| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Firmowe księgi wejść i wyjść legalne

Firmowe księgi wejść i wyjść legalne

Instytucje mają prawo spisywać dane osób wchodzących do budynków, tworząc w ten sposób księgi wejść i wyjść.

- Powody i podstawy prawne prowadzenia księgi wejść i wyjść mogą być bardzo różne – mówił dr Wojciech Rafał Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO).

Najczęściej księgi wejść i wyjść tworzone są na potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa w określonym miejscu lub obiekcie - tłumaczył. Wskazywał, że w niektórych przypadkach wynika to wprost ze szczególnych przepisów prawa. Ich przykładem jest ustawa o ochronie informacji niejawnych, która wprost nakazuje, by jednostki organizacyjne przetwarzające informacje niejawne na potrzeby ich ochrony stworzyły system kontroli wejść i wyjść. Do wypełnienia tego obowiązku niezbędne jest sprawdzenie tożsamości osób wchodzących do budynku, a więc ich legitymowanie, a co za tym idzie przetwarzanie ich danych osobowych – wskazywał GIODO. Wyjaśniał, że z punktu widzenia zasad ochrony danych osobowych, uznać należy, że dane osobowe są zbierane w związku z prawnie uzasadnionym celem.

Istotne jest jednak to, jaki jest ich zakres. – Zazwyczaj pozyskiwane są dane umożliwiające zidentyfikowanie konkretnej osoby, co może być związane z koniecznością okazania dokumentu tożsamości. Trzeba jednak pamiętać, że to nie oznacza możliwości przetwarzania wszystkich zawartych w nim danych osobowych – mówił dr Wojciech Rafał Wiewiórowski. - Zatem kserowanie dokumentu tożsamości na potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa jakiegoś obiektu jest przesadą, natomiast odczytanie z niego bądź zapisanie danych identyfikujących osobę, która wchodzi do budynku może być uzasadnione – dowodził.

Polecamy:  Jak chronić dobra osobiste przedsiębiorcy w mediach?

Źródło: GIODO

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »