reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wzrasta liczba przestępstw gospodarczych

Wzrasta liczba przestępstw gospodarczych

Według tegorocznego światowego badania „Global Economic Crime Survey” 30 proc. polskich przedsiębiorstw padło w ciągu ostatniego roku ofiarą co najmniej jednego
przestępstwa gospodarczego, co prowadzi do wniosku, że w czasach kryzysu przestępczość stanowi istotne zagrożenie dla biznesu.

W piątej edycji Światowego badania przestępczości gospodarczej „Global Economic Crime Survey”, która została przeprowadzona przez PricewaterhouseCoopers w okresie lipiec – listopad br. wzięli udział prezesi i członkowie wyższej kadry zarządzającej. 3,037 tys. respondentów z 55 krajów wypełniło internetowy kwestionariusz. Uczestnicy zostali poproszeni o odpowiedź na pytania dotyczące ich spółki oraz kraju, w którym się znajdują.

Autorzy badania podają, że wzrost liczby przypadków oszustw jest faktem, mimo że przestępczość gospodarcza w Polsce na przestrzeni ostatniego roku nie była tak nasilona jak w Europie Środkowo-Wschodniej. Ten region najbardziej ucierpiał na kryzysie, gdzie ponad 33 proc. przedsiębiorstw uczestniczących w badaniu odnotowało przypadki popełnienia przestępstw.

Zwiększenie liczby przestępstw gospodarczych zgłaszanych przez polskie firmy jest m.in. skutkiem załamania gospodarczego, stale rosnącej świadomości problematyki oszustw, a w konsekwencji powszechnego wprowadzania mechanizmów kontrolnych zwiększających ich wykrywalność i pogarszania się wyników finansowych przedsiębiorstw, co prowadzi do uszczelniania mechanizmów kontroli.

Oprócz wzrostu przestępczości gospodarczej polscy respondenci zwracali uwagę na zatrważająca skalę problemu. 42 proc. przedsiębiorstw, które padły ofiarami tego zjawiska podało, że przypadków oszustwa w ciągu ostatnich 12 miesięcy było ponad 11.

Autorzy badania „Global Economic Crime Survey” zaznaczają, że podobny trend można zaobserwować na całym świecie, gdzie jednak odsetek przedsiębiorstw mających do czynienia z tak wieloma przypadkami przestępstw był niższy.

PricewaterhouseCoopers/IN

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama