Kategorie

Czy wiesz na co uważać biorąc kredyt gotówkowy?

Tanie i szybkie kredyty gotówkowe oferuje dziś każdy bank, jednak gdy przyjrzysz się umowie, okazuje się, że nie jest to ani takie tanie ani szybkie. Trzeba uważać na masę gwiazdek i tego, co napisane drobnym drukiem. Oto kilka rzeczy, na które szczególnie powinieneś zwrócić uwagę.

Koniecznie dopytaj się o wszystkie koszty kredytu, jakie będziesz musiał ponieść - opłaty za rozpatrzenie wniosku, prowizje od przyznania kredytu, opłaty za otwarcie limitu kredytowego, opłaty za dodatkowy rachunek bankowy, koszty ubezpieczenia kredytu itp. Przelicz, czy koszty przestawione ci przez bank nie przekraczają 5 proc. ogólnej wartości kredytu. Teraz to już norma, bo takie jest prawo, jednak dla pewności warto sprawdzić samemu.

Reklama

Radzę wziąć kredyt na dłuższy okres, płacąc wyższe odsetki lecz mniejsze raty. Mniejsze odsetki i wyższe raty to wprawdzie szybsza spłata, jednak większe ryzyko niespłacenia kredytu jeśli np. twoja sytuacja finansowa nagle się pogorszy.

Jeżeli obawiasz się, że nie dasz rady spłacić kredytu, wykup koniecznie ubezpieczenie kredytu. W razie nie możności spłaty, kredyt spłaca ubezpieczyciel. Jest to jest także nieocenione w choroby lub śmierci kredytobiorcy - kredyt nie obciąża wtedy rodziny. Ale nic za darmo – raty kredytu Ida wtedy w górę (w zależności od wybranego pakietu).

Dokładnie przeczytaj dokumenty, które podpisujesz. Jeżeli coś budzi twoje wątpliwości, poproś o wyjaśnienie pracownika obsługi. Pamiętaj, nigdy nie podpisuj czegoś, z czym się nie zgadzasz! Zawsze możesz przecież wybrać inny bank. Nie wymagaj jednak od banku, że będzie we wszystkim szedł ci na rękę - banki również muszą się zabezpieczać i pewne punkty regulaminu, czy ci się to podoba czy nie, trzeba zaakceptować. Jednak jeżeli zamierzasz spłacać raty w terminie, nie musisz się niczego obawiać. Banki są również kontrolowane przez wyższe instytucje.

Koniecznie zwróć uwagę na oprocentowanie kredytu. Osobiście polecam wziąć niższe raty na większy procent, bo wygodniej i bez strachu się je spłaca. Oprocentowanie kredytu nie może wynosić więcej niż 25 proc.

Reklama

Wybierz dla siebie wygoda formę spłaty (jeśli istnieje taka możliwość) w ratach równych lub malejących. Jeśli nie jesteś osobą zamożną, weź kredyt z równymi ratami. Ich wysokość nie zmienia się przez cały okres spłaty kredytu, Raty równe sugerowane są osobom o niższej zdolności kredytowej lub osobom, które chcą od początku płacić mniejsze raty. Przy pierwszej racie spłacasz tylko niewielką część kapitału, większość stanowią odsetki. Po pewnym czasie proporcje wyrównują się, żeby pod koniec spłaty płacić małe odsetki i większość kapitału (faktycznie pożyczonych pieniędzy).

Jeżeli stać cię szybszą spłatę kredytu, wybierz raty malejące (wartość raty spada, bo zmniejszają się odsetki). Ale musisz liczyć się z dość wysoką wartością rat początkowych.

Możesz spłacić kredyt szybciej, ale powinieneś zorientować się uprzednio, czy wcześniejsza spłata kredytu nie wiąże się z dodatkowymi opłatami oraz czy spłacasz kapitał, a nie np. kolejne raty do przodu.

Radzę uważać na kredyty na promocyjnych warunkach. Regulaminy i cenniki mogą się zmieniać (i się zmieniają!) jeżeli koszty nie są wyraźnie określone w umowie. Jeżeli bank proponuje ci w umowie jakieś ogólne warunki wzięcia kredytu i odsyła cię do szczegółowych regulaminów i cenników, lepiej tego nie podpisuj, no chyba, że lubisz ryzykować.

Zastanów się w jakiej walucie korzystniej jest ci wziąć kredyt. Kredyt w złotówkach jest droższy lecz bezpieczniejszy, bo raty nie zależą od wahań kursu. Bardzo popularne są kredyty we frankach szwajcarskich – raty mają mniejsze oprocentowanie, przez co są niższe, lecz ich wysokość może w każdej chwili ulec zmianie z powodu wahań kursu franka szwajcarskiego. Podobnie jest z euro i dolarem. Z reguły nie są to wahania tak duże, że twoje raty z miesiąca na miesiąc gwałtownie wzrosną. Jednak trudno jest przewidzieć jak zmieni się kurs waluty. Najlepiej wyczekać moment, gdy kurs danej waluty będzie najwyższy. Różnica do złotówki jest wtedy najwyższa, więc oprocentowanie raty spada. Kredyty w obcej walucie są korzystne dla mniej zamożnych osób, lecz o silnych nerwach.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  15 cze 2021
  Zakres dat:

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Co zawiera pakiet dla zagranicznych inwestorów?

  Proponowany pakiet dla zagranicznych inwestorów to m.in.: "jedno okienko", w którym firma będzie mogła ustalić wszystkie podatkowe aspekty inwestycji, czy możliwość odliczania VAT od usług finansowych.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Kasa fiskalna 2021 - rejestracja i zwolnienie

  Bez względu na rodzaj kasy przedsiębiorca ma obowiązek dokonania jej fiskalizacji i uzyskać numer ewidencyjny. Jak zarejestrować kasę fiskalną? Kto może to zrobić? Ile to kosztuje?

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Dlaczego pracownicy wolą model hybrydowy?

  Aż 61 proc. pracowników chce pracować w modelu hybrydowym, pracę wyłącznie z domu chciałoby świadczyć zaledwie 15 proc. Jak ten trend wpływa na rynek nieruchomości biurowych?

  Dlaczego ciągłość IT jest numerem 1 dla firm?

  Zdolność firm do szybkiego odtworzenia środowiska pracy w wyniku awarii lub cyberataku jest dziś wystawiana na bardzo trudną próbę. Bardzo wiele biznes „zawdzięcza” tutaj pandemii i powszechnemu przejściu na pracę zdalną.

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Backup w firmie - dlaczego jest taki ważny?

  Backup w firmie powinien być obowiązkowy. Przypadkowo usunięty dokument, złośliwe oprogramowanie lub uszkodzenie sprzętu – przyczyn utraty danych może być co najmniej kilka. W każdym przypadku konsekwencje są jednak takie same. Jak można ich uniknąć?

  Wakacje 2021 - jakie są trendy turystyczne?

  Gdzie wyjedziemy na tegoroczne wakacje? Wybierzemy urlop w kraju czy za granicą? Jakie kierunki są popularne? Czy biura podróży mają szansę w tym sezonie na odrobienie strat?

  Dotacja na założenie firmy - zabezpieczenie środków [VIDEO]

  Jedną z najpopularniejszych form wsparcia z urzędu pracy, dostępną dla zarejestrowanych osób bezrobotnych, jest dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej. Jak zabezpieczyć zwrot dofinansowania?

  Bitcon i kryptomilionerzy - gdzie zapłacą swoje podatki?

  Na świecie ujawniają się pierwsi miliarderzy, którzy dorobili się tylko na bitconie, a w Polsce jest coraz więcej krypto-milionerów. Czy odprowadzają podatki do polskiej kasy?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

  Koniec systemu opustów od przyszłego roku - co to oznacza dla przedsiębiorców?

  Zapowiedź końca systemu opustów od początku przyszłego roku ogłoszona w projekcie nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne i ustawy o odnawialnych źródłach energii zatrzęsła branżą PV i wywołała burzę wśród osób planujących w najbliższym czasie inwestycję w fotowoltaikę.

  Ponad 6,5 tys. spraw w wydziale dla frankowiczów

  W ostatnich dwóch miesiącach do nowo utworzonego wydziału dla frankowiczów wpłynęło ponad 6,4 tys. pozwów. Z tego prawie 3 tys. przesunięto z innych wydziałów. Z czego wynika wzrost liczby pozwów?

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku. Wynajem 50-metrowego mieszkania bez liczników i opłat dodatkowych to wydatek od 800 zł miesięcznie. W drogich zazwyczaj Wrocławiu czy Krakowie można znaleźć oferty oscylujące wokół 1000 zł. Aż 5890 zł to najwyższa stawka w Warszawie. Za tak duże różnice odpowiada m.in. lokalizacja i standard wykończenia.

  Nowy Lexus NX. Wygląda jak stary, ale jest nowy i ma plug-ina

  Nowy Lexus NX został oficjalnie zaprezentowany. Druga odsłona SUV-a segmentu D zdaniem producenta otrzymała aż 95 proc. nowych komponentów.

  Dynamiczny wzrost aktywności deweloperów

  Rynek nowych nieruchomości mieszkaniowych. Obserwujemy dynamiczny wzrost aktywności deweloperów. Znacznie więcej wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji.

  Rzecznik MŚP wnioskuje o rekompensatę za ostatnie miesiące lockdownu

  Jest wniosek rzecznika MŚP o przedłużenie o miesiąc wypłaty rekompensat z tarczy branżowej dla branż, które nie mogły osiągać przychodów w maju, m.in. klubów nocnych i dyskotek.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy pracownik na home office naraża firmę na cyberataki?

  Blisko 80% organizacji doświadczyło cyberataków z powodu zwiększonej liczby pracowników pracujących z domu podczas pandemii. Niestety specjaliści ds. bezpieczeństwa bagatelizują prawdopodobieństwo wystąpienia istotnych incydentów.

  Od czego zależy bezpieczeństwo IT w firmie?

  Bezpieczeństwo IT to podstawa w firmie. Bez odpowiednich regulacji i polityk w tym zakresie, organizacje same narażają się na szereg zagrożeń związanych z bezpieczeństwem wrażliwych danych, ciągłością działania, utratą reputacji a co za tym idzie stratami finansowymi.

  Bieżąca prognoza ekonomiczna - bezrobocie, inflacja, PKB

  Spowolnienie gospodarcze w 2020 roku w Polsce okazało się łagodniejsze niż to na poziomie średniej unijnej. PKB Polski w 2020 roku spadło o zaledwie o 2,8%, podczas gdy PKB strefy euro skurczyło się o 6.6%. Jak wyglądają pozostałe wskaźniki ekonomiczne?