REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie minimalne 2023. Koszty dla przedsiębiorców

Subskrybuj nas na Youtube
wynagrodzenie minimalne koszty przedsiębiorców
wynagrodzenie minimalne koszty przedsiębiorców
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Siedemnaście miliardów złotych - tyle ma kosztować firmy wzrost stawek minimalnych. W 2023 r. następuje największa od piętnastu lat waloryzacja minimalnego wynagrodzenia. To przekłada się na funkcjonowanie branży ochrony osób i mienia, a także sektorów takich jak hotelarstwo czy gastronomia. Jak wypracować dobre rozwiązania?

Minimalne wynagrodzenie – jak ustalane?

Kwota minimalnego wynagrodzenia ustalana jest corocznie na podstawie ustawy z 10 października 2002 o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Rada Dialogu Społecznego (RDS) składająca się z przedstawicieli rządu, pracodawców i pracowników w drodze wspólnych ustaleń rekomenduje optymalną stawkę. Co roku natomiast, do 15 września rząd, biorąc pod uwagę ustalenia (RDS), zobowiązany jest podać wartość stawki minimalnego wynagrodzenia na rok następy. Warto przy tym zauważyć, że postanowiono, że waloryzacja minimalnego wynagrodzenia w 2023 r. nastąpi dwukrotnie. Pierwsza wprowadzona zostaje od 1 stycznia, a druga od 1 lipca. Początkowo projekt rządowy zakładał mniejszą wartość wzrostu — proponowano 14,2 proc. Ostatecznie kwota minimalnego wynagrodzenia w lipcu 2023 będzie wynosiła 3600 zł brutto, co stanowi wzrost o 19,6% w stosunku do 2022 roku. Jednocześnie stawka godzinowa w lipcu przyszłego roku będzie o 3,80 zł wyższa od tej z 2022 r.

REKLAMA

Łukasz Koch, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Ochrona, wskazuje na inne branże, oprócz sektora bezpieczeństwa, które równie dotkliwie odczują wprowadzane modyfikacje — usługi sprzątania, hotelarstwo, gastronomia oraz małe i średnie rodzinne przedsiębiorstwa — wylicza.

Wyższe minimalne wynagrodzenie może wymusić wyższe ceny usług

W branży ochrony osób i mienia, koszty pracy człowieka, stanowią około 80 proc. wszystkich kosztów. Stąd, aby sektor mógł dalej świadczyć jakościowo swoje usługi, przy wzroście płacy minimalnej, będzie musiał kierować się do klientów o podwyżki, tj. renegocjować kontrakty — zarówno na otwartym rynku, jak i w zamówieniach publicznych, gdzie stosowane jest od wielu lat kryterium najniższej ceny.

Czasu na omawianie nowych stawek jest niezwykle mało, bo firmy ochrony kwoty podwyżek muszą ustalić maksymalnie do 31 grudnia br.

- Nie dyskutujemy o fakcie waloryzacji wynagrodzeń, to jest kwestia obligatoryjna, a my musimy się do tego dostosować, choć nie ukrywamy, że ta zmiana jest dość raptowna. Istotne jest jednak teraz, aby branża prowadziła merytoryczne rozmowy z klientami. Ważne jest, aby w tym procesie nie koncentrować się wyłącznie na kwestii kosztowej, która z pewnością jest istotna, szczególnie w trudnych czasach kryzysu gospodarczego, ale również pamiętać o pierwszoplanowym celu rozmów, czyli o zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Trzeba znaleźć balans między dążeniem do maksymalnego ograniczania kosztów, a jakością usługi ochrony, która ma być dostarczona.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyższe minimalne wynagrodzenie może wymuszać innowacje

REKLAMA

- Warto się zastanowić, czy obecna sytuacja nie może być impulsem dla zamawiających i firm ochrony do zmiany sposobu myślenia na temat obecnego systemu bezpieczeństwa i jego ceny, na rzecz poszukiwania zaawansowanych, złożonych oraz innowacyjnych i skutecznych rozwiązań. Zastosowanie kilku różnych zintegrowanych systemów np. technicznych, mobilnych i wideo, daje możliwość zmniejszenia tempa wzrostu budżetów przeznaczanych na usługi ochrony, przy jednoczesnym wzroście wynagrodzeń pracowników ochrony i utrzymaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa – dodaje Łukasz Koch.

Koncentracja na automatyzacji usług bezpieczeństwa to więc rozwiązanie, które daje realną alternatywę na obniżenie kosztów, choć nie tylko. Bo nowoczesne rozwiązania, które branża może proponować klientom, są odpowiedzią na wyzwania zmieniającej się rzeczywistości. Ochrona coraz intensywniej podąża za aktualnymi trendami, poprzez wdrażanie standardów, w których praca człowieka jest skutecznie wspierana przez nowoczesne narzędzia i zaawansowanie systemy informatyczne. Warto pamiętać jednak, że maszyny nie są w stanie całkowicie zastąpić pracy człowieka, gdyż technologia, choć ważna i niezbędna, jest jedynie wsparciem działań ludzkich.

W przyszłości Polski Związek Pracodawców Ochrona chce dalej reprezentować branże ochrony i działać na jej rzecz.

- Naszym celem jest wspieranie firm ochrony osób i mienia m.in. poprzez działania legislacyjne (proponowanie i opiniowanie zapisów ustaw, rozporządzeń), reprezentowanie branży przed organami państwowymi, edukację i dbanie o wzrost jakości usług, działanie na rzecz transparentności zatrudnienia i podnoszenia kwalifikacji pracowników, a także szerzenie wiedzy o nowoczesnych rozwiązaniach technicznych — konkluduje Łukasz Koch.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA