reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polskie firmy przejdą na gospodarkę niskoemisyjną

Polskie firmy przejdą na gospodarkę niskoemisyjną

Przejście na gospodarkę niskoemisyjną wymaga wdrażania zmian w taki sposób, aby były one uzasadnione ekonomicznie i nie naruszały zasad konkurencyjności - wynika z rozmów Ministerstwa Gospodarki z przedstawicielami Banku Światowego. Spotkanie odbyło się 13 stycznia 2011 r. w Warszawie.

Wicepremier Pawlak zaznaczył, że działania na rzecz łagodzenia zmian klimatu, w tym przede wszystkim redukcji CO2 wymuszają innowacyjność technologiczną. – Usprawnia to gospodarowanie zasobami naturalnymi i energią. Już dziś mamy bardzo efektywny segment przemysłu stalowego, cementowego, aluminium, który przeszedł na technologie ekologiczne, zużywające znacznie mniej energii – poinformował.

W opinii wicepremiera mimo, że wdrażanie działań niskoemisyjnych jest kosztowne, w dłuższej perspektywie mogą one pozytywnie oddziaływać na rozwój gospodarczy, co potwierdza także polski przykład. – W ciągu ostatnich 20 lat zredukowaliśmy emisję o ok. 30 proc., a jednocześnie PKB wzrosło nam o ok. 50 proc. – zauważył.

Polecamy: Jakie bariery w prowadzeniu firmy napotyka przedsiębiorca?

Szef resortu gospodarki przypomniał o powołanej 21 października 2009 r. Społecznej Radzie Narodowego Programu Redukcji Emisji. W jej skład wchodzą eksperci, autorytety świata nauki i techniki. – W Ministerstwie Gospodarki wspólnie z Radą przygotowujemy „Narodowy Program Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej” – powiedział wicepremier. – Chcemy zidentyfikować najbardziej korzystne finansowo działania zmniejszające emisję gazów cieplarnianych we wszystkich obszarach działalności państwa – zaznaczył. - W pracach nad Programem wykorzystamy także wnioski z raportu Banku Światowego, który będzie opublikowany pod koniec stycznia – dodał.

Z kolei Ngozi Okonjo-Iweala, dyrektor zarządzający Banku Światowego, wyraziła gotowość do współpracy z Ministerstwem Gospodarki. - Chętnie podzielimy się naszymi doświadczeniami i wiedzą. Służymy także wsparciem w przygotowaniu raportów dotyczących m.in. oszacowania kosztów oraz innych skutków dla Polski, jakie przyniesie ze sobą przejście do gospodarki niskoemisyjnej – zadeklarowała Ngozi Okonjo-Iweala.

Źródło: MG

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Polskie firmy przejdą na gospodarkę niskoemisyjną.
Polskie firmy przejdą na gospodarkę niskoemisyjną.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama