| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Usługi portowe: VAT bez wad

Usługi portowe: VAT bez wad

Ministerstwo Gospodarki zapowiada wprowadzenie szybszego zwrotu nadpłaconego podatku VAT i ułatwienia w rozliczeniu się z fiskusem w polskich portach. Krajowe firmy mają dzięki temu stać się bardziej konkurencyjne na międzynarodowych rynkach.

Ministerstwo Gospodarki chce, aby przedsiębiorcy szybciej otrzymywali zwrot nadpłaconego podatku VAT: w ciągu 30, a nie jak obecnie 60 dni. – Skrócenie tego terminu będzie szczególnie korzystne dla małych i średnich przedsiębiorstw, dla których kwoty „zamrożone” w podatku mają ogromne znaczenie dla płynności finansowej – podkreśla wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Co ważne, w innych krajach Unii Europejskiej proces zwrotu podatku VAT przebiega znacznie sprawniej niż w Polsce. Według danych OECD, w Austrii trwa to przeciętnie 28 dni, w Danii 21 dni, Estonii – 5 dni, Finlandii – 14 dni, we Francji – 30 dni, Irlandii – 20 dni.

Kolejną propozycją, którą chce wprowadzić resort, by ułatwić życie przedsiębiorcom jest odejście od restrykcyjnego 10 dniowego terminu płatności wraz z cłem podatku VAT od towarów importowanych. Ministerstwo Gospodarki proponuje zamiast tego rozliczanie na zasadach ogólnych. Przedsiębiorcy płaciliby podatek do 25. dnia następnego miesiąca wraz ze składaniem deklaracji podatkowej.

Polecamy: Jak banki traktują sektor MSP?

- Takie rozwiązanie jest korzystne dla przedsiębiorców, polskich portów i budżetu. Sprawne rozliczanie z fiskusem importowanych towarów sprawi, że firmy chętniej będą wybierać polskie porty. Natomiast w dłuższej perspektywie spowoduje to wzrost wpływów m.in. z ceł - wyjaśnił wicepremier Pawlak. Podobne rozwiązania stosowane są m.in. w Holandii.

Propozycje te są częścią założeń ustawy projektu ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Obecnie projekt założeń znajduje się w konsultacjach międzyresortowych.

Źródło: MG

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK