REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Marnotrawstwo materiałów przy pakowaniu – czy można uniknąć?

Jak płacimy za transport niczego
Jak płacimy za transport niczego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ponad 40 milionów m3 powietrza trafia do polskich konsumentów wraz z ich zamówionymi produktami. Nadmierne pakowanie i zbędne wypełniacze kładą się cieniem na każdym aspekcie działalności firmy. W Polsce mamy do czynienia ze zjawiskiem air-commerce.

Air-commerce – zbędne straty materiałowe

REKLAMA

Polacy lubią kupować w sieci. Według raportu E-commerce 2022 w Polsce robi to aż 77% internautów. Co istotne, ważne są dla nich działania ekologiczne marek. Niecała połowa badanych (46%) wskazała, że wpływ formy dostawy zakupów na środowisko ma dla nich duże znaczenie. Najistotniejsze dla respondentów okazało się wykorzystanie opakowań ekologicznych lub wielorazowego użytku. Jednak niewiele osób wie, że nie samo opakowanie czyni firmę ekologiczną. Należy również przyjrzeć się sposobie pakowania i wysyłki przesyłki.

REKLAMA

Warto wiedzieć, że oprócz zamówionych produktów, dostarczanych jest ponad 40 milionów m3 powietrza. To tak jakby Polacy zapłacili za wysłanie powietrza zgromadzonego w 13,5 tysiącach basenów olimpijskich. Jest to najczęściej wynikiem wykorzystania zbyt dużego opakowania

E-commerce: konieczność analizy sposobu pakowania  

Temat plastiku i ogromnej ilości śmieci wydaje się nadbierać rozpędu. Jeżeli branża e-commerce chce nadążać za zmianami oraz trendami, to powinna przyjrzeć się opakowaniom – i nie jest tu mowa jedynie o ich wyglądzie. Nadgorliwość w zabezpieczaniu towaru, trend w polskim e-commerce zwany air-commerce, może przynieść odwrotny skutek. Zbyt duże opakowania często sprawia, że kurier przewozi przede wszystkim powietrze i wypełniacze. To z kolei oznacza szkody dla środowiska naturalnego, a tego konsumenci mogą nie wybaczyć – wskazuje Beata Grosicka, Business Development and Client Service Director, GlobalSM. 

Air-commerce jako niechlubny element e-commerce

O air-commerce mówimy, gdy wysyłamy zakupione towary w niewłaściwe dopasowanych opakowaniach. Za obszerne kartony powodują, że poza przedmiotem znajduje się tam także powietrze. Niejednokrotnie zbyt duża przestrzeń w kartonie jest też uzupełniana dodatkowo wypełniaczem, który nie ma nic wspólnego z ekologią. 

Coraz większa świadomość ekologiczna w e-commerce

REKLAMA

Problem „złych” opakowań już od dawna istnieje w przestrzeni publicznej. Ponownie przyjrzał mu się Sejm, który niedawno przyjął nowelizację ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami. Jej celem jest ograniczenie stosowania jednorazowego plastiku i wycofanie niektórych produktów z tworzyw sztucznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W walce z air-commerce istotną rolę odegrać mogą nowe technologie. Innowacyjne systemy, takie jak automatyczne maszyny pakujące, mogą dostosowywać rozmiar i kształt opakowań do konkretnego produktu, co minimalizuje ilość niewykorzystanej przestrzeni. Ponadto, rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji pomagają w optymalizacji procesu pakowania i dystrybucji, przewidując najlepsze rozwiązania opakowaniowe dla każdej przesyłki.

Jednak zmiana musi zachodzić nie tylko na poziomie firm, ale także konsumentów. Edukacja na temat wpływu air-commerce na środowisko jest kluczowa. Konsumentów zachęca się do recyklingu opakowań, a także do wyboru opcji "eko-pakowania", jeśli jest dostępna. Wielu sprzedawców oferuje teraz możliwość "konsolidacji zamówień", co pozwala na zebranie wielu produktów w jednym opakowaniu, zamiast wysyłania ich osobno. 

Handel internetowy dysponuje narzędziami do ograniczenia strat materiałowych 

Mimo że air-commerce stanowi wyzwanie dla sektora e-commerce w Polsce, istnieją liczne strategie, które mogą pomóc w zwalczaniu tego zjawiska. Dzięki połączeniu innowacyjnej technologii, edukacji konsumentów i odpowiednich regulacji, Polska jest w stanie zminimalizować ilość "powietrza" w paczkach i stworzyć bardziej zrównoważony model handlu elektronicznego. To jest nie tylko dobre dla środowiska, ale również dla efektywności operacyjnej i reputacji firmy w oczach coraz bardziej świadomych konsumentów – podsumowuje Anna Olipra.

Źródło: GlobalSM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA