REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bankowość dla niewidomych i słabo widzących

Banki przyjazne dla niewidomych to już standard
Banki przyjazne dla niewidomych to już standard
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W jaki sposób osoby niewidzące podpisują umowy w banku, wybierają pieniądze czy używają aplikacji mobilnych?

Dane GUS – wady wzroku 

Ostatnie oficjalne dane GUS na temat osób z wadami wzroku pochodzą z 2016 r. Wówczas w Polsce żyło 2,8 mln osób dotkniętych uszkodzeniami i chorobami narządu wzroku, w tym około 1 mln osób czytało z dużą trudnością, a 42 tys. deklarowało całkowitą dysfunkcję wzroku. Można przypuszczać, że dzisiaj te statystyki są podobne. Zapewnienie dostępności usług bankowych tej grupie to duże wyzwanie, przed jakim stoją nie tylko instytucje finansowe, lecz także cały ekosystem społeczno-gospodarczy.

REKLAMA

Europejski Aktu o Dostępności

Problem jest na tyle istotny, że temat wzięli na tapet europejscy regulatorzy. UE pracuje nad przepisami Europejskiego Aktu o Dostępności (European Accessibility Act, EAA), które będą pierwszą kompleksową regulacją o dostępności w prawie europejskim. Dyrektywa ma na celu stworzenie jednolitego i nowoczesnego zestawu zasad dostępności produktów i usług, a jej wdrożenie zagwarantuje jasność wymogów dla firm działających na rynku unijnym oraz dostępność dla konsumentów produktów i usług, które zostały uznane za najpotrzebniejsze w codziennym funkcjonowaniu. Przepisy ustawy zaczną obowiązywać od czerwca 2025 roku.

Wzory umów dostępne w alfabecie Braille’a 

Najważniejsza jest przede wszystkim gwarancja transparentności i dostępności dokumentów. Klienci ze szczególnymi potrzebami mogą zamówić wydruki wzorów dokumentów bankowych zapisanych w alfabecie Braille’a. Zostały przygotowane w ten sposób wzory najpopularniejszych dokumentów dotyczących podstawowych produktów (umowę i regulamin konta oraz umowę i regulamin karty kredytowej). Dokumenty te klienci mogą zamawiać w każdej placówce, a także poprzez telefoniczną infolinię banku.

Mówiące bankomaty 

Osoby niewidome lub niedowidzące mogą korzystać ze specjalnych bankomatów wyposażonych w funkcje obsługi osób z niepełnosprawnością wzroku. Maszyny te posiadają moduły audio z gniazdem słuchawkowym, dzięki czemu możliwa jest regulacja głośności. Zainstalowane jest również oprogramowanie do przekazywania komunikatów głosowych. Aby móc korzystać tej funkcji, osoby niewidome powinny mieć przy sobie słuchawki, za pomocą których usłyszą komunikaty głosowe w trakcie dokonywania transakcji. Ta forma automatycznie powoduje zablokowanie ekranów wyświetlanych przy standardowych transakcjach, co poprawia bezpieczeństwo klientów. Niektóre z urządzeń mogą być też wyposażone w napisy w alfabecie Braille’a, które są umieszczone na klawiszach funkcyjnych, przy czytniku, drukarce potwierdzeń i w miejscu odbioru gotówki. Dostawcy bankomatów dokładają wszelkich starań, aby ich maszyny były nowoczesne, w pełni dostępne bez ograniczeń dla wszystkich, a zatem także do potrzeb osób niedowidzących oraz niewidomych. W Polsce powstała specjalna inicjatywa mająca na celu ułatwienie klientom z niepełnosprawnością wzroku wyszukanie bankomatów obsługujących niewidomych – jest to projekt realizowany przez Związek Banków Polskich o nazwie „Dostępny Bankomat”. W ramach programu na specjalnej stronie udostępniono wyszukiwarkę ATM w Polsce z dostępnymi udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami.

Maksymalna dostępność usług elektronicznych 

Klienci, którzy mają problem ze wzrokiem mogą wybrać wersję kontrastową, co przekłada się na polepszenie widoczności elementów w serwisie. Aplikacja mobilna CA24 Mobile jest w zdecydowanej większości zgodna ze standardem WCAG 2.0.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autor: Anna Filipowicz, ekspert banku Credit Agricole

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA