REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak inwestować bez nadmiernego ryzyka? Kilka prostych porad

Inwestowanie - jaką opcję wybrać?
Inwestowanie - jaką opcję wybrać?
John Guillemin

REKLAMA

REKLAMA

Masz wolne środki finansowe lub jesteś w stanie regularnie odkładać część swoich dochodów? Zastanawiasz się, jak pomnożyć pieniądze? Możliwości jest wiele. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą inwestycję o adekwatnym stosunku zysku do ryzyka. 
rozwiń >

Sprecyzowanie celów inwestycyjnych 

Zanim przejdziemy do produktów finansowych, zacznijmy od omówienia najważniejszej kwestii - jak wybrać sposób pomnażania pieniędzy dostosowany do charakteru inwestora. Na początku trzeba ustalić, czego oczekujesz od swoich inwestycji i dopiero wtedy dostosować odpowiedni instrument. Nie warto poprzestawać tylko na sprawdzaniu, ile dana inwestycja może zarobić. Zanim podejmiesz decyzję, gdzie zainwestować, odpowiedz sobie na poniższe pytania:

REKLAMA

1.            Jaki jest Twój horyzont inwestycyjny? (kiedy będziesz potrzebować pieniędzy)

2.            Jakiej płynności wymagasz? (jak szybko chcesz mieć dostępne pieniądze)

3.            Jaki poziom ryzyka będziesz w stanie zaakceptować? (przemyśl, czy uporasz się ze spadkami wartości od kilku do nawet kilkudziesięciu procent, czy wolisz konserwatywną ścieżkę, która zwykle wiąże się z niższym zyskiem)

Różnica między oszczędzaniem a inwestowaniem

W Polsce dostępna jest szeroka gama produktów oszczędnościowych i inwestycyjnych, ale żeby dokonać właściwego wyboru, warto zrozumieć, na czym właściwie polega różnica między oszczędzaniem a inwestowaniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Oszczędności - ich zaletą jest to, że wartość nominalna pieniądza nie może spaść poniżej wartości zainwestowanej kwoty. W przypadku produktów takich jak konta oszczędnościowe i lokaty stałe, zdeponowana kwota również nieznacznie zwiększy swoją wartość poprzez odsetki. Wysokość oprocentowania jest zależna od sytuacji rynkowej i jest zazwyczaj bardzo niska, mniej więcej do 0,5% rocznie. W czasach wysokiej inflacji i wysokich stóp procentowych może to być około 4-6% rocznie, ale niestety przy inflacji powyżej 10% nie można tego uznać za wygraną.

Inwestowanie - w przypadku inwestowania wartość nominalna lokaty ulega wahaniom. Inwestor pomnaża swoje pieniądze w znacznie szybszym tempie niż w przypadku produktów oszczędnościowych (oczywiście pod warunkiem, że inwestuje w renomowane i sprawdzone aktywa). Na przykład wzrost wartości inwestycji w 500 największych amerykańskich spółkach wyniósł średnio 9,57% rocznie w ciągu ostatnich 40 lat. Z drugiej strony wyższy wzrost wiąże się z wyższym ryzykiem właśnie w postaci zmienności i faktu, że inwestycja może w pewnym momencie być warta mniej niż to, co pierwotnie zostało zainwestowane. Dlatego warto inwestować regularnie i przez dłuższy czas – w ten sposób można w pełni wykorzystać magię odsetek składanych. Gdzie inwestować?

Dobrowolne produkty emerytalne III filaru

REKLAMA

W skład trzeciego, dobrowolnego filaru emerytalnego wchodzą Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) oraz Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Powstały z myślą o gromadzeniu i pomnażaniu kapitału na czas emerytury. Mogą być inwestycją, ubezpieczeniem czy zwykłym kontem bankowym, w zależności od tego, jaka instytucja finansowa je oferuje.  Konta są oprocentowanie podobnie jak zwykłe konta oszczędnościowe, więc zysk nie będzie satysfakcjonujący. Wyższy zwrot umożliwiają natomiast inwestycje w dostępne instrumenty finansowe, ale jak każda inwestycja są obarczone również ryzykiem straty. 

Głównym atutem IKE i IKZE jest możliwość korzystania z ulg podatkowych. Wadą jest odgórnie narzucony limit rocznych wpłat, który uniemożliwia zainwestowanie większych kwot. Ponadto wypłata z zachowaniem korzyści podatkowych jest możliwa dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego (60 lat w przypadku IKE lub 65 w przypadku IKZE).

Obligacje

Obligacje są nieco bardziej skomplikowanym instrumentem inwestycyjnym. Mogą być skarbowe lub korporacyjne. Są ogólnie uważane za konserwatywną formę inwestycji, ale ważne jest, aby wiedzieć kim jest emitent, czyli kto wydaje obligacje, a co najważniejsze, jaki jest ich rating kredytowy. Jest to w zasadzie pożyczka dla skarbu państwa czy firmy, o określonym oprocentowaniu, które z punktu widzenia emitenta jest odsetkami. Odsetki mogą być stałe lub zmienne, na przykład w zależności od inflacji.

Akcje

Akcje to coraz popularniejszy instrument inwestycyjny. Polega na zakupie udziałów wybranej spółki, które inwestorzy kupują zazwyczaj na giełdzie poprzez pośrednika, czyli maklera. Akcje charakteryzują się większym ryzykiem związanym ze zmiennością cen instrumentu finansowego, ale też wyższymi zyskami niż te, które oferują np. obligacje czy różne formy oszczędzania. Gdy akcje są przedmiotem obrotu na giełdzie, ich zaletą jest wysoka płynność - praktycznie w każdej chwili można je sprzedać po cenie rynkowej.

Fundusze inwestycyjne

Fundusz inwestycyjny to sposób pomnażania pieniędzy, gdzie pojedyncza osoba inwestuje wspólnie z innymi inwestorami i posiada udział w całym pakiecie danego funduszu, który zawiera "wszystkiego po trochu". Udział konkretnego inwestora zależy od wielkości jego wkładu i ceny jednostki. Fundusz inwestycyjny jest zarządzany przez aktywnego managera, co daje teoretyczną możliwość przebicia średniej rynkowej pod względem rentowności. Prowadzenie funduszu jest jednak kosztowne ze względu na aktywne zarządzanie i dla Ciebie jako inwestora wiąże się z wysokimi opłatami. Co więcej praktyka pokazuje, że większość funduszy nie jest w stanie pokonać rynkowej stopy zwrotu.

ETF

ETF-y, czyli Exchange Traded Funds, to coraz popularniejszy instrument inwestycyjny. Są to "pasywne" fundusze, których zaletą jest dobra dostępność, niskie opłaty i wysoka dywersyfikacja, ponieważ każdy ETF obejmuje dziesiątki, setki lub tysiące różnych aktywów, takich jak akcje, obligacje itp. Wyniki funduszu ETF są zależne od wyników konkretnego rynku, ponieważ skład funduszu jest określony przez indeks bazowy, a aktywa są do niego włączane według jasno określonych zasad. Jest to więc inwestycja bardzo przejrzysta, odporna na emocje i błędy managera zarządzającego funduszem.

Co wybrać?

Jak wielu innych Polaków decydujesz się zainwestować swoje pieniądze w akcje i obligacje? Pamiętaj, że struktura portfela inwestycyjnego powinna być dostosowana do Twoim profilu inwestora odpowiadającego Twoim preferencjom.

Jeśli lubisz regularnie inwestować, czytać analizy rynkowe i poświęcać na to dni wolne od pracy, będziesz czuł się jak ryba w wodzie inwestując na giełdzie w konkretne akcje lub obligacje. Jeśli wolisz inwestować "automatycznie" i niczym się nie przejmować, rozwiązaniem są dedykowane platformy do inwestowania. Dla przykładu Fondee stworzy zdywersyfikowany portfel ETF-ów dostosowany do wybranego poziomu ryzyka, który regularnie rebalansuje. 

Autor: Jan Hlavsa, CEO Fondee

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA