ZUS: wypłata świadczeń jest niezagrożona
REKLAMA
Wydatki Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na świadczenia w 2009 roku mogą być wyższe od planowanych, na co wskazują wyniki finansowe funduszu po trzech kwartałach br.
REKLAMA
- Jednak nie grozi mu utrata płynności finansowej – zaznacza Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy ZUS.
REKLAMA
W okresie od stycznia do końca września br. wydatki FUS ukształtowały się na poziomie 110,4 mld zł, tj. 77,1 proc. planu i wzrosły w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego o 12,8 proc. Na wzrost wydatków w zakresie emerytur i rent (łącznie z dodatkami) wpływ miały m.in.:
• waloryzacja świadczeń wskaźnikiem 106,1 proc. przy zakładanym w planie 105,7 proc.,
• wyższa liczba wcześniejszych emerytur wypłacanych mężczyznom, którzy ukończyli 60 lat do 31 grudnia 2008 r. (we wrześniu 2009 r. pobierało te świadczenia 185,9 tys. osób przy planowanej przeciętnej w roku 103,7 tys.)
• umożliwienie z dniem 8 stycznia 2009 r. pobierania emerytury osobom kontynuującym zatrudnienie u pracodawcy na rzecz którego wykonywano pracę bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury.
• wzrost wysokości wypłacanych zasiłków i świadczeń będący konsekwencją obniżenia stopy składki rentowej oraz uwzględniania, w wyniku realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 czerwca 2008 r., w ich podstawie wymiaru wszystkich składników wynagrodzenia, od których opłacana jest składka na ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe.
Część zwiększonych wydatków ma charakter długoterminowej "inwestycji społecznej" i obejmuje m.in.
• zwiększenie kwoty zasiłków macierzyńskich i opiekuńczych, wynikającej wprost ze wzrostu liczby urodzeń (w następstwie utrzymującej się tendencji wzrostu współczynników dzietności i płodności),
• przyznanie prawa do zasiłku chorobowego ubezpieczonym, którzy ukończyli 50 lat do dnia 31 grudnia 2008 r. poczynając od 15 dnia niezdolności do pracy w ciągu roku kalendarzowego - jako wynik realizacji programu "50+" polegającego na aktywizacji zatrudnienia osób w tym wieku.
Jednocześnie szacuje się, że przychody FUS (wpływy) w 2009 roku, przy wykorzystaniu dotacji z budżetu państwa w kwocie wynikającej z zapisów ustawy budżetowej na ten rok, ukształtują się na poziomie niższym niż planowano o 2,7 mld zł.
Bezpośrednią przyczyną niższych wpływów do Funduszu jest wyraźne spowolnienie tendencji wzrostowych w gospodarce narodowej. W stosunku do planu na 2009 r. o 1,9 proc. mniejsze jest tempo wzrostu wynagrodzeń, a zatrudnienie zmniejszyło się o 3,1 proc.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że zwiększone wydatki Funduszu Ubezpieczeń Społecznych są finansowane z wpływów ze składek ubezpieczeniowych, a także z dotacji z budżetu państwa oraz z kredytów bankowych. W związku z tym nie ma żadnego zagrożenia dla wypłaty świadczeń w należnej wysokości dla wszystkich osób uprawnionych do takiej wypłaty.
ZUS/IN
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.