REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrost nakładów na automatyzację w polskich firmach

automatyzacja
automatyzacja

REKLAMA

REKLAMA

Niemal wszystkie przedsiębiorstwa (96 proc.) biorące udział w badaniu zwiększyły nakłady na digitalizacje.

Inwestycja w technologię zwraca się z lekkim opóźnieniem

W ciągu ostatnich dwóch lat w niemal każdej polskiej firmie (96 proc.) zwiększono budżety na digitalizację, wynika z badania VMware. Kwoty alokowane w IT, w co trzeciej firmie urosły nawet o 60 proc. – Skala nie powinna być zaskoczeniem. Ostanie dwa lata to zauważalny wzrost zainteresowania technologią, która stała się antidotum na wszelkie zawirowania gospodarcze. Co powinno cieszyć to fakt, że tym razem słowa zamieniono w czyn i obserwujemy wzmożone zainteresowanie nowoczesnymi rozwiązaniami IT – mówi Mateusz Kluba, Product Owner obszaru Produkcja z BPSC. Jak podkreśla ekspert, efekty inwestycji widoczne będą z “lekkim poślizgiem”. – Skutki inwestycji w technologie nie są widoczne natychmiast. Informatyzacja to nie tylko wdrożenie technologii, to także wprowadzenie istotnych modyfikacji biznesowych w wielu obszarach, które pomogą ją odpowiednio zagospodarować – tłumaczy Mateusz Kluba.

REKLAMA

Automatyzacja obniża koszty i zwiększa bezpieczeństwo

REKLAMA

Inwestycje w automatyzację polskich firm nie są efektem mody. Mają być odpowiedzią na bardzo konkretne wyzwania. Technologia ma pomóc przede wszystkim w optymalizacji procesów. Ponad połowa pytanych firm (52 proc.) spodziewa się, że IT pozwoli działać im szybciej i taniej. Niewiele mniej (50 proc.) oczekuje, że wzrośnie ochrona przed cyberatakami. 42 proc. zapytanych oczekuje, że pieniądze wydane na technologie przełożą się na większą niezawodność sprzętu i wyższą produktywność pracowników.

– Umiejętne mapowanie wąskich gardeł ma niebagatelne znaczenie dla skutecznego wdrożenia. Jeżeli firma wie, co chce poprawić, łatwiej jest znaleźć adekwatne narzędzia. Wdrożenie to zawiła droga, trzeba wiedzieć, gdzie, z kim i po co się idzie. – obrazowo wyjaśnia Mateusz Kluba. Skuteczne wdrażanie technologii wcale nie jest proste, niesie za sobą wiele trudności. Częściej kończy się porażką niż sukcesem w stosunku 70 do 30. – Dotychczas decydenci często zapominali o odpowiednim przygotowaniu, wiele inwestycji realizowane było w atmosferze pośpiechu i bez wsparcia zewnętrznych firm – zauważa Mateusz Kluba i dodaje: – Pamiętajmy, że technologia może zwiększyć możliwości człowieka i wzmocnić relacje biznesowe, albo nieodpowiednio wdrożona, może wywołać odwrotne efekty.

Technologia z możliwościami - większe zdolności produkcyjne

Automatyzacja produkcji jest tym, co już trwa, a technologii w fabryce będzie tylko przybywać. – Im więcej procesów przedsiębiorstwa mogą zautomatyzować teraz, tym łatwiej będzie im zwiększyć wydajność i ogólną efektywność później – mówi Mateusz Kluba i dodaje: – Inwestycje w technologie przekładają się na większe zdolności produkcyjne, co z kolei prowadzi do zapotrzebowania na większą liczbę maszyn, a to oznacza, że cyfryzacja nakręcać będzie cyfryzację – tłumaczy ekspert. Według prognoz, aż 64 proc. producentów przemysłowych już niedługo przejdzie na zautomatyzowane systemy harmonogramowania produkcji. Narzędzia cyfrowe lepiej poradzą sobie niż człowiek i już za dwa lata systemy będą rządzić linią produkcyjną. Dzięki technologii proces przezbrajania będzie szybszy i wydajniejszy. W 2025 roku, w co drugiej fabryce systemy IT będą nadzorować przezbrajanie maszyn, co przełoży się na skrócenie i zmniejszenie czasu trwania przestojów linii produkcyjnych. Czy jesteśmy świadkami początku epoki autonomicznych fabryk? Czas pokaże.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA