REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak inwestować bez nadmiernego ryzyka? Kilka prostych porad

Inwestowanie - jaką opcję wybrać?
Inwestowanie - jaką opcję wybrać?
John Guillemin

REKLAMA

REKLAMA

Masz wolne środki finansowe lub jesteś w stanie regularnie odkładać część swoich dochodów? Zastanawiasz się, jak pomnożyć pieniądze? Możliwości jest wiele. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą inwestycję o adekwatnym stosunku zysku do ryzyka. 
rozwiń >

Sprecyzowanie celów inwestycyjnych 

Zanim przejdziemy do produktów finansowych, zacznijmy od omówienia najważniejszej kwestii - jak wybrać sposób pomnażania pieniędzy dostosowany do charakteru inwestora. Na początku trzeba ustalić, czego oczekujesz od swoich inwestycji i dopiero wtedy dostosować odpowiedni instrument. Nie warto poprzestawać tylko na sprawdzaniu, ile dana inwestycja może zarobić. Zanim podejmiesz decyzję, gdzie zainwestować, odpowiedz sobie na poniższe pytania:

REKLAMA

1.            Jaki jest Twój horyzont inwestycyjny? (kiedy będziesz potrzebować pieniędzy)

2.            Jakiej płynności wymagasz? (jak szybko chcesz mieć dostępne pieniądze)

3.            Jaki poziom ryzyka będziesz w stanie zaakceptować? (przemyśl, czy uporasz się ze spadkami wartości od kilku do nawet kilkudziesięciu procent, czy wolisz konserwatywną ścieżkę, która zwykle wiąże się z niższym zyskiem)

Różnica między oszczędzaniem a inwestowaniem

W Polsce dostępna jest szeroka gama produktów oszczędnościowych i inwestycyjnych, ale żeby dokonać właściwego wyboru, warto zrozumieć, na czym właściwie polega różnica między oszczędzaniem a inwestowaniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Oszczędności - ich zaletą jest to, że wartość nominalna pieniądza nie może spaść poniżej wartości zainwestowanej kwoty. W przypadku produktów takich jak konta oszczędnościowe i lokaty stałe, zdeponowana kwota również nieznacznie zwiększy swoją wartość poprzez odsetki. Wysokość oprocentowania jest zależna od sytuacji rynkowej i jest zazwyczaj bardzo niska, mniej więcej do 0,5% rocznie. W czasach wysokiej inflacji i wysokich stóp procentowych może to być około 4-6% rocznie, ale niestety przy inflacji powyżej 10% nie można tego uznać za wygraną.

Inwestowanie - w przypadku inwestowania wartość nominalna lokaty ulega wahaniom. Inwestor pomnaża swoje pieniądze w znacznie szybszym tempie niż w przypadku produktów oszczędnościowych (oczywiście pod warunkiem, że inwestuje w renomowane i sprawdzone aktywa). Na przykład wzrost wartości inwestycji w 500 największych amerykańskich spółkach wyniósł średnio 9,57% rocznie w ciągu ostatnich 40 lat. Z drugiej strony wyższy wzrost wiąże się z wyższym ryzykiem właśnie w postaci zmienności i faktu, że inwestycja może w pewnym momencie być warta mniej niż to, co pierwotnie zostało zainwestowane. Dlatego warto inwestować regularnie i przez dłuższy czas – w ten sposób można w pełni wykorzystać magię odsetek składanych. Gdzie inwestować?

Dobrowolne produkty emerytalne III filaru

REKLAMA

W skład trzeciego, dobrowolnego filaru emerytalnego wchodzą Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) oraz Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Powstały z myślą o gromadzeniu i pomnażaniu kapitału na czas emerytury. Mogą być inwestycją, ubezpieczeniem czy zwykłym kontem bankowym, w zależności od tego, jaka instytucja finansowa je oferuje.  Konta są oprocentowanie podobnie jak zwykłe konta oszczędnościowe, więc zysk nie będzie satysfakcjonujący. Wyższy zwrot umożliwiają natomiast inwestycje w dostępne instrumenty finansowe, ale jak każda inwestycja są obarczone również ryzykiem straty. 

Głównym atutem IKE i IKZE jest możliwość korzystania z ulg podatkowych. Wadą jest odgórnie narzucony limit rocznych wpłat, który uniemożliwia zainwestowanie większych kwot. Ponadto wypłata z zachowaniem korzyści podatkowych jest możliwa dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego (60 lat w przypadku IKE lub 65 w przypadku IKZE).

Obligacje

Obligacje są nieco bardziej skomplikowanym instrumentem inwestycyjnym. Mogą być skarbowe lub korporacyjne. Są ogólnie uważane za konserwatywną formę inwestycji, ale ważne jest, aby wiedzieć kim jest emitent, czyli kto wydaje obligacje, a co najważniejsze, jaki jest ich rating kredytowy. Jest to w zasadzie pożyczka dla skarbu państwa czy firmy, o określonym oprocentowaniu, które z punktu widzenia emitenta jest odsetkami. Odsetki mogą być stałe lub zmienne, na przykład w zależności od inflacji.

Akcje

Akcje to coraz popularniejszy instrument inwestycyjny. Polega na zakupie udziałów wybranej spółki, które inwestorzy kupują zazwyczaj na giełdzie poprzez pośrednika, czyli maklera. Akcje charakteryzują się większym ryzykiem związanym ze zmiennością cen instrumentu finansowego, ale też wyższymi zyskami niż te, które oferują np. obligacje czy różne formy oszczędzania. Gdy akcje są przedmiotem obrotu na giełdzie, ich zaletą jest wysoka płynność - praktycznie w każdej chwili można je sprzedać po cenie rynkowej.

Fundusze inwestycyjne

Fundusz inwestycyjny to sposób pomnażania pieniędzy, gdzie pojedyncza osoba inwestuje wspólnie z innymi inwestorami i posiada udział w całym pakiecie danego funduszu, który zawiera "wszystkiego po trochu". Udział konkretnego inwestora zależy od wielkości jego wkładu i ceny jednostki. Fundusz inwestycyjny jest zarządzany przez aktywnego managera, co daje teoretyczną możliwość przebicia średniej rynkowej pod względem rentowności. Prowadzenie funduszu jest jednak kosztowne ze względu na aktywne zarządzanie i dla Ciebie jako inwestora wiąże się z wysokimi opłatami. Co więcej praktyka pokazuje, że większość funduszy nie jest w stanie pokonać rynkowej stopy zwrotu.

ETF

ETF-y, czyli Exchange Traded Funds, to coraz popularniejszy instrument inwestycyjny. Są to "pasywne" fundusze, których zaletą jest dobra dostępność, niskie opłaty i wysoka dywersyfikacja, ponieważ każdy ETF obejmuje dziesiątki, setki lub tysiące różnych aktywów, takich jak akcje, obligacje itp. Wyniki funduszu ETF są zależne od wyników konkretnego rynku, ponieważ skład funduszu jest określony przez indeks bazowy, a aktywa są do niego włączane według jasno określonych zasad. Jest to więc inwestycja bardzo przejrzysta, odporna na emocje i błędy managera zarządzającego funduszem.

Co wybrać?

Jak wielu innych Polaków decydujesz się zainwestować swoje pieniądze w akcje i obligacje? Pamiętaj, że struktura portfela inwestycyjnego powinna być dostosowana do Twoim profilu inwestora odpowiadającego Twoim preferencjom.

Jeśli lubisz regularnie inwestować, czytać analizy rynkowe i poświęcać na to dni wolne od pracy, będziesz czuł się jak ryba w wodzie inwestując na giełdzie w konkretne akcje lub obligacje. Jeśli wolisz inwestować "automatycznie" i niczym się nie przejmować, rozwiązaniem są dedykowane platformy do inwestowania. Dla przykładu Fondee stworzy zdywersyfikowany portfel ETF-ów dostosowany do wybranego poziomu ryzyka, który regularnie rebalansuje. 

Autor: Jan Hlavsa, CEO Fondee

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Firmy wciąż bardziej obawiają się odejścia kontrahenta niż utraty płynności finansowej. Faktury z odroczoną płatnością to już standard

  Zwłaszcza w branży produkcyjnej i transporcie opcja płatności odroczonej od 7 do 30 dni stała się praktyką powszechnie stosowaną. Choć dla firm czekanie na należność wiąże się z ryzykiem i niedogodnościami – same muszą się w tym czasie kredytować – to w 2024 roku nie mają w planach odchodzenia od tej praktyki.

  BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

  BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

  Nie masz w tym miesiącu 1600,32 zł na składki dla ZUS? Nim zbankrutujesz czekając na rządowe wakacje od ZUS, zawieś działalność gospodarczą

  Obiecane przez rząd wakacje od ZUS będą nieprędko, a życie toczy się szybko. Od 5 lutego, z oficjalnego komunikatu ZUS wiadomo, ile trzeba będzie odprowadzić na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne za okres od stycznia do grudnia 2024 r. To już więcej niż przed waloryzacją wynosi minimalna emerytura. Co więc robić gdy kolejny miesiąc czeka się na zapłatę faktury, w kasie firmowej pusto, a ZUS upomina się o składki.
  Na pewno nie czekać na obiecane wakacje od ZUS, ale po prostu zawiesić działalność gospodarczą na ten czas.

  Opłata roczna BDO w 2024 r. W lutym upływa ważny termin

  Przedsiębiorcy wpisani do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) powinni pamiętać o uiszczeniu opłaty rocznej. Jaki jest termin na wniesienie opłaty w 2024 roku?

  REKLAMA

  ESG jako klucz do zrównoważonego biznesu

  W czasach, gdzie zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczna stają się kluczowymi determinantami sukcesu przedsiębiorstw, Beata Drzazga założyciel BetaMed SA i inicjator wielu projektów zarówno w kraju, jak i za granicą, dzieli się swoim doświadczeniem i przemyśleniami na temat wprowadzania zasad ESG (Environmental, Social, and Governance) w praktyce biznesowej.

  Przedsiębiorcy lepiej oceniają koniunkturę więc śmielej kupują samochody. W 2024 r. wróciła niechęć do elektryków

  W 2024 roku zakupem samochodu zainteresowany jest co czwarty przedsiębiorca. To podobnie jak przed dwunastoma miesiącami. Wynik w 2024 r. może być w rzeczywistości jeszcze lepszy, ponieważ 16 proc. ankietowanych nie umiało na etapie badania jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o zamiar zakupu samochodu.

  KAS: uwaga na podrobione, nielegalne środki ochrony roślin

  Rozpoczęła się właśnie VI. edycja kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przestrzegającej przed oszustami oferującymi nielegalne, w tym podrobione, środki ochrony roślin. Kampania prowadzona jest pod hasłem „Kupując podróbki, tracisz wiele razy!". 

  Rejestracja spółek od A do Z. Sprawdź nasz poradnik!

  W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Niektórzy robią to w pojedynkę, inni proponują współpracę znajomym lub prosperującym przedsiębiorcom. W ten sposób powstają spółki, wymagające odpowiedzialnej opieki prawnej i księgowości. Sprawdź, od czego zacząć!

  REKLAMA

  Protesty rolników w całej Europie. Jakie są powody? O co im chodzi?

  Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.

  Pompa ciepła, magazyn energii, fotowoltaika teraz dostępne w leasingu europejskim dla sklepów, punktów usługowych i rolników

  Teraz przedsiębiorcy, małe i średnie firmy produkcyjne, sklepy, salony samochodowe czy rolnicy, mogą ubiegać się o leasing pojazdów elektrycznych, instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz maszyn i urządzeń na atrakcyjnych warunkach. Są nowe środki finansowe pozwalające zwiększyć ofertę – i to na korzystniejszych niż uprzednio warunkach.

  REKLAMA