynika to z większej liczby pojawiających się okazji, czy raczej – mniejszej konkurencji wśród poszukujących.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »