Fuzja na rynku paliwowym
REKLAMA
REKLAMA
Jak wyjaśnia MSP, celem przeniesienia udziałów Skarbu Państwa w OLPP do PERN jest konsolidacja kluczowych przedsiębiorstw logistycznych w branży paliw płynnych. Zawarcie porozumienia w tej sprawie oznacza utworzenie Grupy Kapitałowej PERN „Przyjaźń” SA, która nie będzie odbiegać wielkością od podobnych grup kapitałowych istniejących w Europie w branży paliw płynnych.
REKLAMA
REKLAMA
Ponadto – zdaniem resortu – utworzenie silnej grupy kapitałowej przyczyni się do zwiększenia wiarygodności uczestniczących w niej firm na rynku oraz do obniżenia kosztów funkcjonowania samych spółek. Dodatkowo ułatwi to planowane na przyszłość ich połączenie korporacyjne. Połączenie obydwu przedsiębiorstw w grupie kapitałowej jest też korzystne dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.
PERN "Przyjaźń" SA eksploatuje sieć rurociągów służących do transportu ropy naftowej i paliw płynnych. Spółka świadczy także usługi magazynowania ropy naftowej oraz jej transportu dla dwóch największych polskich producentów paliw: PKN ORLEN SA oraz Grupy LOTOS SA. PERN dostarcza też ropę naftową do dwóch niemieckich rafinerii - w Schwedt i w Spergau.
Z kolei Operator Logistyczny Paliw Płynnych sp. z o.o. jest największą na polskim rynku firmą oferującą usługi magazynowania zapasów i rezerw produktów ropopochodnych, a także obsługi logistycznej bieżącej konsumpcji paliw. OLPP posiada 22 bazy paliw, w których przechowywana jest benzyna, olej napędowy, lekki olej opałowy oraz paliwo lotnicze. Ich łączna pojemność to 1,8 mln metrów sześciennych.
MSP/IN
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA