| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Czy założyć darmowe konto bankowe dla studenta?

Czy założyć darmowe konto bankowe dla studenta?

Wbrew pozorom niewiele banków oferuje darmowe konta dla studentów. Czego warto dowiedzieć się o darmowych kontach bankowych dla studentów, zanim zdecydujemy się na założenie takiego rachunku? Oferta darmowego konta bankowego dla studenta wcale nie musi być najlepsza.

Standartowe czy studenckie konto?

Młody człowiek, który ukończy 18 lat, może bez żadnych przeszkód założyć „dorosłe” konto w banku. Co wybierają ludzie, rozpoczynający swoją przygodę z bankowością? Z pewnością większość z nas odpowie, że konto darmowe, a najlepiej z dostępem przez Internet. Czy trudno znaleźć takie konto? Nie – w swojej ofercie ma je większość banków.

Darmowe konta dla studentów można znaleźć zarówno w bankach, dysponujących siecią oddziałów (np. w ING Banku Śląskim), jak również w bankach typowo internetowych, reprezentowanych m.in. przez mBank czy Inteligo. Standardowe konta osobiste zazwyczaj prowadzone są za darmo.

Dla studenta ważne też jest, żeby bank nie uzależniał braku opłaty za prowadzenie rachunku od określonej kwoty wpływów.

„Nową świecką tradycją” stało się natomiast pobieranie opłat za korzystanie z karty, wydawanej do konta. Miesięczna wysokość takiej opłaty waha się od 1,95 zł w eurobanku do 7 zł w ING Banku Śląskim. Opłaty tej łatwo uniknąć – wystarczy po prostu użyć karty kilka razy w miesiącu lub wykonać przy jej użyciu transakcje na określoną kwotę (zazwyczaj 100 zł).

Przeniesienie rachunku

Co więc ma zrobić młoda osoba, szukająca dobrego rachunku bankowego? Powinna rozpatrzyć wszystkie za i przeciw. Decydując się na korzystanie z usług konkretnego banku, nie wiążemy się z nim – tak jak np. w przypadku kredytu hipotecznego – na kilkadziesiąt lat. Rachunek możemy łatwo przenieść z jednego do drugiego banku. Musimy jednak pamiętać, że wiążą się z tym pewne niedogodności – np. nie zawsze otrzymamy „od ręki” kartę debetową, co oznacza, że przez kilka dni możemy być odcięci od korzystania z bankomatów. Zawsze warto więc zasięgnąć opinii znajomych, czy samodzielnie porównać oferty darmowych kont bankowych dla studentów z pozostałymi propozycjami banków.

Eksperci TotalMoney.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gawrońska-Juzefowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »