REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MF: deficyt budżetu państwa po marcu 2023: 12 mld zł

Ministerstwo finansów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Deficyt budżetu państwa po marcu 2023 r. wyniósł 12 mld zł. Dochody budżetu po 3 miesiącach wyniosły 124,7 mld zł a wydatki – 136,7 mld zł – poinformowało Ministerstwo Finansów

Dochody z CIT wyższe o ponad 8%

W środę Ministerstwo Finansów podało, że dochody budżetu do końca marca 2023 r. wyniosły 124,7 mld zł, co stanowi 20,6 proc. kwoty zaplanowanej na cały rok.

REKLAMA

REKLAMA

„W okresie styczeń - marzec 2023 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 4,6 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe budżetu państwa były niższe w stosunku do okresu styczeń - marzec 2022 r. o ok. 1,8 mld zł” – stwierdzono w komentarzu Ministerstwa Finansów.

Z danych opublikowanych przez MF wynika, że dochody z podatku VAT były wyższe o 0,8 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku 2022. (tj. ok. 0,5 mld zł), dochody z podatku CIT były wyższe o 8,6 proc. (tj. ok. 1,2 mld zł), dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 4,7 proc. (tj. ok. 0,9 mld zł), a dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych były wyższe o 3,9 proc.(tj. ok.0,1 mld zł ). Niższe były dochody z podatku PIT i to 29,3 proc., czyli o ok. 4,7 mld zł.

„W związku z obniżeniem stawki podatkowej w 2022 roku i w efekcie wyższymi niż zazwyczaj zwrotami nadpłaconego podatku spadek dochodów w PIT w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego był spodziewany i zgodny z założeniami przyjętymi przy planowaniu budżetu na 2023 rok” – wyjaśnił resort finansów.

Dochody niepodatkowe 

MF podało także, że w okresie styczeń - marzec 2023 r. wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło ok. 15,3 mld zł i było wyższe o ok. 6,3 mld zł (tj. 70,4 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń - marzec 2022 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wydatki budżetu państwa w okresie styczeń - marzec 2023 r. wyniosły 136,7 mld zł, co stanowi 20,3 proc. planu. W stosunku do tego samego okresu roku 2022 (kiedy wydatki wyniosły 120,4 mld zł) wydatki budżetu państwa były wyższe o 16,4 mld zł, tj. 13,6 proc.

„Wyższe wykonanie wydatków wynika głównie z wyższych środków przekazanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (więcej o ok. 9,9 mld zł) i związane było z przejęciem od jednostek samorządu terytorialnego od czerwca 2022 r. zadania związanego z wypłatą świadczenia 500+” – wyjaśniono w informacji Ministerstwa Finansów.

Obsługa długu Skarbu Państwa 

Resort dodał także, że wzrosła wartość wypłaconych subwencji ogólnych dla jednostek samorządu terytorialnego o 4,5 mld zł w związku ze wzrostem wydatków na część oświatową subwencji ogólnej. Poza tym na obsługę długu Skarbu Państwa przekazano więcej o 3,1 mld zł w związku głównie ze wzrostem kosztów obsługi długu krajowego w efekcie wzrostu stóp procentowych. Wyższe wykonanie odnotowano również w ramach części 29 – Obrona narodowa o 7,3 mld zł w związku ze zwiększonymi potrzebami w zakresie zakupu uzbrojenia.

„Jednocześnie niższe wykonanie odnotowano w budżetach wojewodów (mniej o 10,8 mld zł) głównie w związku z przekazaniem zadania wypłaty 500+ do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz z tytułu środków własnych Unii Europejskiej (mniej o ok. 2,1 mld zł) co było spowodowane rozliczeniem w marcu br. nadpłaty do budżetu UE z tytułu dostosowań VAT i DNB za lata poprzednie przez pomniejszenie raty składki za ten miesiąc. W I kwartale 2023 r. zanotowano również niższe wpłaty z tytułu należności celnych. Ww. pomniejszenia skompensowały wyższą składkę Polski do budżetu UE w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku” – podano w informacji MF.

Zgodnie z danymi resortu finansów deficyt budżetu państwa po I kw. wyniósł 12 mld zł, czyli 17,7 proc. planu. MF podkreśliło, że wielkość deficytu po I kwartale 2023 roku jest zbliżona do zakładanej przy prognozowaniu realizacji budżetu. Ustawa budżetowa na 2023 r. przewiduje, że w tym roku deficyt budżetu państwa nie przekroczy kwoty 68 mld zł. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA