| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Dzienniki Ustaw dostępne tylko w internecie

Dzienniki Ustaw dostępne tylko w internecie

4 marca 2011 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych. Ta przygotowana przez rząd zmiana przewiduje, że Dziennik Ustaw i Monitor Polski dostępne będą wyłącznie w formie elektronicznej (publikacja tylko na stronie internetowej) już od 2012 roku. Można jednak mieć wątpliwości, co do zgodności tej nowelizacji z Konstytucją. Tylko ok. 50% Polaków ma dostęp do Internetu.

Tylko w postaci elektronicznej wydawane mają być - oprócz Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego - także dzienniki urzędowe ministrów kierujących działami administracji rządowej, dzienniki urzędowe urzędów centralnych oraz wojewódzkie dzienniki urzędowe oraz zbiory dzienników urzędowych.

Wyjątkiem od tej reguły będzie Monitor Polski "B" (w którym publikowane są m.in. sprawozdania finansowe określone w ustawie o rachunkowości i ogłoszenia przedsiębiorców) oraz wyodrębnione edycje dzienników wydawanych przez szefów: MON, MSWiA, MSZ, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, z aktami zawierającymi informacje niejawne.

Dzienniki, w których publikowane są akty prawne i decyzje władz państwowych, np. zarządzenia prezydenta, premiera, uchwały rządu, dostępne będą wyłącznie w formie elektronicznej.

Z pewnością ta forma publikacji będzie tańsza i szybsza od dotychczasowej. Czas potrzebny na ogłoszenie aktu prawnego ulegnie istotnemu skróceniu.

Warto jednak zauważyć, że niektórzy eksperci prawa konstytucyjnego uważają, że tego rodzaju zmiana powinna się odbyć w drodze zmiany konstytucji.

Tak uznał doc. dr Janusz Mordwiłko, ekspert ds. legislacji w Biurze Analiz Sejmowych w opinii prawnej o projekcie ustawy o zmianie ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 3673):

Wyrażam bardzo zdecydowany pogląd, iż ustrojodawca stanowiąc przepis art. 88 ust. 1 Konstytucji przyjął tradycyjne, zastane pojęcie „ogłoszenia” rozumiejąc pod nim drukowaną formę publikacji aktów prawnych w państwie. Zniesienie formy pisemnej (dualizm jest konstytucyjnie uprawniony) i zastąpienie jej formą elektroniczną pozostaje w sprzeczności z przyjętym przez ustrojodawcę zastanym pojęciem „ogłoszenia”. Wyrażam przekonanie, iż wprowadzenie wyłącznej postaci elektronicznej (internetowej) ogłaszania aktów prawnych w Polsce, w drodze ustawy zwykłej, jest niezgodne z Konstytucją. Tak zasadnicza zmiana powinna się odbyć w drodze zmiany Konstytucji.

Ponadto warto zauważyć, że tylko ok. połowy Polaków korzysta z internetu. Z danych Gemiusa wynika, że wszystkich realnych użytkowników internetu w Polsce jest aktualnie 18,2 mln. A tylko 8,1 mln osób korzysta z szerokopasmowego dostępu do Internetu w Polsce (dane UKE z 2010 r.).

Dlatego też uzasadniona wydaje się opinia dr. Mordwiłki z Biura Analiz Sejmowych, że (...) analiza współczesnej polskiej rzeczywistości (prawnej, politycznej, socjologicznej) prowadzi do wniosku, iż w pełni zasadny i trafny jest aktualny dualizm ogłaszania aktów prawnych – stosowanie formy papierowej (drukowanej) i elektronicznej.

VAT 2011 - wszystkie zmiany w jednym miejscu

Polecamy : Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Bielak-Jomaa

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie uzyskała stopień doktora nauk prawnych i została zatrudniona w Katedrze Prawa Pracy WPiA UŁ na stanowisku adiunkta; do czasu powołania na stanowisko Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, pełniła funkcję Kierownika Podyplomowych Studiów Ochrony Danych Osobowych WPiA UŁ oraz Kierownika Centrum Ochrony Danych Osobowych i Zarządzania Informacją. Była wykładowcą z zakresu ochrony danych osobowych, prawa pracy i zagranicznych migracji zarobkowych. Pełniła funkcję opiekuna naukowego Międzywydziałowego Koła Studenckiego Praw Osób Niepełnosprawnych, prowadziła szkolenia w ramach działalności Międzynarodowej Fundacji Kobiet oraz cykl szkoleń organizowanych dla pracowników i pracodawców regionu „Różni, ale równi” dotyczących równego traktowania oraz zakazu dyskryminacji na rynku pracy. Jest autorką ponad 30 opracowań z zakresu prawa pracy, problematyki rynku pracy, oraz ochrony danych osobowych. Jej zainteresowania naukowe obejmują przede wszystkim problematykę ochrony dóbr osobistych pracowników i ochronę danych osobowych w zatrudnieniu. Jako pierwsza rozpoczęła badania nad ochroną danych osobowych bezrobotnych i poszukujących pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »