REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Panele słoneczne: Jak znajdować i usuwać usterki?

Panele fotowoltaiczne

REKLAMA

REKLAMA

Wraz ze skokowym wzrostem liczby elektrowni solarnych, w ciągu najbliższych lat zwiększać będą się również wyzwania związane z ich konserwacją i naprawami.

Energia słoneczna liderem zielonej energii 

W Polsce energia słoneczna stanowi ponad 54 proc. wszystkich odnawialnych źródeł energii. Zgodnie z szacunkami stowarzyszenia Solar Power Europe, polska energetyka słoneczna ma do roku 2026 urosnąć o 16,9 GW i osiągnąć moc 29,5 GW. 

REKLAMA

Prognozowany rozwój fotowoltaiki w Polsce w latach 2022- 2026 wraz z szacowaną liczbą gospodarstw domowych, które zasilić można dzięki energii słonecznej.

REKLAMA

Podobnie szybko energetyka solarna rozwija się w całej Unii Europejskiej. Według danych think tanku Ember, w ubiegłym roku elektrownie słoneczne w krajach wspólnoty zaczęły wytwarzać 41 GW dodatkowej energii i osiągnęły moc 209 GW. To 22% całkowitej produkcji energii w państwach członkowskich UE. Najszybszy wzrost odnotowały Holandia, Hiszpania, Niemcy, Francja i Polska.

Nowe elektrownie tworzone są często przez firmy i osoby, które wcześniej nie miały styczności z energetyką słoneczną i nie zdają sobie w pełni sprawy z faktu, że instalacje PV wymagają monitorowania i częstych konserwacji. Nawet występowanie drobnych defektów, takich jak np. hot-spoty wpływa na efektywność pracy elektrowni słonecznej. Dopiero gdy wszystkie elementy instalacji zachowują pełną sprawność, elektrownia wytwarza energię z maksymalną mocą.

Usterka paneli słonecznych obniża jakość 

Każda usterka, awaria czy przestój w działaniu farmy generuje bowiem wymierne straty dla jej właściciela. Przyczyną problemów mogą być uszkodzenia paneli fotowoltaicznych, takie jak pęknięcie przedniej szyby czy folii PV. Moc farmy ograniczają też uszkodzenia ogniw i obwodów elektrycznych, a także błędy montażowe - np. umieszczenie paneli w zacienionych miejscach. Samo serwisowanie elektrowni również jest działaniem czasochłonnym i często wiąże się z koniecznością wyłączenia części instalacji z użytkowania. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Jak unikać lub minimalizować ryzyko problemów?

REKLAMA

Rozwiązaniem jest automatyzacja procesów związanych z wczesnym wykrywaniem awarii. Przeglądy konserwacyjne można przyspieszyć dzięki inspekcjom termowizyjnym przeprowadzanym przy wykorzystaniu dronów. Bezzałogowe statki powietrzne potrafią w krótkim czasie wykonać serie zdjęć, precyzyjnie lokalizując defekty instalacji. 

Zebrany w ten sposób materiał fotograficzny to jednak połowa sukcesu. Zdjęcia muszą zostać następnie poddane analizie. Ręczna pochłania wiele godzin pracy inspektora. Alternatywą jest specjalistyczne oprogramowanie, bazujące na algorytmach sztucznej inteligencji, które może przetworzyć nawet kilkadziesiąt zdjęć w ciągu minuty i samodzielnie wygenerować raport, na podstawie którego będzie można przystąpić do ewentualnych napraw.

-  Wybierając program do inspekcji fotowoltaicznych trzeba wziąć pod uwagę dwa aspekty: techniczny i finansowy - mówi Jacek Pawełczyk, CEO firmy SENSE.

Aspekt finansowy jest szczególnie ważny w przypadku elektrowni, które dopiero rozpoczęły działalność i nie uzyskały jeszcze zwrotu z inwestycji. Każda zaoszczędzona złotówka może przyspieszyć moment, w którym farma zacznie na siebie zarabiać.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

REKLAMA

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

REKLAMA

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

REKLAMA