| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Porady internautów > Czy wiesz kiedy wysłać przelew, żeby doszedł w tym samym dniu?

Czy wiesz kiedy wysłać przelew, żeby doszedł w tym samym dniu?

Często zastanawiamy się kiedy przelane pieniądze trafią na konto odbiorcy i dlaczego przelewy nadane w piątek realizowane są w tym samym dniu, a inne dopiero w poniedziałek? Oto kilka wskazówek, kiedy wysyłać przelew, aby szybko doszedł.

To kiedy przelane pieniądze trafia na konto odbiorcy, zależy od sesji rozliczeniowej, do której trafi nasz przelew. Informacja o nadanym przelewie wychodzi zawsze podczas najbliższej sesji wychodzącej. W większości banków odbywa się ona między 7.00 a 9.00 rano, dlatego tez najlepiej w tych godzinach dokonać przelewu.

Przekazanie odpowiednich danych następuje w Multibanku – o 5.55. W Banku Citi Handlowym - 7.00, w BPH – 7.20, a w Inteligo pomiędzy 7.00 a 7.30. W innych bankach następuje to zwykle o 8.00. Potem informacje są przekazywane do Krajowej Izby Rozliczeniowej (w skrócie KIR).

 Załóżmy, że robimy przelew o 7.00 rano. Przelew „załapie się” więc jeszcze na pierwszą sesję KIR, razem ze wszystkimi przelewami z dnia poprzedniego nadanymi po godzinie 16.00. Jeśli więc zlecimy w naszym banku przelew do godziny 9.30, o 10.30 zostanie on rozliczony, zaś o 11.00 przekazany do banku odbiorcy.

 Jeżeli uda nam się nadać przelew bardzo wcześnie rano, istnieje prawie stuprocentowa pewność, że trafi on do odbiorcy jeszcze tego samego dnia.

 Jeśli robisz przelew w piątek, zrób to wcześnie rano, ponieważ dokonując przelewu w godzinach południowych, pieniądze przejdą dopiero w poniedziałek rano wraz z pierwsza sesją. Pieniądze są najczęściej odejmowane od naszego salda, ale wychodzą i zostają zaksięgowane dopiero podczas pierwszej sesji.

Weźmy pod uwagę bank X. Sesje wychodzące mamy w godz. 7.00 – 7.30, o 11.30 i 15.00, a przychodzące o 10.30, o 14.30 i 17.30. Będziemy chcieli wysłać pieniądze do banku Y, w którym sesje wychodzące są o 6.00, 10.00 i 13.30, a sesje przychodzące mamy o godzinie 12.00, 15.00 i 18.15, sytuacja wygląda następująco:

Jeżeli przelew wyślemy o godzinie 12.00, pieniądze „wyjdą” z banku o 15.00, a do banku Y trafią o 18.15. A co, jeśli będziemy chcieli przelać te środki w drugą stronę? Załóżmy, że przelew „puszczamy” o godzinie 13.00. Z banku Y pieniądze wysyłane są podczas najbliższej sesji, czyli o 13.30. Bank X otwiera wrota swego systemu w sesji przychodzącej o 14.30. Czyli gotówka powinna być na koncie o tej porze (lub kilka minut później). Jeżeli przelew nie „załapał” się na tę sesję (co się zdarza), na pewno zostanie wysłany o godzinie 17.30.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Hanna Bartkowiak

Konsultant/Zespół Doradców Unijnych SmartConsulting S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »