REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak płacimy na zagranicznych wakacjach? Porady dla bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo finansowe na zagranicznych wakacjach
Bezpieczeństwo finansowe na zagranicznych wakacjach
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak na zagranicznych wyjazdach płacili Polacy, którzy urlop spędzili poza krajem? Jak zadbać o swoje finansowe bezpieczeństwo?

Jak płacimy na zagranicznych wakacjach? Znaczna część tylko gotówką 

Z najnowszego badania wynika, że podczas swojego ostatniego urlopu poza krajem 40% osób płaciło wyłącznie fizycznym pieniądzem. Na bezgotówkowe transakcje zdecydowało się 14% respondentów, a z obu metod korzystało 46% osób. Co ciekawe, najmłodsi respondenci również woleli mieć przy sobie gotówkę. 

REKLAMA

REKLAMA

Urlopowicze planujący zagraniczny wyjazd (16%) najczęściej wybierają Europę (90%). Z bardziej egzotycznych kierunków stawiamy na: Azję (8%), Amerykę Północną (5%), Afrykę (4%) oraz Amerykę Południową (3%) – wynika z badania Opinia24.

Chcąc się zabezpieczyć, na każdą ewentualność Polacy najczęściej zabierali ze sobą zarówno kartę, jak i gotówkę – dotyczy to wszystkich grup wiekowych. Co ciekawe, z obu metod płatności najliczniej – w 65% – korzystały osoby najmłodsze, w przedziale 18-24 lata. Następnie osoby w wieku 45-54 lata (55%), 35-44 lata (52%), 25-34 lata (44%), 55-64 (31%) oraz 65+ (27%). 

Płatności gotówkowe nie wynikają jedynie z wieku, ale również z preferencji samego płacącego. Najczęściej gotówką płaciły osoby w wieku 55-64 (55%) oraz 65+ (46%). Na trzecim miejscu znalazły się osoby w wieku 25-34 lata (42%). Natomiast najmłodsza grupa jest najbardziej podzielona. W tym przypadku mamy zwolenników płatności bezgotówkowych (19%), i prawie tak samo liczną grupę fizycznego pieniądza (16%). 

Zagraniczne bankomaty mogą słono kosztować

Podczas zagranicznych podróży, obok niezapomnianych przeżyć i widoków, bezpieczeństwo naszych finansów powinno być na szczycie listy naszych priorytetów. Dlatego warto pamiętać, aby zadbać o odpowiednią ilość gotówki jeszcze przed wyjazdem, by uniknąć nieprzewidzianych opłat korzystając z bankomatów na miejscu – wskazuje Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex. Cieszy nas, że świadomość tej prostej zasady rośnie wśród polskich urlopowiczów, którzy coraz częściej decydują się na kombinację gotówki i karty podczas dokonywania płatności na wakacjach – dodaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na zagranicznych wakacjach? 

Podczas urlopu poza krajem warto pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam zadbać o bezpieczeństwo naszych finansów. Tym bardziej, że kwoty, które chcemy wydać podczas wyjazdu wcale nie są małe. Kilka prostych rad:

1.            Podział pieniędzy. Nigdy nie trzymaj wszystkich pieniędzy w jednym miejscu. Podziel je na co najmniej dwie grupy i przechowuj w różnych miejscach, np. w sejfie hotelowym i przy sobie.

REKLAMA

2.            Karty kredytowe/debetowe. Jeśli korzystasz z kart, miej przy sobie tylko te, których naprawdę potrzebujesz. Przed wyjazdem sprawdź, czy Twoja karta jest akceptowana w danym kraju. Pamiętaj też, by regularnie sprawdzać swoje wyciągi bankowe pod kątem nieautoryzowanych transakcji.

3.            Gotówka. Zawsze dobrze jest mieć trochę lokalnej waluty na wypadek awarii terminalu czy innych sytuacji, w których płatność kartą będzie niemożliwa i może wpędzić nas w kłopoty.

4.            Bankomaty. Jeżeli już musisz, korzystaj z bankomatów w wiarygodnych lokalizacjach, takich jak banki lub duże centra handlowe. Unikaj korzystania z bankomatów na ulicach, szczególnie nocą.

5.            Lokalne zwyczaje i przepisy. Zapoznaj się z lokalnymi zwyczajami i przepisami dotyczącymi przewożenia i wymiany pieniędzy. Jeśli musisz wymienić pieniądze, rób to w kantorach lub bankach.

Pamiętając o tych zasadach, możesz podróżować z większym spokojem i skoncentrować się na cieszeniu każdą chwilą swojej zagranicznej przygody.

Źródło: Tavex 

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA