REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Panele słoneczne: Jak znajdować i usuwać usterki?

Panele fotowoltaiczne
Panele fotowoltaiczne

REKLAMA

REKLAMA

Wraz ze skokowym wzrostem liczby elektrowni solarnych, w ciągu najbliższych lat zwiększać będą się również wyzwania związane z ich konserwacją i naprawami.

Energia słoneczna liderem zielonej energii 

W Polsce energia słoneczna stanowi ponad 54 proc. wszystkich odnawialnych źródeł energii. Zgodnie z szacunkami stowarzyszenia Solar Power Europe, polska energetyka słoneczna ma do roku 2026 urosnąć o 16,9 GW i osiągnąć moc 29,5 GW. 

REKLAMA

Prognozowany rozwój fotowoltaiki w Polsce w latach 2022- 2026 wraz z szacowaną liczbą gospodarstw domowych, które zasilić można dzięki energii słonecznej.

REKLAMA

Podobnie szybko energetyka solarna rozwija się w całej Unii Europejskiej. Według danych think tanku Ember, w ubiegłym roku elektrownie słoneczne w krajach wspólnoty zaczęły wytwarzać 41 GW dodatkowej energii i osiągnęły moc 209 GW. To 22% całkowitej produkcji energii w państwach członkowskich UE. Najszybszy wzrost odnotowały Holandia, Hiszpania, Niemcy, Francja i Polska.

Nowe elektrownie tworzone są często przez firmy i osoby, które wcześniej nie miały styczności z energetyką słoneczną i nie zdają sobie w pełni sprawy z faktu, że instalacje PV wymagają monitorowania i częstych konserwacji. Nawet występowanie drobnych defektów, takich jak np. hot-spoty wpływa na efektywność pracy elektrowni słonecznej. Dopiero gdy wszystkie elementy instalacji zachowują pełną sprawność, elektrownia wytwarza energię z maksymalną mocą.

Usterka paneli słonecznych obniża jakość 

Każda usterka, awaria czy przestój w działaniu farmy generuje bowiem wymierne straty dla jej właściciela. Przyczyną problemów mogą być uszkodzenia paneli fotowoltaicznych, takie jak pęknięcie przedniej szyby czy folii PV. Moc farmy ograniczają też uszkodzenia ogniw i obwodów elektrycznych, a także błędy montażowe - np. umieszczenie paneli w zacienionych miejscach. Samo serwisowanie elektrowni również jest działaniem czasochłonnym i często wiąże się z koniecznością wyłączenia części instalacji z użytkowania. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Jak unikać lub minimalizować ryzyko problemów?

REKLAMA

Rozwiązaniem jest automatyzacja procesów związanych z wczesnym wykrywaniem awarii. Przeglądy konserwacyjne można przyspieszyć dzięki inspekcjom termowizyjnym przeprowadzanym przy wykorzystaniu dronów. Bezzałogowe statki powietrzne potrafią w krótkim czasie wykonać serie zdjęć, precyzyjnie lokalizując defekty instalacji. 

Zebrany w ten sposób materiał fotograficzny to jednak połowa sukcesu. Zdjęcia muszą zostać następnie poddane analizie. Ręczna pochłania wiele godzin pracy inspektora. Alternatywą jest specjalistyczne oprogramowanie, bazujące na algorytmach sztucznej inteligencji, które może przetworzyć nawet kilkadziesiąt zdjęć w ciągu minuty i samodzielnie wygenerować raport, na podstawie którego będzie można przystąpić do ewentualnych napraw.

-  Wybierając program do inspekcji fotowoltaicznych trzeba wziąć pod uwagę dwa aspekty: techniczny i finansowy - mówi Jacek Pawełczyk, CEO firmy SENSE.

Aspekt finansowy jest szczególnie ważny w przypadku elektrowni, które dopiero rozpoczęły działalność i nie uzyskały jeszcze zwrotu z inwestycji. Każda zaoszczędzona złotówka może przyspieszyć moment, w którym farma zacznie na siebie zarabiać.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  REKLAMA

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA