REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy trend w IT: Firmy coraz chętniej zatrudniają pracowników zza granicy

Subskrybuj nas na Youtube
branża it
branża it
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rośnie znaczenie pracowników zagranicznych w IT. Już blisko 60 proc. firm IT zatrudnia specjalistów zza granicy, którzy pracują wyłącznie zdalnie. Liczba ta w ciągu ostatnich trzech latach podwoiła się.

Zatrudnienie międzynarodowe

REKLAMA

Kim jest pracownik transgraniczny? To osoba, która świadczy pracę wykonując swoje obowiązki zdalnie z innego kraju. Moda na zatrudnianie ludzi z niemal całego świata ciągle rośnie. Zgodnie z wynikami badania, 27 proc. ankietowanych liderów z firm, które jeszcze tego nie robią, rozważa zatrudnianie pracowników IT zza granicy. A warto dodać, że Gartner, na potrzeby badania, uwzględnił tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Pracownicy IT często, przynajmniej w Polsce, mają własną działalność gospodarczą i współpracują dla zagranicznych korporacji na zasadach B2B, w związku z czym takich specjalistów może być sporo więcej.

REKLAMA

Fakt, że wskaźnik zatrudnienia personelu IT zza granicy w ciągu ostatnich trzech lat podwoił się, nie zaskakuje Gabrieli Vogel z Gartnera: – Retencja, czyli zdolność organizacji do zatrzymania pracowników oraz pozyskiwania nowych talentów jest dziś jednym z priorytetów dyrektorów generalnych. Tę zmianę przyspieszyła jeszcze pandemia. To, co jeszcze niedawno było wyjątkiem, dziś staje się powszechne.

Głównym powodem tej sytuacji jest zapotrzebowanie na specjalistów oraz nowe podejście do organizacji. Potwierdza to badanie Gartnera, przeprowadzone wśród dyrektorów generalnych i kadry kierowniczej wyższego szczebla. Okazuje się, że myślenie zarządzających o ludziach, celach i produktywności przechodzi właśnie sporą zmianę. Kładą oni coraz większy nacisk na zatrudnienie i zatrzymanie pracowników w organizacji. W związku z tym, aby pozyskiwać największe talenty, muszą decydować się na nowe formy zatrudniania specjalistów oraz przedefiniować stare podejście do tworzenia i rozwijania organizacji.

Branża IT o zasięgu międzynarodowym

REKLAMA

Choć nie ma jeszcze oficjalnych badań dotyczących liczby polskich firm zatrudniających specjalistów IT świadczących pracę spoza kraju, to ten trend widać również na naszym podwórku: – Współpracujemy ze specjalistami z różnych miejsc świata – zarówno z osobami na stałe przebywającymi poza Polską, jak i tymi, które podjęły decyzję o przeprowadzce i czasowo mieszkają za granicą. W naszej branży praca zdalna nie jest novum. Wielu pracowników na stanowiskach technicznych oraz pokrewnych funkcjonowało u nas w ten sposób jeszcze na długo przed pandemią. Zwiększanie obszaru poszukiwań specjalistów o nowe, zagraniczne rynki jest dla nas więc całkowicie naturalne – tłumaczy Katarzyna Szałajko-Paszkiewicz, Head of Talent Acquisition z Boldare, firmy specjalizującej się w tworzeniu i budowaniu produktów cyfrowych. – Pozyskiwanie talentów z innych krajów to dla organizacji przede wszystkim szansa na poszerzenie kompetencji technologicznych, ale także na zwiększenie skali działania firmy. Współpraca z ambasadorami, którzy na stałe mieszkają poza krajem, pozwala lepiej zrozumieć lokalny rynek i prowadzić tam dopasowane działania biznesowe – dodaje.           

Jak z kolei zauważa ekspertka Gartnera, dziś od geografii ważniejsza jest po prostu technologia: – Lokalizacja miejsca pracy nie ma takiego znaczenia, rynek jest globalny i konkurencja na rynku pracy nie dotyczy miejsca, a technologii. W konsekwencji jedne kraje tracą swoje talenty na rzecz innych, sektor publiczny traci pracowników na rzecz prywatnego, a sytuacja dotyczy właściwie każdej branży. Liderzy biznesowi i IT zatrudniają pracowników z tych rynków, na których mają największą przewagę konkurencyjną – tłumaczy Gabriela Vogel.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Badanie wykazało jeszcze, że wśród ankietowanych organizacji, które zatrudniają pracowników spoza kraju, zagraniczni pracownicy stanowią już 19 proc. załogi IT.

Jak zorganizować sprawną współpracę?

Zatrudnianie pracowników zza granicy może wymagać od liderów biznesowych i IT nowego podejścia do organizacji związanego z zarządzaniem, infrastrukturą lub technologią. Niektóre firmy, które mają już spore doświadczenie w organizacji pracy zdalnej, wypracowały skuteczne metody organizujące i systematyzujące zadania. Jeśli firma ma odpowiednią kulturę organizacyjną i wdrożone odpowiednie narzędzia, współpraca z osobami mieszkającymi w innych krajach nie musi wcale oznaczać rewolucji. Kluczowe, tak samo jak przy pracy zdalnej, jest stworzenie właściwych warunków do budowania zespołów.

– Specjaliści z którymi współpracujemy najczęściej znajdują się w tej samej strefie czasowej. Nie dostrzegamy problemów z komunikacją czy wyzwań wynikających z różnic kulturowych. W Boldare panuje atmosfera otwartości i dialogu, dlatego jest nam po prostu łatwo się ze sobą porozumieć, nawet jeśli na co dzień pracujemy i żyjemy w innych krajach. W codziennej pracy dbamy o transparentną komunikację oraz regularne spotkania face-to-face. Dzięki temu nasze międzynarodowe zespoły dobrze się znają i dbają o teamwork. Jedną z form zacieśniania więzi mogą być również lokalne spotkania, które planujemy w najbliższym czasie zorganizować w naszych biurach w Amsterdamie i Hamburgu – mówi Katarzyna Szałajko-Paszkiewicz.

Fala informatyków z Indii

W których krajach firmy szukają nowych pracowników? Jak wynika z raportu Gartnera, dużym zainteresowaniem, zarówno wśród firm europejskich i jak amerykańskich, cieszą się specjaliści IT z Indii. Pracuje stamtąd 59 proc. ogółu pracowników zagranicznych firm z Ameryki Północnej i 34 proc. pracowników spoza kraju organizacji ze Starego Kontynentu. Po Indiach, firmy europejskie najczęściej wybierają specjalistów z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Hiszpanii, natomiast firmy amerykańskie preferują współpracę z pracownikami z Kanady, USA, UK i Chin. Europę generalnie charakteryzuje spora koncentracja zatrudniania wewnątrz granic UE, co związane jest z przepisami sprzyjającymi zatrudnianiu obywateli wspólnoty. Jeśli chodzi o polski akcent, udział specjalistów IT z Polski w ogólnej liczbie pracowników zza granicy zatrudnianych przez firmy europejskie i amerykańskie to odpowiednio 14 i 7 proc.

Najważniejsze obszary specjalizacji, w których CIO i liderzy IT poszukują pracowników zza granicy, to inżynieria oprogramowania i tworzenie aplikacji (62 proc. ankietowanych) oraz wsparcie aplikacji (55 proc.).

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

REKLAMA