| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Unijne projekty w ocenie NIK i NOK Danii

Unijne projekty w ocenie NIK i NOK Danii

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego co roku przekazuje środki  państwom UE na projekty z zakresu ochrony i poprawy stanu środowiska. NIK oraz NOK (najwyższy duński organ kontroli) skontrolowały zarządzanie projektami środowiskowymi.

Wspólna polsko-duńska kontrola objęła lata 2007-2009 i dotyczyła środków pomocowych zarezerwowanych w budżecie UE na lata 2007-2013. Do końca 2009 r. Dania przyznała - m.in. na realizację projektów środowiskowych - blisko połowę środków pozyskanych z EFRR. Podobne statystyki ma województwo pomorskie (dla całej Polski odsetek przydzielonych środków wynosi 30 proc.).

Zarówno Dania, jak i województwo pomorskie mają jednak trudności z dotrzymaniem wymagań związanych z regułą n+2. Zakłada ona, że dotacje muszą zostać wypłacone beneficjentom maksymalnie w ciągu 3 lat od momentu przyznania. W przeciwnym razie część środków przyznanych przez Unię zostanie automatycznie anulowana i wróci do budżetu unijnego. Jest to jedna z podstawowych reguł zarządzania funduszami pomocowymi w UE. Skąd trudności z wypłatą? W Polsce nie wdrożono na czas unijnych przepisów w zakresie ochrony środowiska. W Danii problemem okazało się wdrożenie programu i procedur administracyjnych dotyczących rozpatrywania wniosków.

Polecamy: Skończyłeś studia - załóż własny biznes

Ważnym elementem przy ocenie każdego projektu dotyczącego środowiska jest jego wpływ na naturę. Obie instytucje weryfikują go za pomocą wskaźników środowiskowych. Rigsrevisionen zwrócił uwagę, że w Danii wskaźniki nie są szczegółowo zdefiniowane, co może skutkować podaniem nieprawidłowych informacji przez beneficjenta. Sposób stosowania wskaźników środowiskowych w województwie pomorskim może być z kolei uznany za dobrą praktykę. Dzięki szczegółowemu opisaniu możliwa jest ich skuteczna i precyzyjna weryfikacja.

Zarówno NIK jak i Rigsrevisionen pozytywnie oceniły system administrowania projektami. W kontrolowanym okresie Duński Urząd ds. Gospodarki i Budownictwa oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego należycie wywiązywały się ze swoich obowiązków.

Źródło: NIK

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Adamska

Specjalista ds. Public Relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »