REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy bezpłatne konta osobiste naprawdę nic nie kosztują?

Bezpłatny rachunek nieraz wiąże się z drogimi wypłatami z bankomatów czy płatnymi przelewami.
Bezpłatny rachunek nieraz wiąże się z drogimi wypłatami z bankomatów czy płatnymi przelewami.

REKLAMA

REKLAMA

Co jakiś czas banki oświadczają, że mogą zaproponować swoim klientom całkowicie bezpłatne konto osobiste. Czy faktycznie można założyć rachunek, za który nie będziemy płacić ani grosza? Eksperci spojrzeli krytycznym okiem na poszczególne oferty.

Eksperci przejrzeli aktualną ofertę rachunków osobistych dla klientów indywidualnych. Do zestawienia starali się dobrać najtańsze rachunki w poszczególnych instytucjach. Przeanalizowali również informacje, o:
• warunkach, jakie należy spełnić, żeby nie płacić za prowadzenie rachunku i za wydaną do niego kartę,
• kosztach przelewów internetowych.

REKLAMA

Tylko dwa rachunki za darmo

Większa część banków z naszego zestawienia nie pobiera miesięcznych opłat za prowadzenie rachunku. Korzystając z ich usług będziemy jednak ponosili koszty, związane z korzystaniem z karty (o ile nie spełnimy stawianych przez bank warunków). Faktycznie darmowe rachunki, bez konieczności spełnienia żadnych dodatkowych wymogów, jak wykonanie określonej liczby transakcji bezgotówkowych czy odpowiednio wysokie kwoty comiesięcznych wpływów na konto, oferują tylko Volkswagen Bank i Getin Bank. W obu tych instytucjach nie zapłacimy za prowadzenie konta, za korzystanie z karty czy przelewy internetowe. Ideał? Prawie – w Volkswagen Banku każda wypłata gotówki z bankomatu niższa niż 400 zł będzie nas kosztowała 1,50 zł. Bliskie ideałowi są też BNP Paribas, BZ WBK i Deutsche Bank. Dlaczego tylko „bliskie”, a nie idealne? Nie ma niestety róży bez kolców. BNP pobiera opłatę 50 groszy za każdy przelew internetowy. Jeżeli aktywnie korzystamy z rachunku, to w skali roku możemy stać się lżejsi o całkiem sporą sumę. A w BZ WBK i w Deutsche Banku, żeby cieszyć się prawdziwie darmowym rachunkiem, wystarczy wykonać miesięcznie tylko jedną transakcję bezgotówkową kartą płatniczą – oba banki nie określają jej minimalnej kwoty.

Darmowe konto? Porównaj wszystkie w jednym miejscu!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy darmowe konta odchodzą do lamusa?

Nie chodzi o to, że bankom nie opłaca się oferować klientom darmowych rachunków. Dlaczego więc ostatnio mBank poinformował, że od 1 sierpnia, jeśli w miesiącu nie wykonamy minimum jednej operacji bezgotówkowej kartą debetową (na kwotę co najmniej 100 zł), pobierze za nią opłatę w wysokości 2 zł? Przede wszystkim banki, tworząc klauzule o niewielkich opłatach, mogą uniknąć tworzenia tysięcy „kont-duchów”, z których klienci nie korzystają, a koszty ich prowadzenia pokrywa instytucja finansowa.

Sprawdź, jakie konto na rynku jest najlepsze!

REKLAMA

Pytanie, na ile zawiniły same banki. Liczne promocje przyciągnęły niektórych klientów tylko z myślą o zysku. Niektórzy np. uruchamiali rachunek, aby dostać premię za tę czynność. Co więcej, zdarzały się banki, które wymagały założenia u nich konta, aby móc skorzystać z wysoko oprocentowanych depozytów.

Tym samym należy spodziewać się, że utrzymane zostaną drobne i raczej nie stanowiące przeszkody dla aktywnych klientów opłaty, np. za kartę debetową. Banki chcą również wymóc na klientach, aby konto w danej instytucji było kontem głównym – na które przelewane jest nasze wynagrodzenie (stąd wymagania w postaci odpowiedniej wysokości wpływów – w przeciwnym razie tak, jak w przypadku kart debetowych, przyjdzie nam co miesiąc zapłacić kilka złotych).

Eksperci TotalMoney.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA