| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Stopy procentowe bez zmian

Stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Eksperci jako przyczynę zachowania RPP wskazują obawy przed kryzysem.

„Mimo wysokiej inflacji RPP nie podwyższyła stóp, bo boi się spowolnienia gospodarczego" - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan. „Z kolei obniżka stóp procentowych, aby pomóc wzrostowi gospodarczemu, też nie wchodzi w grę, ponieważ może osłabić złotego, a tym samym wpłynąć na wzrost inflacji, która już teraz pochłania wzrost naszych płac.

Sytuacja gospodarcza w Europie i jej negatywne konsekwencje dla Polski, a także relatywnie wysokie tempo wzrostu PKB w czwartym kwartale na poziomie ok. 4 proc. nie sprzyjają rozluźnieniu teraz polityki pieniężnej. Nie sprzyja jej także brak presji płacowej. Ale utrzymywanie przez RPP stopy referencyjnej na wysokim poziomie ma swoje złe strony. Przede wszystkim negatywnie wpływa na koszt kapitału na rynku finansowym. Na szczęście w obecnej sytuacji gospodarczej trudno się spodziewać, aby przedsiębiorstwa były zainteresowane zwiększaniem zadłużenia, tym bardziej, że większość z nich ma wysoką płynność finansową, a tym samym nie tylko zdolność do realizacji zobowiązań, ale także do finansowania własnej działalności. Badania MSP* przeprowadzone przez PKPP Lewiatan w 2011 r. pokazują bowiem, że 63 proc. firm nie korzysta z kredytów i pożyczek, a dla kolejnych 24,2 proc. ich wartość stanowi mniej niż 10 proc. przychodów ze sprzedaży" - dodaje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Źródło: PKPP Lewiatan

*badania przygotowanego przez PKPP Lewiatan w ramach projektu „Monitoring kondycji sektora MSP w latach 2010-2012" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK