REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile Polacy wydają na aktywność sportową?

aktywności sportowe wydatki
aktywności sportowe wydatki

REKLAMA

REKLAMA

2/5 Polaków podjęło w zeszłym roku aktywności sportowe – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego . Regularnie ćwiczy co piąty, a co trzeci życie bez sportu tłumaczy brakiem czasu. Ulubioną aktywnością Polaków jest jazda na rowerze.

Aktywność sportowa Polaków. Główny Urząd Statystyczny przeanalizował wydatki oraz uczestnictwo Polaków w sporcie i rekreacji ruchowej w 2021 roku . Z danych wynika, że w zeszłym roku w zajęciach sportowych lub rekreacji ruchowej uczestniczyło 38,8% Polaków (36,7% kobiet oraz 41% mężczyzn). Prawie 66% badanych deklaruje bardzo dobrą i dobrą kondycję fizyczną - częściej są to mężczyźni (70%) niż kobiety (62%). Jako złą lub bardzo złą ocenia ją zaledwie 7,8%. Jednak sumienne ćwiczenia nie są naszą mocną stroną. Regularnie aktywności sportowe podejmuje 20,6% Polaków. Aktywność́ fizyczną podejmowało ponad 40% mieszkańców miast (w największych miastach - ponad 50%), w przypadku wsi był to zaledwie co trzeci mieszkaniec.

REKLAMA

Jakie sporty uprawiają Polacy?

Najpopularniejszą aktywnością sportową wśród Polaków jest jazda na rowerze. Zarówno wśród ćwiczących kobiet, jak i mężczyzn ponad 60% uprawiało ten sport. Na drugim miejscu znalazło się pływanie, które praktykowało 34% aktywnych sportowo osób (30% kobiet i 38% mężczyzn). Co czwarty uczestniczył w ogólnorozwojowych zajęciach sportowych, takich jak spacery rekreacyjne, skakanie na skakance czy ćwiczenia na rowerze stacjonarnym. Kobiety często wybierały aerobik, fitness i gimnastykę̨ (25%) oraz jogging i nordic walking (19%), natomiast mężczyźni grę w piłkę nożną (28%) oraz sporty siłowe i kulturystykę (12%).

Jaką kartę sportową docenią pracownicy?

- Obecnie pracodawcy prześcigają się w oferowaniu benefitów, które zadowolą pracowników i przyciągną nowych zatrudnionych. Popularna karta sportowa oferująca w głównej mierze zajęcia na siłowni nie odpowie na potrzeby części Polaków. W wyniku pandemii przyzwyczailiśmy się do organizowania sobie aktywności we własnym mieszkaniu czy na zewnątrz, co doskonale widzimy w danych, gdzie dominuje rower, basen czy spacery. Dlatego dobrym pomysłem jest dobranie takiego benefitu, który pozwoli pracownikom ćwiczyć gdziekolwiek zechcą, nie martwiąc się o ewentualne kontuzje i ich finansowe i zdrowotne konsekwencje – zauważa Grażyna Anna Sitkowska, kierownik Zespołu Ubezpieczeń NNW Wiener.

Jaka jest motywacja do aktywności sportowej?

Najczęstszym motywem podejmowania aktywności przez Polaków jest przyjemność i rozrywka płynąca z uprawiania sportu – takiego zdania jest 67,5% mężczyzn oraz 62% kobiet. Nie bez znaczenia jest również utrzymanie kondycji fizycznej oraz zachowanie właściwej sylwetki, na czym nieco mocniej zależy kobietom (41%) niż mężczyznom (40%). Kolejnym argumentem za sportowym trybem życia jest zdrowie oraz zalecenia lekarza (kobiety – 27%, mężczyźni – 22%). Spośród osób, które nie podejmują aktywności sportowych, co trzecia argumentuje to brakiem wolnego czasu. Mocniej dotyczy to mężczyzn (33%) niż kobiet (27%). Drugim najczęstszym powodem był brak zainteresowania lub preferowanie wypoczynku biernego (23%), a kolejnym – wiek badanych (17%).

Jakie wydatki na aktywność sportową?

Średni koszt poniesiony na sport i rekreację ruchową przez gospodarstwo domowe wyniósł 870 zł, w tym na zakup sprzętu sportowego – 154 zł. Na pozostałe cele sportowo-rekreacyjne wydatki ponosiło prawie 40% gospodarstw domowych. Kwota wydatkowana w przeliczeniu na 1 gospodarstwo wyniosła 716 zł. Najwięcej Polacy wydają na udział w zajęciach sportowych i rekreacji ruchowej (493 zł). Wydatki na ten cel poniosło 25,9% ogółu gospodarstw domowych. Na zakup odzieży sportowej przeznaczono 151 zł (wydatki poniosło 29,7% gospodarstw), na konserwację i wypożyczenie sprzętu sportowego – 40 zł (10,1% gospodarstw), a na udział w obozach sportowych lub sportowo-rekreacyjnych – 32 zł (2,4% gospodarstw).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA