Kategorie

Oferty banków: jakie grupy zawodowe są uprzywilejowane

Halina Kochalska
Analityk Gold Finance
inforCMS
Banki przychylnie patrzą na osoby, które wykonują niektóre zawody. Jeśli więc jesteś policjantem, lekarzem lub prawnikiem, możesz przez rok mieć w banku konto za darmo i tańszy kredyt. Architekci, nauczycieli, farmaceuci, pracownicy finansowi, tłumacze i komornicy również mogą cieszyć się atrakcyjnymi przywilejami. Sprawdź sam w jakim banku możesz liczyć na preferencyjne warunki, ze względu na wykonywany zawód.
Reklama

Różnicowanie ofert dla wybranych grup zawodowych było popularne kilka lat temu, później nastąpiła moda na upraszczanie ofert. Obecnie walka na konta uniwersalne jest tak ostra, że banki starają się znaleźć nisze, w których potrafią bardziej się wyróżnić na tle konkurencji. Część wraca do tworzenia specjalnych ofert. Jednocześnie w sytuacji wysokiego odsetka źle spłacanych kredytów konsumpcyjnych trwa też rywalizacja o najbardziej rzetelnych klientów, a za takich uważa się właśnie prawników, lekarzy czy nauczycieli. Zawsze więc warto spytać się w banku, czy nie ma specjalnej oferty dla naszego zawodu, bo można w ten sposób zaoszczędzić dobrych kilkaset złotych, a często też skorzystać z uproszczonych procedur kredytowych.

Jak udowodnić swoją profesję w bankowym okienku? Z pewnością nie uwierzą na słowo. Potrzebne jest potwierdzenie wpisu do właściwej izby zawodowej lub legitymacja służbowa. Czasami w grę wchodzi też dyplom lub inny dokument potwierdzający prawo do wykonywania zawodu.

Reklama

Bank Ochrony Środowiska policjantom (w tym emerytom i rencistom z policji oraz rodzinie, która dostaje świadczenia emerytalne po pracownikach policji) oferuje Konto 07. Na zasadzie indywidualnej zgody z konta mogą skorzystać także przedstawiciele innych służb mundurowych. Oprocentowanie ROR-u o wdzięcznej nazwie 07 może wynieść nawet 8 proc. Klient przez rok użytkuje je bez opłat, cały czas ma za darmo wszystkie przelewy internetowe. Dodatkowo od posiadaczy Konta 07 bank nie pobiera prowizji udzielając kredytów i pożyczek hipotecznych. Gdy klient od drugiego roku zaczyna już za konto płacić 7 zł miesięcznie, 1 zł z tej kwoty trafia do Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Bank rozważa wprowadzenie podobnych rozwiązań dla przedstawicieli innych zawodów, którym już obecnie na preferencyjnych warunkach udziela kredytów gotówkowych.

W BPH specjalną ofertę dla lekarzy, weterynarzy, prawników, architektów i księgowych wprowadzono w czerwcu. Bank oferuje im za darmo przez rok konto osobiste, w tym także kredyty gotówkowe oraz limit w koncie bez prowizji. Tylko z tytułu niepłacenia za prowadzenie konta i wydane do niego karty klient może zyskać nawet kilkaset złotych.

Polecamy serwis: Lokaty

Na takie same atuty oferty mogą liczyć reprezentanci 10 zawodów w Banku Millennium. Nie płacą więc miesięcznie od 15 do 25 zł za konto i przelewy przez Internet (1 zł) i telefon (4-5 zł). Za darmo przez rok mają również kartę debetową. Omija ich 15 zł opłaty za jej wydanie i 2,99 zł miesięcznie za użytkowanie.

W Citi Handlowym na lepsze traktowanie mogą liczyć lekarze i prawnicy. Bank oferuje im przez cały czas darmowe użytkowanie konta indywidualnego i firmowego, niższe o 40 proc. opłaty przygotowawcze za produkty kredytowe, niższe o 1 pkt. proc. niż w standardzie oprocentowanie linii kredytowych. I dla odmiany wyższe o 1 pkt. proc. oprocentowanie depozytów. W grę wchodzi także niższa prowizja dla kredytów hipotecznych. A także usługi organizacyjne – bank gotów jest np. zarezerwować bilety czy stolik w restauracji.

W DnB Nord kredyt hipoteczny dla pracowników świata finansów może być tańszy nawet o ponad 1 pkt. proc. Kredyt gotówkowy z kolei ma o około jedną trzecią niższe oprocentowanie niż dla pozostałych klientów.

Zobacz serwis: Kredyty

Allianz Bank postawił na tańsze kredyty gotówkowe dla lekarzy, architektów, pracowników administracji, farmaceutów, księgowych, nauczycieli i prawników. Zamiast 5 proc. prowizji płacą oni 1,5 proc. (a do połowy października nic), mają uproszczoną procedurę i wyższe maksymalne stawki niż w standardzie przy oprocentowaniu niższym o 2,5 pkt. proc. niż dla pozostałych klientów.

Podobnie jak w Allianzie jest w Lukas Banku. Bank pracownikom wybranych zawodów – lekarzom, pielęgniarkom, położnym, prawnikom i nauczycielom - daje kredyty gotówkowe tańsze o ok. 1-2 pkt. proc. niż w standardzie.

Najdłuższe listy uprzywilejowanych zawodów mają Raiffeisen i BNP Paribas Fortis. Raiffeisen na korzystniejszych warunkach oferuje im karty kredytowe. W BNP Paribas Fortis atrakcyjniejsze są warunki kredytów gotówkowych. W Getin Noble Banku na specjalne traktowanie mogą liczyć bankowcy, a od niedawna też przedstawiciele szeroko pojętej administracji (pracownicy Urzędów i Izb Skarbowych, ZUS-u, Urzędów Miast i Gmin, Starostw Powiatowych, Urzędów Wojewódzkich, GUS czy służb mundurowych: wojskowi, policjanci, pracownicy straży miejskiej, służb więziennych). Bank koncentruje się na udzielaniu tym osobom kredytów gotówkowych na bardziej atrakcyjnych warunkach.

Choć są też banki, w których zawód nie daje przepustki do jakichkolwiek ulg. Nie różnicuje klientów m.in. PKO BP, BGŻ i mBank. Trudno też takie znaleźć w Pekao.

Przywileje dla wybranych zawodów w wybranych bankach

BANK

Uprzywilejowane zawody

Zniżki

Konto

Kredyty konsumpcyjne

Kredyty hipoteczne

Allianz

architekci, pracownicy administracji, farmaceuci, księgowi, lekarze, prawnicy

prowizja 1,5% zamiast 5%, na oświadczenie do 70 tys. zł zamiast 30 tys. zł; oproc. niższe o 2,5 p.p.

BOŚ

policjanci

za darmo przez rok, później 1 zł z opłaty co miesiac na fundację dla wdów i sierot po policjantach

brak prowizji

BPH

lekarze, architeksi, prawnicy, księgowi

za darmo przez rok

bez prowizji kredyt:gotówkowy i limit w koncie

Citi Handlowy

lekarze, prawnicy, aplikanci

za darmo, oproc. lokat o 1 p.p. wyższe niż w standardzie

1 pkt. proc. niższe oprocentowanie, opłata przygotowawcza niższa do 40 proc. - prowizja na kredyt hipoteczny 1,5% zamiast 2%, zwrot połowy prowizji kredytów gotówkowych,

DNB Nord

może być tańszy niż w standardzie nawet o ponad 1 pkt. proc.

Getin Noble Bank

bankowcy, administracja

m.in.niższa prowizja od 0,49% dla administracji i od 1,99% dla bankowców, w standardzie odn 4,49%

HSBC

lekarze, prawnicy, audytorzy, architekci, tłumaze przysięgli, rzeczoznawcy majątkowi, technicy dentystyczni działający ponad 16 miesięcy

uproszczone procedury

Lukas Bank

lekarze, prawnicy, nauczyciele, położne, pielęgniarki

1-2 pkt. proc. taniej niż standardowo

Millennium

lekarze, prawnicy, architekci, rzeczoznawca majątkowy, biegły rewident

za darmo przez rok

Raiffeisen

lekarze, prawnicy, rewidenci, wykładowcy uczelni, architekci, farmaceuci, księgowi właściciel biura rachunkowego, brokerzy ubezpieczeniowi, doradcy podatkowi

brak opłaty za wydanie karty kredytowej, uproszczone procedury kredytowe

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  21 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Rzucił korporację, założył start-up, wrócił do niej z płaczem

  Popularnością cieszą się wciąż kolejne historie przedstawiające osoby, które rzuciły pracę w korporacji, założyły własny start-up i osiągnęły sukces. Statystycznie jest to jednak dość niewielki odsetek – reszta kończy na skraju depresji i wraca z podwiniętym ogonem do pracodawcy, by zacząć spłacać długi.

  Modernizacja gospodarstw rolnych - można składać wnioski

  Wnioski o wsparcie modernizacji gospodarstw rolnych będzie można składać do 19 sierpnia - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi m.in. o rozwój produkcji prosiąt, mleka krowiego, bydła mięsnego i nawadniania w gospodarstwie.

  Zwolnienie ze składek ZUS - wnioski do 30 czerwca br.

  Do 30 czerwca tego roku można składać wnioski o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy 9.0. - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kto może złożyć wniosek?

  Jak pandemia wpłynęła na lukę płatniczą w firmach? [BADANIE]

  Paradoksalnie pandemia ma także pozytywny wpływ na przedsiębiorców, którzy zwiększyli swoją świadomość na temat konsekwencji opóźnionych płatności. Widmo zbliżającej się recesji zmotywowało ich, by zająć się nieco bardziej aktywnie problemem zatorów płatniczych.

  Ile pieniędzy trafia do budżetu państwa z branży hazardowej?

  Rynek hazardowy tylko w 2020 roku odprowadził do budżetu z tytułu podatku od gier i dopłat na fundusze celowe ok. 3,5 mld złotych. Czy Państwo jednak w pełni wykorzystuje potencjał polskiej branży?

  Którzy pracodawcy wybiorą hybrydowy model pracy?

  Czynniki, które sprzyjają szybszemu przejściu na system hybrydowy w firmach, to między innymi długość stosowanych standardowo na polskim rynku umów najmu oraz pewien zakres elastyczności, który zaczął być powoli wdrażany w niektórych firmach jeszcze przed pandemią.

  Czym jest project management w firmie?

  Project management to pole działania i odpowiedzialności wielu osób w tym sponsora, kierownika projektu oraz uczestników projektu - mówi Włodzimierz Makowski.

  Jak chronić poufne informacje firmy, dla której pracujemy?

  W ostatnich miesiącach liczba ataków cyberprzestępczych drastycznie wzrosła. Prawie 80% firm twierdzi, że głównym powodem takiej sytuacji jest praca zdalna. Pracownicy są zmęczeni pandemią i mniej uważni, a do tego często łączą się z firmowymi systemami z domowych, słabo zabezpieczonych urządzeń, przez co otwierają hakerom furtkę do poufnych danych organizacji. Jak bronić się przed takimi atakami?

  Radosław Gawlik (EKO-UNIA): Politycy są uwięzieni w mentalnej twierdzy Turów [PODCAST]

  Sprawa Turowa to konsekwencja nieudolnego podejścia polskiego rządu do sprawiedliwej transformacji energetycznej - mówi Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Jak COVID-19 przyspieszył digitalizację MŚP

  Technologią, której znaczenie w mikro, małych i średnich firmach w perspektywie najbliższych 5 lat najbardziej wzrośnie, jest sztuczna inteligencja. Dziś korzysta z niej 15% MŚP, za 5 lat planuje ponad połowa.

  Czy niezależny przedsiębiorca może wygrać konkurencję z dyskontem?

  Niezależny sklep kontra dyskonty. Jakie działania może podejmować przedsiębiorca, aby utrzymać i wzmocnić swoją pozycję na rynku? Czy w walce z dyskontami zawsze jest skazany na porażkę?

  Wynajem mieszkania - preferencje najemców

  Wynajem mieszkania - preferencje najemców. Najważniejsze dla najemców są wysokość czynszu oraz standard lokalu. Tak wynika z analizy firmy doradczej Cushman & Wakefield dot. wyników ankiety przeprowadzonej przez firmę badawczą SW Research na reprezentatywnej próbie mieszkańców największych polskich miast.

  Czyste powietrze 3.0 w 2022 roku - czy będzie prefinansowanie dla najuboższych?

  Czyste powietrze 3.0. Osoby mniej zamożne powinny dostać możliwość prefinansowania termomodernizacji domów w "Czystym powietrzu" - uważa wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że nowy komponent programu, dedykowany właśnie do takich osób miałby ruszyć w 2022 roku.

  Polacy z rachunków terminowych przerzucają się na nieruchomości

  Inwestycje w nieruchomości. W kwietniu br. Polacy na rachunkach terminowych w bankach posiadali 182 mld zł, to o 107 mld zł mniej niż w marcu 2020 r. - informuje Metrohouse. Dodano, że duża część z tych środków została ulokowana na rynku nieruchomości.

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca. W dniu 21 czerwca przypada Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaprasza w tym roku firmy i przedsiębiorców, w tym szczególności z sektora MŚP, na specjalnie zorganizowane wydarzenia. Potrwają one do 25 czerwca 2021 r. Podczas organizowanych w tym celu spotkań, telekonferencji, webinariów i podcastów MRPiT chce wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa praktyczną wiedzą, doświadczeniem i kontaktami na rzecz rozwoju ich działalności biznesowej tak w kraju, jak i na rynkach Unii Europejskiej, a także pozaunijnych.

  Które firmy stać na sztuczną inteligencję?

  Sztuczna inteligencja odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Chociaż średnie i małe firmy nie mają embarga na technologie wykorzystujące SI, praktyka pokazuje, że istnieje wewnętrzny opór. Dlaczego tak się dzieje?

  Firma w Czechach. Przedsiębiorcy pomału odpuszczają

  Nawet o kilkaset procent wzrosła w ostatnich tygodniach liczba pytań kierowanych do firm pomagających prowadzić firmę w Czechach. Ale jak podkreślają eksperci, nie każdy biznes można przenieść do Czech czy na Słowację. Wyjaśniamy dlaczego.

  Handel hurtowy i detaliczny szuka pracowników

  Przedsiębiorcy z sektora handlu detalicznego i hurtowego w najbliższych trzech miesiącach mają zamiar dość intensywnie rozbudowywać swoje zespoły. Kogo głównie poszukują pracodawcy?

  Tokenizacja - słowo klucz w nowoczesnym biznesie. Co można stokenizować?

  Tokenizacja to termin zdobywający ostatnimi czasy olbrzymią popularność, w szczególności w środowiskach biznesowych. Przedsiębiorcy zaczynają żywiej interesować się możliwościami, jakie oferuje ta oparta na technologii blockchain forma cyfryzacji. Pytanie tylko, cyfryzacji… czego? Jak działa blockchain? Czym jest tokenizacja? Co to jest token? Jakie są rodzaje tokenów? Co można stokenizować? Jak przeprowadzić cyfryzację biznesu poprzez tokenizację? Wyjaśniają eksperci z Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Odejście od chowu klatkowego jest niemożliwe

  Resort rolnictwa przygląda się działaniom KE ws. chowu klatkowego. Tymczasem branża stoi na stanowisku, że rezygnacja z chowu klatkowego nie jest możliwa.

  Przedsiębiorcy częściej źle oceniają jakość pracy zdalnej

  Po upływie kilkunastu miesięcy model pracy zdalnej przynosi gorsze efekty zdaniem co trzeciego pracodawcy. Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i mikrofirm.

  Działalność gospodarcza a status osoby bezrobotnej

  Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej?

  Dariusz Bliźniak: dlaczego drzewa i zieleń stają się kapitałem?

  Ślad węglowy to jedno z największych wyzwań XXI wieku, które nie pozostaje obojętne zarówno pojedynczym obywatelom, jak i całym rządom poszczególnych państw - mówi Dariusz Bliźniak.

  PR w firmie. Czym jest pozycjonowanie eksperckie?

  Pozycjonowanie eksperckie - na czym polega ten rodzaj prowadzenia dialogu z publicznością (a docelowo – przyszłymi klientami)? Jakie narzędzia są niezbędne w skutecznym pozycjonowaniu eksperckim?