REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie minimalne 2023. Koszty dla przedsiębiorców

wynagrodzenie minimalne koszty przedsiębiorców
wynagrodzenie minimalne koszty przedsiębiorców
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Siedemnaście miliardów złotych - tyle ma kosztować firmy wzrost stawek minimalnych. W 2023 r. następuje największa od piętnastu lat waloryzacja minimalnego wynagrodzenia. To przekłada się na funkcjonowanie branży ochrony osób i mienia, a także sektorów takich jak hotelarstwo czy gastronomia. Jak wypracować dobre rozwiązania?

Minimalne wynagrodzenie – jak ustalane?

REKLAMA

Kwota minimalnego wynagrodzenia ustalana jest corocznie na podstawie ustawy z 10 października 2002 o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Rada Dialogu Społecznego (RDS) składająca się z przedstawicieli rządu, pracodawców i pracowników w drodze wspólnych ustaleń rekomenduje optymalną stawkę. Co roku natomiast, do 15 września rząd, biorąc pod uwagę ustalenia (RDS), zobowiązany jest podać wartość stawki minimalnego wynagrodzenia na rok następy. Warto przy tym zauważyć, że postanowiono, że waloryzacja minimalnego wynagrodzenia w 2023 r. nastąpi dwukrotnie. Pierwsza wprowadzona zostaje od 1 stycznia, a druga od 1 lipca. Początkowo projekt rządowy zakładał mniejszą wartość wzrostu — proponowano 14,2 proc. Ostatecznie kwota minimalnego wynagrodzenia w lipcu 2023 będzie wynosiła 3600 zł brutto, co stanowi wzrost o 19,6% w stosunku do 2022 roku. Jednocześnie stawka godzinowa w lipcu przyszłego roku będzie o 3,80 zł wyższa od tej z 2022 r.

REKLAMA

Łukasz Koch, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Ochrona, wskazuje na inne branże, oprócz sektora bezpieczeństwa, które równie dotkliwie odczują wprowadzane modyfikacje — usługi sprzątania, hotelarstwo, gastronomia oraz małe i średnie rodzinne przedsiębiorstwa — wylicza.

Wyższe minimalne wynagrodzenie może wymusić wyższe ceny usług

W branży ochrony osób i mienia, koszty pracy człowieka, stanowią około 80 proc. wszystkich kosztów. Stąd, aby sektor mógł dalej świadczyć jakościowo swoje usługi, przy wzroście płacy minimalnej, będzie musiał kierować się do klientów o podwyżki, tj. renegocjować kontrakty — zarówno na otwartym rynku, jak i w zamówieniach publicznych, gdzie stosowane jest od wielu lat kryterium najniższej ceny.

Czasu na omawianie nowych stawek jest niezwykle mało, bo firmy ochrony kwoty podwyżek muszą ustalić maksymalnie do 31 grudnia br.

- Nie dyskutujemy o fakcie waloryzacji wynagrodzeń, to jest kwestia obligatoryjna, a my musimy się do tego dostosować, choć nie ukrywamy, że ta zmiana jest dość raptowna. Istotne jest jednak teraz, aby branża prowadziła merytoryczne rozmowy z klientami. Ważne jest, aby w tym procesie nie koncentrować się wyłącznie na kwestii kosztowej, która z pewnością jest istotna, szczególnie w trudnych czasach kryzysu gospodarczego, ale również pamiętać o pierwszoplanowym celu rozmów, czyli o zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Trzeba znaleźć balans między dążeniem do maksymalnego ograniczania kosztów, a jakością usługi ochrony, która ma być dostarczona.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyższe minimalne wynagrodzenie może wymuszać innowacje

REKLAMA

- Warto się zastanowić, czy obecna sytuacja nie może być impulsem dla zamawiających i firm ochrony do zmiany sposobu myślenia na temat obecnego systemu bezpieczeństwa i jego ceny, na rzecz poszukiwania zaawansowanych, złożonych oraz innowacyjnych i skutecznych rozwiązań. Zastosowanie kilku różnych zintegrowanych systemów np. technicznych, mobilnych i wideo, daje możliwość zmniejszenia tempa wzrostu budżetów przeznaczanych na usługi ochrony, przy jednoczesnym wzroście wynagrodzeń pracowników ochrony i utrzymaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa – dodaje Łukasz Koch.

Koncentracja na automatyzacji usług bezpieczeństwa to więc rozwiązanie, które daje realną alternatywę na obniżenie kosztów, choć nie tylko. Bo nowoczesne rozwiązania, które branża może proponować klientom, są odpowiedzią na wyzwania zmieniającej się rzeczywistości. Ochrona coraz intensywniej podąża za aktualnymi trendami, poprzez wdrażanie standardów, w których praca człowieka jest skutecznie wspierana przez nowoczesne narzędzia i zaawansowanie systemy informatyczne. Warto pamiętać jednak, że maszyny nie są w stanie całkowicie zastąpić pracy człowieka, gdyż technologia, choć ważna i niezbędna, jest jedynie wsparciem działań ludzkich.

W przyszłości Polski Związek Pracodawców Ochrona chce dalej reprezentować branże ochrony i działać na jej rzecz.

- Naszym celem jest wspieranie firm ochrony osób i mienia m.in. poprzez działania legislacyjne (proponowanie i opiniowanie zapisów ustaw, rozporządzeń), reprezentowanie branży przed organami państwowymi, edukację i dbanie o wzrost jakości usług, działanie na rzecz transparentności zatrudnienia i podnoszenia kwalifikacji pracowników, a także szerzenie wiedzy o nowoczesnych rozwiązaniach technicznych — konkluduje Łukasz Koch.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA