REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz na co uważać biorąc kredyt gotówkowy?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Tanie i szybkie kredyty gotówkowe oferuje dziś każdy bank, jednak gdy przyjrzysz się umowie, okazuje się, że nie jest to ani takie tanie ani szybkie. Trzeba uważać na masę gwiazdek i tego, co napisane drobnym drukiem. Oto kilka rzeczy, na które szczególnie powinieneś zwrócić uwagę.

Koniecznie dopytaj się o wszystkie koszty kredytu, jakie będziesz musiał ponieść - opłaty za rozpatrzenie wniosku, prowizje od przyznania kredytu, opłaty za otwarcie limitu kredytowego, opłaty za dodatkowy rachunek bankowy, koszty ubezpieczenia kredytu itp. Przelicz, czy koszty przestawione ci przez bank nie przekraczają 5 proc. ogólnej wartości kredytu. Teraz to już norma, bo takie jest prawo, jednak dla pewności warto sprawdzić samemu.

REKLAMA

REKLAMA

Radzę wziąć kredyt na dłuższy okres, płacąc wyższe odsetki lecz mniejsze raty. Mniejsze odsetki i wyższe raty to wprawdzie szybsza spłata, jednak większe ryzyko niespłacenia kredytu jeśli np. twoja sytuacja finansowa nagle się pogorszy.

Jeżeli obawiasz się, że nie dasz rady spłacić kredytu, wykup koniecznie ubezpieczenie kredytu. W razie nie możności spłaty, kredyt spłaca ubezpieczyciel. Jest to jest także nieocenione w choroby lub śmierci kredytobiorcy - kredyt nie obciąża wtedy rodziny. Ale nic za darmo – raty kredytu Ida wtedy w górę (w zależności od wybranego pakietu).

Dokładnie przeczytaj dokumenty, które podpisujesz. Jeżeli coś budzi twoje wątpliwości, poproś o wyjaśnienie pracownika obsługi. Pamiętaj, nigdy nie podpisuj czegoś, z czym się nie zgadzasz! Zawsze możesz przecież wybrać inny bank. Nie wymagaj jednak od banku, że będzie we wszystkim szedł ci na rękę - banki również muszą się zabezpieczać i pewne punkty regulaminu, czy ci się to podoba czy nie, trzeba zaakceptować. Jednak jeżeli zamierzasz spłacać raty w terminie, nie musisz się niczego obawiać. Banki są również kontrolowane przez wyższe instytucje.

Koniecznie zwróć uwagę na oprocentowanie kredytu. Osobiście polecam wziąć niższe raty na większy procent, bo wygodniej i bez strachu się je spłaca. Oprocentowanie kredytu nie może wynosić więcej niż 25 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wybierz dla siebie wygoda formę spłaty (jeśli istnieje taka możliwość) w ratach równych lub malejących. Jeśli nie jesteś osobą zamożną, weź kredyt z równymi ratami. Ich wysokość nie zmienia się przez cały okres spłaty kredytu, Raty równe sugerowane są osobom o niższej zdolności kredytowej lub osobom, które chcą od początku płacić mniejsze raty. Przy pierwszej racie spłacasz tylko niewielką część kapitału, większość stanowią odsetki. Po pewnym czasie proporcje wyrównują się, żeby pod koniec spłaty płacić małe odsetki i większość kapitału (faktycznie pożyczonych pieniędzy).

Jeżeli stać cię szybszą spłatę kredytu, wybierz raty malejące (wartość raty spada, bo zmniejszają się odsetki). Ale musisz liczyć się z dość wysoką wartością rat początkowych.

Możesz spłacić kredyt szybciej, ale powinieneś zorientować się uprzednio, czy wcześniejsza spłata kredytu nie wiąże się z dodatkowymi opłatami oraz czy spłacasz kapitał, a nie np. kolejne raty do przodu.

Radzę uważać na kredyty na promocyjnych warunkach. Regulaminy i cenniki mogą się zmieniać (i się zmieniają!) jeżeli koszty nie są wyraźnie określone w umowie. Jeżeli bank proponuje ci w umowie jakieś ogólne warunki wzięcia kredytu i odsyła cię do szczegółowych regulaminów i cenników, lepiej tego nie podpisuj, no chyba, że lubisz ryzykować.

Zastanów się w jakiej walucie korzystniej jest ci wziąć kredyt. Kredyt w złotówkach jest droższy lecz bezpieczniejszy, bo raty nie zależą od wahań kursu. Bardzo popularne są kredyty we frankach szwajcarskich – raty mają mniejsze oprocentowanie, przez co są niższe, lecz ich wysokość może w każdej chwili ulec zmianie z powodu wahań kursu franka szwajcarskiego. Podobnie jest z euro i dolarem. Z reguły nie są to wahania tak duże, że twoje raty z miesiąca na miesiąc gwałtownie wzrosną. Jednak trudno jest przewidzieć jak zmieni się kurs waluty. Najlepiej wyczekać moment, gdy kurs danej waluty będzie najwyższy. Różnica do złotówki jest wtedy najwyższa, więc oprocentowanie raty spada. Kredyty w obcej walucie są korzystne dla mniej zamożnych osób, lecz o silnych nerwach.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

REKLAMA

Umowa z influencerem krok po kroku

Szybki rozwój marketingu internetowego otworzył przed markami i twórcami zupełnie nowe perspektywy współpracy. W dobie cyfrowej rewolucji, influencerzy stali się kluczowymi partnerami w promocji produktów i usług, oferując unikatowy sposób docierania do odbiorców (potencjalnych klientów marek). Współpraca z twórcami, choć niezwykle efektywna, wiąże się jednak z szeregiem wyzwań prawnych, które wymagają szczególnej uwagi. Odpowiednie uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków jest fundamentem sukcesu i bezpieczeństwa obu stron, minimalizując ryzyko sporów i nieporozumień.

Deregulacja: rząd naprawia prawo, ale przedsiębiorcy nie są zadowoleni z zakresu i tempa zmian w przepisach

Przedsiębiorcy przekonują, że Polska musi być krajem ze sprawną strukturą przepisów. Mimo postępów nadal wiele zagadnień z prawa budowlanego, pozwoleń na zatrudnienie czy przepisów związanych z regulacją handlu i usług zdają się być niepotrzebnym mnożeniem administracji.

REKLAMA