REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fed czuwa nad sytuacją

REKLAMA

REKLAMA

Wystąpienie Bena Bernanke rozczarowało inwestorów. Niedługo przed wypowiedzią szefa Fed S&P500 zwyżkował, ale ostatecznie zakończył sesję 0,1 proc. na minusie.

Wtorkowa sesja na nowojorskim parkiecie rozpoczęła się bez sensacji. Wartość indeksów nie różniła się od tej, którą widzieliśmy dzień wcześniej na zamknięciu. Widać było nieśmiałą chęć do wzrostów po czterech spadkowych sesjach z rzędu. Ale inwestorzy pozostali dość powściągliwi i woleli poczekać na to, co powie Ben Bernanke. Na kilkadziesiąt minut przed jego wystąpieniem zaczęło powoli przybywać odważnych. Napięcie sięgnęło zenitu tuż po godzinie 20.00, a S&P500 zyskiwał wówczas prawie 0,8 proc. Ale do 1300 punktów zabrakło mu czterech punktów. Od tego momentu zaczęło przeważać zwątpienie i wskaźniki powoli osuwały się. Gdy wszystko było już jasne, wylądowały nieznacznie pod kreską. Dow Jones stracił 0,16 proc., a S&P500 zniżkował o 0,1 proc.

REKLAMA

Dowiedz się także: Które branże przyniosły zyski do połowy maja 2011 roku?

Z punktu widzenia analizy technicznej niewiele się zmieniło. Próba odreagowania spadków tym razem nie udała się, ruch w dół ma szanse na kontynuację, można spodziewać się odbicia, ale równie dobrze może ono nastąpić po mocniejszym wstrząsie. Wszystko będzie zależało od tego, do jakich wniosków dojdą inwestorzy po przemyśleniu tego, co usłyszeli od Bena Bernanke. Prawdopodobnie dziś jeszcze można liczyć na spokojny handel, aż do wieczornej publikacji Beżowej Księgi, czyli raportu Fed o stanie amerykańskiej gospodarki. Bardziej szczegółowy obraz z pewnością dostarczy więcej wskazówek. Bernanke stwierdził tylko to, co wszyscy już doskonale wiedzą, czyli przyznał, że gospodarka jest słaba. Naiwnością było oczekiwać jakichkolwiek deklaracji czy sugestii w sprawie kolejnego pakietu stymulacyjnego. Gdyby w jakiejkolwiek formie pojawił się, można by zacząć poważniej się niepokoić. Metoda uspakajania nastrojów na tym etapie wydaje się jedyną z możliwych. Czy inwestorzy uwierzą w ożywienie, mające nadejść w drugiej połowie roku, to już inna sprawa.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

W Azji dziś znów przeważały spadki. Na godzinę przed końcem handlu o 2,5 proc. w dół szedł Shanghai B-Share. Shanghai Composite zniżkował jednak tylko o 0,5 proc. Nikkei tracił 0,1 proc. W Tajlandii i Korei indeksy spadały po ponad 1 proc. Niemal tyle samo tracił wskaźnik w Hong Kongu. Kontrakty na amerykańskie indeksy zachowywały się rano spokojnie, zniżkując jedynie symbolicznie. Sytuacja na europejskich parkietach na początku sesji będzie zależeć od tego, jak tutejsi inwestorzy zinterpretują słowa szefa Fed oraz jak zareagują na dane o dynamice gospodarki strefy euro oraz produkcji przemysłowej w Niemczech. Inwestorzy w Warszawie będą też czekać na decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Przeważają opinie, że już dziś stopy po raz kolejny pójdą w górę. To bykom nie pomoże, choć ostatnio decyzje Rady nie robiły na giełdzie wielkiego wrażenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA