Jak płacimy na zagranicznych wakacjach? Porady dla bezpieczeństwa
REKLAMA
REKLAMA
Jak płacimy na zagranicznych wakacjach? Znaczna część tylko gotówką
Z najnowszego badania wynika, że podczas swojego ostatniego urlopu poza krajem 40% osób płaciło wyłącznie fizycznym pieniądzem. Na bezgotówkowe transakcje zdecydowało się 14% respondentów, a z obu metod korzystało 46% osób. Co ciekawe, najmłodsi respondenci również woleli mieć przy sobie gotówkę.
REKLAMA
REKLAMA
Urlopowicze planujący zagraniczny wyjazd (16%) najczęściej wybierają Europę (90%). Z bardziej egzotycznych kierunków stawiamy na: Azję (8%), Amerykę Północną (5%), Afrykę (4%) oraz Amerykę Południową (3%) – wynika z badania Opinia24.
Chcąc się zabezpieczyć, na każdą ewentualność Polacy najczęściej zabierali ze sobą zarówno kartę, jak i gotówkę – dotyczy to wszystkich grup wiekowych. Co ciekawe, z obu metod płatności najliczniej – w 65% – korzystały osoby najmłodsze, w przedziale 18-24 lata. Następnie osoby w wieku 45-54 lata (55%), 35-44 lata (52%), 25-34 lata (44%), 55-64 (31%) oraz 65+ (27%).
Płatności gotówkowe nie wynikają jedynie z wieku, ale również z preferencji samego płacącego. Najczęściej gotówką płaciły osoby w wieku 55-64 (55%) oraz 65+ (46%). Na trzecim miejscu znalazły się osoby w wieku 25-34 lata (42%). Natomiast najmłodsza grupa jest najbardziej podzielona. W tym przypadku mamy zwolenników płatności bezgotówkowych (19%), i prawie tak samo liczną grupę fizycznego pieniądza (16%).
Zagraniczne bankomaty mogą słono kosztować
Podczas zagranicznych podróży, obok niezapomnianych przeżyć i widoków, bezpieczeństwo naszych finansów powinno być na szczycie listy naszych priorytetów. Dlatego warto pamiętać, aby zadbać o odpowiednią ilość gotówki jeszcze przed wyjazdem, by uniknąć nieprzewidzianych opłat korzystając z bankomatów na miejscu – wskazuje Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex. Cieszy nas, że świadomość tej prostej zasady rośnie wśród polskich urlopowiczów, którzy coraz częściej decydują się na kombinację gotówki i karty podczas dokonywania płatności na wakacjach – dodaje.
Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na zagranicznych wakacjach?
Podczas urlopu poza krajem warto pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam zadbać o bezpieczeństwo naszych finansów. Tym bardziej, że kwoty, które chcemy wydać podczas wyjazdu wcale nie są małe. Kilka prostych rad:
1. Podział pieniędzy. Nigdy nie trzymaj wszystkich pieniędzy w jednym miejscu. Podziel je na co najmniej dwie grupy i przechowuj w różnych miejscach, np. w sejfie hotelowym i przy sobie.
REKLAMA
2. Karty kredytowe/debetowe. Jeśli korzystasz z kart, miej przy sobie tylko te, których naprawdę potrzebujesz. Przed wyjazdem sprawdź, czy Twoja karta jest akceptowana w danym kraju. Pamiętaj też, by regularnie sprawdzać swoje wyciągi bankowe pod kątem nieautoryzowanych transakcji.
3. Gotówka. Zawsze dobrze jest mieć trochę lokalnej waluty na wypadek awarii terminalu czy innych sytuacji, w których płatność kartą będzie niemożliwa i może wpędzić nas w kłopoty.
4. Bankomaty. Jeżeli już musisz, korzystaj z bankomatów w wiarygodnych lokalizacjach, takich jak banki lub duże centra handlowe. Unikaj korzystania z bankomatów na ulicach, szczególnie nocą.
5. Lokalne zwyczaje i przepisy. Zapoznaj się z lokalnymi zwyczajami i przepisami dotyczącymi przewożenia i wymiany pieniędzy. Jeśli musisz wymienić pieniądze, rób to w kantorach lub bankach.
Pamiętając o tych zasadach, możesz podróżować z większym spokojem i skoncentrować się na cieszeniu każdą chwilą swojej zagranicznej przygody.
Źródło: Tavex
REKLAMA
REKLAMA