Pracodawcy przeciwko osobnemu rejestrowi zatrudnionych w szczególnych warunkach
REKLAMA
REKLAMA
PKPP Lewiatan podaje, że zgodnie z założeniami projektodawcy rejestr ten miałby być tworzony od 1 stycznia 2010 roku, a zawarte w nim dane powinny stanowić jedyną podstawę do określania stażu pracy w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze. Do rejestru miałyby być jednak wpisywane nie tylko bieżące okresy zatrudnienia, ale również wcześniejsze okresy pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
REKLAMA
REKLAMA
W ocenie konfederacji proponowane w ustawie rozwiązanie budzi szereg wątpliwości zarówno merytorycznych, jak i technicznych. Jego konsekwencją będzie natomiast nałożenie na pracodawców zatrudniających pracowników w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze dodatkowych, kosztownych obowiązków związanych z przekazywaniem do ZUS dokumentów osobowych pracowników.
Projekt nie precyzuje m.in. przy tym kręgu podmiotowego osób, których wpis miałby dotyczyć. Nie wskazuje bowiem, czy wpis do rejestru dotyczyć ma jedynie osób urodzonych po 1948 roku, czy też tych urodzonych przed 1949 rokiem.
Ponadto projekt nie określa, czy wpisowi podlegać mają ubezpieczeni, którzy pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wykonują obecnie, czy także i tacy, którzy tego rodzaju pracę wykonywali wcześniej przez krótki okres czasu, a obecnie podlegają ubezpieczeniu z innego tytułu i wiadomo, że nie nabędą prawa do emerytury w obniżonym wieku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.