REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak płacimy na zagranicznych wakacjach? Porady dla bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo finansowe na zagranicznych wakacjach
Bezpieczeństwo finansowe na zagranicznych wakacjach
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak na zagranicznych wyjazdach płacili Polacy, którzy urlop spędzili poza krajem? Jak zadbać o swoje finansowe bezpieczeństwo?

Jak płacimy na zagranicznych wakacjach? Znaczna część tylko gotówką 

Z najnowszego badania wynika, że podczas swojego ostatniego urlopu poza krajem 40% osób płaciło wyłącznie fizycznym pieniądzem. Na bezgotówkowe transakcje zdecydowało się 14% respondentów, a z obu metod korzystało 46% osób. Co ciekawe, najmłodsi respondenci również woleli mieć przy sobie gotówkę. 

REKLAMA

REKLAMA

Urlopowicze planujący zagraniczny wyjazd (16%) najczęściej wybierają Europę (90%). Z bardziej egzotycznych kierunków stawiamy na: Azję (8%), Amerykę Północną (5%), Afrykę (4%) oraz Amerykę Południową (3%) – wynika z badania Opinia24.

Chcąc się zabezpieczyć, na każdą ewentualność Polacy najczęściej zabierali ze sobą zarówno kartę, jak i gotówkę – dotyczy to wszystkich grup wiekowych. Co ciekawe, z obu metod płatności najliczniej – w 65% – korzystały osoby najmłodsze, w przedziale 18-24 lata. Następnie osoby w wieku 45-54 lata (55%), 35-44 lata (52%), 25-34 lata (44%), 55-64 (31%) oraz 65+ (27%). 

Płatności gotówkowe nie wynikają jedynie z wieku, ale również z preferencji samego płacącego. Najczęściej gotówką płaciły osoby w wieku 55-64 (55%) oraz 65+ (46%). Na trzecim miejscu znalazły się osoby w wieku 25-34 lata (42%). Natomiast najmłodsza grupa jest najbardziej podzielona. W tym przypadku mamy zwolenników płatności bezgotówkowych (19%), i prawie tak samo liczną grupę fizycznego pieniądza (16%). 

Zagraniczne bankomaty mogą słono kosztować

Podczas zagranicznych podróży, obok niezapomnianych przeżyć i widoków, bezpieczeństwo naszych finansów powinno być na szczycie listy naszych priorytetów. Dlatego warto pamiętać, aby zadbać o odpowiednią ilość gotówki jeszcze przed wyjazdem, by uniknąć nieprzewidzianych opłat korzystając z bankomatów na miejscu – wskazuje Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex. Cieszy nas, że świadomość tej prostej zasady rośnie wśród polskich urlopowiczów, którzy coraz częściej decydują się na kombinację gotówki i karty podczas dokonywania płatności na wakacjach – dodaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na zagranicznych wakacjach? 

Podczas urlopu poza krajem warto pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam zadbać o bezpieczeństwo naszych finansów. Tym bardziej, że kwoty, które chcemy wydać podczas wyjazdu wcale nie są małe. Kilka prostych rad:

1.            Podział pieniędzy. Nigdy nie trzymaj wszystkich pieniędzy w jednym miejscu. Podziel je na co najmniej dwie grupy i przechowuj w różnych miejscach, np. w sejfie hotelowym i przy sobie.

REKLAMA

2.            Karty kredytowe/debetowe. Jeśli korzystasz z kart, miej przy sobie tylko te, których naprawdę potrzebujesz. Przed wyjazdem sprawdź, czy Twoja karta jest akceptowana w danym kraju. Pamiętaj też, by regularnie sprawdzać swoje wyciągi bankowe pod kątem nieautoryzowanych transakcji.

3.            Gotówka. Zawsze dobrze jest mieć trochę lokalnej waluty na wypadek awarii terminalu czy innych sytuacji, w których płatność kartą będzie niemożliwa i może wpędzić nas w kłopoty.

4.            Bankomaty. Jeżeli już musisz, korzystaj z bankomatów w wiarygodnych lokalizacjach, takich jak banki lub duże centra handlowe. Unikaj korzystania z bankomatów na ulicach, szczególnie nocą.

5.            Lokalne zwyczaje i przepisy. Zapoznaj się z lokalnymi zwyczajami i przepisami dotyczącymi przewożenia i wymiany pieniędzy. Jeśli musisz wymienić pieniądze, rób to w kantorach lub bankach.

Pamiętając o tych zasadach, możesz podróżować z większym spokojem i skoncentrować się na cieszeniu każdą chwilą swojej zagranicznej przygody.

Źródło: Tavex 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA